KİTLELERİN ÇİZGİSİ

                   Kitlelerin Çizgisi

 

Belirli bir tarihsel dönemde siyasi iktidarların kurulması yada yıkılması, onu destekleyen yada reddeden halk kitlelerinin yoğunluğu ve siyasi bilinci tarafından tayin edilir.

Siyasi partiler yada gurupların çabaları bu tarihsel dönemde esas olmayan yönlendirici etkiler taşır.

Siyasi düşünceler, sloganlar hatta liderler, kitlelerin bulunduğu çizgi ile uyumlu oldukları ölçüde rol oynarlar.

Türkiye’de halk kitlelerinin son 25 yıl içinde geldiği en anlamlı tarihsel dönem içindeyiz.

12 Eylül darbe yıllları, Özal iktidarları ve 17 Yıllık AKP iktidarının yol açtığı yıkımlardan sonra, Türkiye Cumhuriyetini kuran iradenin ve Cumhuriyet hareketinin ilk kez olarak toplumda % 50 sınırını aştığı ve net hedeflere yöneldiği şartlarda yaşıyoruz.

Bu gelişme net olarak  ilk kez topluma ağırlığını 2017 referandumu ile göstermiş ve bunu büyük kentlerdeki yerel seçimlerde yinelemiştir.

Temelinde laiklik,bağımsızlık,halkçılık ve parlamentarizm olan Cumhuriyet toplumu şimdi iktidar adayıdır.

Bu gelişme aynı zamanda son 25 yılllık karşı devrim hareketinin reddedilmesidir.

Siyasi Partiler, Medya, Toplumsal hareketler, bu çizgi ile uyumlu oldukları ölçüde varlık ve anlam kazanacaklardır.

Çağdaş toplumun , gericilik ile ilk çatışma çizgisi 23 Haziran günü yapılacak olan İstanbul Belediye Başkanlığı seçimidir.

Dün yayınlanan 31 mart seçiminin sonucunu  iptal eden YSK kararından görüldüğü gibi, seçim hukuk ve yasa dahilinde cereyan etmeyecektir. İktidarın YSK yönetimde elde ettiği 7 Fedaisi hiç kuşkusuz yine sonuçlarda rol oynayacaktır.

Bu olumsuz gelişmeye karşın, İstanbul’da seçime katılacak Cumhuriyet toplumu gerek seçim sandıklarında gerekse attıkları oyları YSK engelinin ötesine taşımaya kararlı.

Dün akşam Sözcü Tv kanalında yayınlanan Ekrem İmamoğlu  röportajında psikolojik,yönetsel ve siyasi üstünlüğün Cumhuriyet toplumunda olduğu net olarak ortaya koyuldu.  

Ekrem İmamoğlu’nun açıklamasına göre, seçimde görev yapacak gönüllü sayısı şimdiden 200 bini aşmıştır. Gelişmeler 23 haziran günü ve gecesinde yarım milyon insanın sandıklara ve sonuçlarına sahip çıkmak için İstanbul sokaklarında olacağını gösteriyor.

Kritik bir gece olacağı açık.

Son derece kritik günlerde kurulan Cumhuriyet çok daha kritik günlerden geçerek geldi 100 yıl boyunca.

Sonuç her zaman ‘ÇOK GÜZEL’ oldu.

 

Mahir Tan              LondraPosta-Londra