kadına baskı yoluyla toplumu değiştirmek

İADD; 8 Mart için yine ayakta 

   Kadına baskı yoluyla toplumu değiştirmek

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği 8 Mart Emekçi Kadınlar gününde düzenlediği bir konferans ile Türkiye’de kadınlar üzerinde artan baskı ve kadın cinayetlerini protesto etti. İADD Bilim Kurulu Başkanı  Profesör Dr. Belma Ötüş Baskett tarafından yapılan konferansta Başkan Jale Özer de bir konuşma yaptı. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin 255 Kingsland Rd. daki merkezinde yapılan yemekli konferansa çok sayıda kadın katılırken, İADD nin önümüzdeki günlerde Türkiye’de yükselen kadınlar üzerinde baskı ve kadınların can güvenliğini ilgilendiren konularda yeni etkinlikler düzenleyeceği açıklandı.

Kadınlara baskı – Cumhuriyet Düşmanlığı

Londra’da Kadın Hakları,Laiklik ve Atatürk Düşmanlığı ile ilgili alanlarda birçok çalışmaya imza atan Prof. Belma Ötüş Baskett, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü konuşmasında, Türkiye’de son 12 yıl içinde AKP iktidarı döneminde, kadınlar üzerindeki baskının kademe kademe arttırıldığını ve  bunun 2014-15 yıllarında ‘cinayetler’ biçimine dönüştüğünü söyledi. Kadın haklarında gerilemeyi AKP Hükümetlerinin yürüttüğü sistemli politikalar ile açıklayan Prof. Belma Ötüş Baskett ‘Cumhuriyet ve Laiklik düşmanlığı ile kadın cinayetlerinin birbirlerini tamamlayan ve destekleyen karşı devrimci hareketin parçaları’ olduğuna dikkat çekti. AKP İktidarı döneminde son 10 yılda önce eşitsizliklerle dolu zina yasasının çıkarıldığını bunu Türban hareketinin izlediğini daha sonra Kadın ve Aile Bakanlığından ‘kadın’ sözcüğünün kaldırıldığı söyleyen Baskett, ‘şimdi de kürtaj yasaklaması ile kadının bir çocuk doğurma aracı haline getirilmeye çalışıldığını’ vurguladı. Konuşmasında; Kadının ‘biyolojik cinsiyeti’ ile ‘toplumsal cinsiyeti’ arasında bir paralellik kurmaya çalışan gerici düşüncenin doğal cinsiyet farklılığından çıkarak kadını Toplumsal açıdan da ‘eşitsiz’ bir yere taşıma çabasında olduğunu belirten Belma Ötüş; ‘AKP herşeyi Atatürk’ün kadınlara verdiği hakları geri almak ve Cumhuriyeti ‘kadınlara baskı yoluyla’ yıkmak için yapıyor’ dedi. Belma Ötüş; Kadınlar üzerindeki baskının esas olarak bir iktidar sorunu olduğunu ve ancak Cumhuriyet’in temel ilkelerinin savunulması ile çözüme ulaşılacağına dikkat çekerek, ‘kadınlar Gezi olaylarında çok aktif biçimde rol oynadılar. Bütün Dünya Medyasında yayınlanan ‘Gazlanan Kırmızılı Kadın’ fotoğrafını hatırlayın. Kadın cinayetlerinin nereden kaynaklandığını anlarsınız.’dedi.

Prof. Baskett’in 8 Mart konuşmasına, İADD Başkanı Jale Özer, ‘Türkiye’de kadın olmak zor’ diyerek katılırken, Sosyolog ve Yazar Semra Eren Nijhar ‘Sadece Türkiye’de değil, Türk toplumunun yaşadığı Avrupa ve İngiltere’de de kadınlar üzerinde baskı var. Buna karşı yerinde mücadele etmeliyiz’ dedi.

 

Mahir Tan                         LondraPosta-Londra