Kılıçdaroğlu’na Saldırı

Kılıçdaroğlu’na Saldırı

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara’nın Çubuk ilçesinin bir köyünde yapılan linç amaçlı saldırı kuşkuya yer yok ki Türkiye siyaseti açısından yeni bir dönemin başlangıcı.

Saldırının dikkatleri çeken birkaç noktası var;

-Olayın üzerinden 20 saate yakın bir zaman geçmesine karşın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nezaketen bile olsa yaptığı bir geçmiş olsun açıklaması yok.

– Olay bir köyde bir şehit cenazesi sırasında yaşandı. Bu muhtemelen olaya ‘halk galeyena geldi’ süsü verilmek için seçilmiş bir zaman ve mekan.

– Olay silahsız olarak yaşanmış olmasına karşın, çok tehlikeli yönleri var. Saldırganlar, hedeflerine,Kılıçdaroğlu’na çok yakından saldırmayı başarabildiler. 70 yaşındaki Genel Başkan sert darbeler ve başına isabet edecek taş yada sopa darbeleriyle hayatını kaybedebilir yada ağır şekilde yaranabilirdi.

– Video görüntülerinden anlaşıldığı gibi, yaklaşık 150-200 kişilik son derece saldırgan kalabalığa karşın olaylara fiziki müdahalede bulunan sadece üç-beş kadar jandarma ve polis mevcut. Oysa olayları izleyen bir vali,kaymakam,emniyet müdürü ve çok sayıda polis ve jandarma yine görüntülerde yer alıyorlar. Herhangi bir görevlinin saldıran kalabalığı dağıtmak için havaya ateş etme gibi bir girişimi yok.Oysa bu tür kitlesel saldırılarda emniyet güçlerinin en çok kullandığı yöntemlerden biri bu.

– Çubuk olayının gerçekleşme biçimi, Türkiye’nin alışık olduğu iktidar destekli bir faşist saldırısı ilk izlenimini veriyor. Saldırıdan haberi olan polis ve asker güçlerinin olaya müdahale etmemesi ve daha sonra göstermelik ve uzun sürecek yargılamalarla birkaç kişiyi sorumlu tutmaları bu tarz saldırıların belirgin özelliklerinden.

–  AKP Medyasının olayı, bir kitle psikolojisi sonucu göstermeye yönelik çabası, AKP Medyasının elit kesimi diyebileceğimiz Hürriyet ve Milliyet’te paylaşılmıyor. Hürriyet’in Erdoağan’a yakınlığı ile en önemli yazarı olan Abdülkadir Selvi, Çubuk saldırısını ‘Kılıçdaroğlu’na Derin Saldırı’  biçiminde ve dış güçler tandansı ile veriyor.

Ancak Çubuk olayının en çok dikkat çeken yönü , olayın üzerinden birkaç saat geçtikten sonra MHP Genel Başkanı  Bahçeli’nin aslında saldırıya uğrayan CHP yi suçlayan açıklamasına karşın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hiç bir açıklama yapmaması.

Doğrudan gerginlik siyaseti peşindeki MHP’nin tutumuna karşın Erdoğan’ın sessiz kalması Cumhur ittifakı çevresinde farklılıklar olduğunu gösterebilir.

Bu bakımdan Erdoğan’ın bugün yapmak zorunda kalacağı Çubuk açıklamasının tonu ve muhtevası önümüzdeki günlerde olacakların habercisi olur.

 

Mahir Tan         Londraposta-Londra