Kardak Şovunu Yediniz mi ?

 

    Kardak Şovunu yediniz mi ?

Öyleyse iş kötü. Bu tür ‘kahramanlık ve savaş tehlikesi’ haberleri  ile referandum kampanyası sırasında sık sık karşılaşacağız demektir. Yunanistan yıllar boyu işgal ettiği adalarda yerleşirken ses çıkarmayan bir yönetim yada onun komutanı, Kardak adacıkları tarafına doğru iki şişme bot ve bir hücumbot ile yaklaşıyor. Yunanlılar da o hücumbottan bile küçük bir botla Komutan’ın yolunu kesip geri çeviriyor. ‘Az daha savaş çıkacakmış !’

  Heyecanlı oluyo…

Daha geçen yıl Ege denizinde 18 Türk ada ve adacığını işgal etti Yunanistan. Şu anda son aşamasına getirilmiş Kıbrıs oyunu oynayan Yunanistan, damadı Rum olan  KKTC Cumhurbaşkanı eliyle işi kotarmak üzere. Ne var ki Yunanistan geçtiğimiz gün Türkiye’nin tepkisini,nihayet, çekecek bir iş yaptı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Yunanistan’a kaçan darbeci asker ve subayları iade etmeme konusunda bir yargı kararı aldı. Bizde,  Cumhurbaşkanı kararı,bakanlık kararı,mahkeme kararı arasında fiilen bir fark olmadığı için 1951 Cenevre Konvansiyonu hükümlerine göre karar veren mahkeme kararından da Yunan Hükümeti sorumlu tutuluyor.Üstelik Yunan mahkemesi kararını oldukça sağlam kanıtlara dayanarak veriyor; Anadolu Ajansı tarafından bütün Dünya’ya servis edilen ağzı burnu çarşamba pazarına çevrilmiş, tutuklu darbeci asker ve general resimleri..

Son 14 yılda organize gerginlik politikaları’nın başlıca hedefi İsrail oldu. Ancak şimdilerde oldukça ‘pahalı’ bir yöntem olan One Minute muhabbeti sürdürülemiyor. Şimdilik elde ‘El Bab’- PYD ve  Fethullahçıları teslim etmeyen Yunanistan var. Bir de Almanya’da NATO’da görevli iken bu ülkeden siyasi sığınma isteyen 40 subay. Bu nedenle önümüzdeki ay içinde Türkiye gezisi planlanan Almanya Başbakanı Merkel ziyareti heyecanlı günler yaşamamıza neden olabilir.

Mahir Tan     LondraPosta-Londra