LONDRA’DA (YENİDEN) FİLİSTİN GÜNLERİ

Londra’da (Yeniden) Filistin Günleri

 

‘NAKBA’ nın (MAHVOLUŞ) 70. Yıldönümü dolayısıyla Filistin’lilerin 1967 Savaşı sonrasında kovuldukları yurtlarına dönüş anlamına gelen AL AWDA (Dönüş) tüm Dünya’da yaşayan Filistinli göçmenlerin ulusal andı bugünlerde.Onların en önemli toplantı ve protesto yeri de ülkelerinin işgal edilmesi ve topraklarından kovulmalarının başlıca nedeni olan  İngiltere’nin Başbakanlık binası 10 Downing street. 5 haziran günü İngiltere Başbakanlık binası önünde protestoya başlayıp Parlamento Binasına yürüyen Filistinli göçmenler, Gazze’de katliamı durdurmak için mücadele eden İngilizler ve sayıları giderek artan Filistin’in Yahudi dostlarından yüzlerce protestocu,İngiltere’den İsrail’e silah satışını durdurması ve İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarından çekilmesini istediler.

10 Downing Street’in önümüzdeki günlerde (7 Haziran) bir başka ziyaretçisi ile sürpriz bir görüşme için gelecek olan İsrail Başbakanı Natenyahu. Kudüs’ün İsrail Başkenti olarak tanınmasına karşı duran Berlin’de bulunan Natenyahu, Londra’dan da  Kudüs’ü İsrail başkenti olarak tanıyan ABD’ye katılmasını istemek için yarın 10 Downing street e geliyor.

Natenyahu’nun İngiltere ve Almanya ziyaretlerinin bir başka amacı ise, İran’a ABD tarafından koyulacak ambargoları desteklemeyeceklerini açıklayan ve İran ile imzaladıkları Nükleer anlaşmasına sadık kalacaklarını bildiren bu ülkelere baskı uygulamak ve ABD Başkanı Trump’ı düştüğü yalnız durumdan kurtarmak olarak değerlendiriliyor. İngiltere Hükümeti, Natenyahu’nun katliam politikalarına görünüşte karşı çıksa da  İsrail’in başta gelen destekçilerinden biri. İsrail’in Gazze’de silahsız halka karşı kullandığı silah ve bombaların birçoğu  İngiltere’de İsrail firmaları tarafından kurulan silah fabrikalarında üretiliyor. Milli Savunma Bakanlığı her yıl yüzlerce İngiliz Silah üreticisinin İsrail’e silah satışına onay veriyor. Bunun yanında iktidardaki Muhafazakar Parti içinde çok güçlü bir İsrail lobisi yanında, Muhalefet Partisi İşçi partisinde de çok sayıda İsrail destekçisi milletvekili bulunuyor.

Ülkelerinin dışında doğup kendi topraklarını göremeden ölen bir Filistinli kuşağı demek olan ‘Nakba’ nın 70. Yılında, Filistinlilerin umutsuz bir ‘AWDA’ (Dönüş) savaşımı gündemde .

 

Mahir Tan        LondraPosta-Londra