‘Kontrollü Darbe’ den sonra Kontrollü ‘Rahatsızlık’

Sahte Haber

Sahte Haber ( Fake News) Batı Medyasında son dönemin en çok konuşulan konusu. BBC,CNN, AFP,AP gibi Dünyanın en önemli haber kaynakları şikayetçi.
Sahte Haber, Taraflı haberin geliştirilmiş biçimi. Çok daha organize bir biçimde,çoğunlukla devlet fonlarıyla ve devletlerin kontrolündeki sivil toplum örgütlenmelerinin desteği ve kurgulamasıyla yürütülüyor. Batı medyasında gündeme getirilmesi ise ABD’de Trump’ın Başkan seçilmesi sonrasında BBC-CNN gibi kurumların Başkanlık seçiminde izledikleri Anti-Trump kampanyasının başarısızlığa uğraması sonucunda oldu.
Sahte Haberlerin bizi ve bölgemizi ilgilendirenleri ise daha eski tarihli ve daha kesin sonuçlu. Sahte haberlerin çok önemli bölümü ülke içinde ve dışında politik yada askeri operasyonların ön hazırlığı, kamuoyu yaratma ve doğrudan doğruya seçim yada referandum gibi kritik dönemlere endekslenerek yaratılıyor.

‘Karargah Rahatsız’

Hürriyet’tte manşet haberi olarak geçtiğimiz hafta yayınlanan ‘Karargah Rahatsız’ haberi, yayın sonrasında iktidar cihetinden gelen ‘tepkilerin’ gösterdiği gibi ‘operasyonel’ bir haber. Haberin yazarı Hande Fırat, 15 Temmuz Darbe girişimi sırasında nerede ise milli kahraman ilan edilmiş bir gazeteci. Şimdi ise kendisini çok farklı bir geleceğin beklediğinden kimsenin kuşkusu yok. Gazete yönetiminde olacak değişikliklerle Doğan gurubunun ‘daha güvenilir’ bir biçime sokulacağından da öyle.

‘Ordu Rahatsız’ Haberinin esas ‘rahatsız’ edeceği kesimler ise habere sözümona ‘kaynaklık ettikleri’ belirtilen ‘askeri yetkililer’. Bu isimleri zikredilmeyen yetkililerin ‘nerede oldukları,görev yerleri,e maillleri ve telefonları biliniyor. Çünkü ‘haber kaynağını ele vermeyen’ yazar ve gazetesi bilginin Gen.Kur. İletişim Daire Başkanlığından alındığını açıklamış durumda. İsimler savcılıkta. ‘FETÖCÜ’ yeni bir mahfilin ortaya çıkarılması, tutuklanmaları ve gazetenin hizaya getirilmesi sadece bir zaman meselesi artık.
Referandum Kampanyasının yeni ivmeler kazandığı, ‘Milli ihtiyaçlardan dolayı Tek adam’ rejiminin AKP ye yıllardan beri oy depoluğu yapan ‘merkez sağ’ da pek tutmadığı anlaşılan bir dönemde ‘Orduda hala Fetöcüler var’ gazı için hazırlanmış, yayınlanmış ve tepki gösterilmiş bir ‘haber’ var gündemde şimdi.
CHP sözcüsü Selin Sayek Böke’nin ‘ Danışıklı döğüşe karnımız tok’ yorumuna katılıyoruz. Yazık ki aç olan milyonlar var.

Mahir Tan LondraPosta-Londra