KUŞADASI’NA EĞİTİMCİ BAŞKAN ADAYI

          Kuşadası’na Eğitimci Belediye Başkan Adayı

 

Kuşadaası cennetine bir iyi haber. Eğitimci Yılmaz Özdemir CHP den Belediye Başkan Aday adayı. Uzun yıllar Türkiye’de fizik ve matematik öğretmenliği yapan Özdemir Kuşadasına başkan olması durumunda Ege’nin cennetini bir uluslararası eğitim merkezi haline getirme uğraşı içinde.

Londra’da görüştüğümüz Yılmaz Özdemir, İngiltere’de  2005 yıllından sonra Türk ve İngiliz okullarında uzun yıllar öğretmenlik yaptı. ODTÜ Mezunu olan Özdemir İngiltere’deki eğitimcilik deneyimini Belediye Başkanlığına Aday Adayı olduğu Kuşadasında kurmayı planladığı  Uluslararası Eğitim Merkezi’ne taşımanın planlarını yapıyor.

İngiltere’de öğretmenlik yanında Türk kitle örgütlenmelerinde yöneticilik yapan Özdemir aynı zamanda İngiltere’nin ana muhalefet partisi İşçi Partisi’ninde aktif bir üyesi. Londra ve İngiltere’nin çeşitli Belediye ve Eğitim örgütleri ile yakın ilişkileri bulunan Yılmaz Özdemir’in Kuşadası için en önde gelen projesi Kuşadası Belediyesi öncülüğünde gerçekleştireceği İngilizce Eğitimi veren ve uluslararası öğrenci kabul edecek bir dev eğitim kuruluşu çalışması. Türkiye dışında komşu Yunanistan,Bulgaristan,Rusya gibi ülkelerden gelecek öğrencilere İngiltere’den çok daha ucuz fiyatlarla ve İngiliz Öğretmenler aracılığıyla dil eğitimi vermeyi amaçlayan Özdemir, bu proje ile Kuşadasının çok önemli bir kültür atılımı yapacağını düşünüyor.

1974 Doğumlu Yılmaz Özdemir’in Kuşadası için bir başka projesi de Davutlar köyü çevresinde çıkan termal su kaynaklarını büyük bir sağlık tesisi biçiminde değerlendirmek.

ODTÜ Mezunu Özdemir öğrencilik yılları sırasında 12 Eylül darbesi öncesinde Mamak Askeri Cezaevinde yatmış ve daha sonra öğretmen olarak atanması engellenmiş çağdaş ve devrimci bir kişilik. Kuşadası için düşünceleri doğal olarak bu doğrultuda. Kuşadası Atatürkçü Düşünce Derneği 2. Başkanı olan Özdemir,yerel yönetimler alanında çağdaş Türkiye’nin önde gelen liderlerinden bir olmaya aday.

Londra’da görüşüp kutladığımız Yılmaz Özdemir, sorularımızı cevaplarken, genel olarak ülke yönetiminde olduğu gibi yerel yönetimlerde de en önemli sorunlardan birinin yolsuzluklar olduğuna işaret etti. Bu alanda yerel idarede öz denetimin sağlanması ve Kuşadası gibi çok yüksek rantın olduğu bir yerde yolsuzlukla mücadele için yeni tedbirler getirileceğine dikkat çekti. İngiltere’de bu alanda yürütülen mücadeleden edindiği deneyimleri de Kuşadası ve Türk Yerel Yönetimciliğine aktaracağını belirten Yılmaz  Özdemir Türkiye’nin elit ve aydınlık yüzünün bir temsilcisi.

Haydi Kuşadası.

 

Mahir Tan         LondraPosta-Londra