Londra’da Gergin Kudüs Günü

 

       Gergin Kudüs Günü

 

2018 Kudüs günü bütün dünya’da olduğu gibi Londra’da da kutlandı. Geleneksel olarak İHRC (Uluslararası İnsan Hakları Komisyonu) tarafından organize edilen  Kudüs Günü, Şii ağırıklı yaklaşık 10 bin kişilik bir yürüyüş ve mitingle gerçekleştirildi. Çok sayıda siyonizm karşıtı Yahudi din adamı ve Şii dini liderinin katıldığı Kudüs günü yürüyüşü öncesi MayFair deki Suudi Arabistan Büyükelçiliği önündeki mitingde İHRC Başkanı Said Shadjare ve İsrail ve Siyonizme karşı mücadelesi ile tanınan İngiliz Virginia Water kilisesi Başkanı Stephan Sizer  birer konuşma yaptılar.

2018 Kudüs Gününün gergin bir atmosferde kutlanmasının nedeni ise, Londra’daki güçlü İsrail Lobisinin yürüyüş öncesi yaptığı Filistin,Hizbullah ve Hamas karşıtı şeytanlaştırma operasyonu idi. Çok sayıda İngiliz gazetesi ve internet Sitelerinde  Hizbullah ve İranlı liderlerin ‘Yahudi Nüfusu tamamen yok edeceğiz’ dediklerini ileri sürerek Kudüs Gününün yasaklanmasını ve yürüyüşün engellenmesini istemeleri sonrasında İsrailli ve onlarla işbirliği yapan tek ırkçı örgütü EDL (English Defense Ligue) taraftarı yaklaşık 100 kişilik bir gurup yürüyüş boyunca engelleme ve provokasyon yaptı. Çok yoğun polis tedbirleri altında yapılan yürüyüşte yer yer çatışmalar çıkmasına karşın çok zayıf bir gurup ile olay çıkarmak isteyen İsrailli ve İngiliz EDL taraftarları Kudüs gününün kutlanmasını engelleyemediler.

Londra’da yoğun bir Filistinli nüfusuna dayanan Hizbullah ve Hamas taraftarı genç ve eğitimli bir destek altında yürüyen 10 bin kişilik Kudüs günü taraftarları karşısında engelleme yapmaya çalışan yaşlı ve Pub ların önünde ellerinde bira şişeleri ile toplanan 100 kişilik garip İsrail taraftarı gurup, Kudüs Gününde biraz da komik kaçan görüntüler yarattılar. İsrail ile işbirliği yapan İngiliz EDL adlı ırkçı gurubun zayıf ve etkisiz müdahalesi İngiltere’de ırkçılığın ciddi bir taban bulamadığının bir başka anlatımı oldu.

Piccadilly yakınlarında Suudi Arabistan Büyükelçiliği önünde başlayan Kudüs günü, 10 Downing Street’teki İngiltere Başbakanlık binası önünde sona erdi.

 

Mahir Tan       Londraposta- Londra