Jeremy kendi ayağına mı sıktı ?

                Dünya’nın en güçlü Yahudi Lobisinden;

                İngiltere’de Ken Livingstone’ a linç kampanyası

Geçtiğimiz hafta İşçi Partisi Başkanı tarafından Milletvekili Shah Naz ve Eski Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone’un Parti etkinliklerinin askıya alınması ile başlayan kriz devam ediyor. Geçmişte yaptığı bir konuşmada ‘Yahudi Düşmanlığı’ yapmakla suçlanan Naz’ın Parlamento’da ‘yanlış anlaşılan konuşmasından dolayı özür dilemesinden’ sonra Ken Livingstone üzerinde toplanan eleştirilere ‘Kızıl Ken’ olarak tanınan solcu eski Londra Belediye başkanı ‘özür dilemeyi redderek’ karşılık verdi. 30 Nisan Günü BBC de sorulara cevap veren Ken Livingstone’a soruları yönelten BBC programcısının tam 13 Kez ‘Özür diliyormusunuz’ baskısına, ‘Buşuna nefesini tüketme. Doğru olan bir şeyi söylemekten asla geri durmayacağım’ diye cevap verdi. Bradford Milletvekili Shah Naz ve Livingstone İşçi Partisi içinde kurulan bir bağımsız komisyonda ‘ Anti-Semitizm yapıp yapmadıkları’ hakkında ifade verecekler. Muhafazakar Parti ile İktidar – Muhalefet partilerindeki Yahudi milletvekilleri ve Yahudi kuruluşları ‘İsrail’in Siyonist politikasını eleştirmeyi Anti-Semitizm olarak kabul ettirmeye çalışan’ bir meday baskısı politikası uyguluyorlar.

                 ‘Jeremy için Kurşun yemek’

Geçtiğimiz hafta İngiltere Medyasında büyük yankı uyandıran İşçi Partisi’nde Naz ve Ken Livingstone hakkında soruşturma açılması olayı, Bradford Milletvekili Naz’ın geçmişte yaptığı bir konuşmada Yahudi düşmanlığı yaptığı haberi ile patladı. İşçi Partisi başkanı Jeremy Corbyn’in en yakın arkadaşlarından biri olarak bilinen Ken Livingstone ise yaptığı bir açıklamada; ‘Hitler’in iktidara geldiği ilk yılda, Yahudi’leri İsrail’e göndermek için çaba gösterdiğini, bunun ise Filistin topraklarında Yahudi Nüfusunu arttırmaya çalışan Siyonizme hizmet ettiğini’vurguladı.Hitler ve Nazilerin daha sonraki yıllarda Yahudi leri kitleler halinde yok ettiklerini ve Dünya’nın en büyük katliamını gerçekleştirdiklerini belirten Livingstone ‘sadece bu açıklama’ ile anti-semitizm suçlaması altında kaldı.

İngiltere’deki çok güçlü Yahudi Lobisinin desteğinde, Ken Livingstone ile İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn arasında çatışma yaratarak bir hafta sonra yapılacak Belediye seçimlerinde İşçi Partisine oy kaybettirmeyi amaçlayan kampanya Ken Livingstone’un  ‘özür dilemesini yada İstifa etmesini’ sağlamaya çalışıyor. 30 Nisan günü BBC röportajında ‘Özür dile’ baskısına karşı çıklan Ken Livingstone, ‘sözde gazeteci’ BBC görevlisinin ‘Jeremy’e sıkılan kurşunu sen üzerine alırmısın ?.’ biçimindeki sorusuna ise ‘Tam tersine doğru bildiğim şeyi hem kendim hemde Jeremy için söylemeye devam edeceğim’dedi.

       Seçim günleri öncesinde

 

Önümüzdeki hafta yapıacak olan Belediye seçimleri öncesinde ‘patlatılan’ anti-semitizm fırtınası özellikle Londra’da önde giden İşçi Partisi adayı Müslüman politikacı  Sadık Khan’ın şansını düşürmeye çalışıyor.  İşçi Partisini ya Yahudi seçmen yada Müslüman seçmen tercihi altında bırakmaya çalışan Muhafazakar-Yahudi Lobisi kampanyası, İşçi Partisi içinde de Jeremy Corbyn’i kendisini Parti Başkanlığına taşıyan sol ve siyonizm karşıtı guruplar ile karşı karşıya getiriyor. 1968 Öğrenci hareketleri liderlerinden biri olan Eski Londra Beklediye Başkanı Ken Livingstone (Kızıl Ken), geçmişten bu yana ırkçılık ve Nazi-Faşist karşıtı bir siyaset izledi. İşçi Partisi Başkanı Jeremy Corbyn de sürekli olarak emperyalizm ve ırkçılık karşıtı politikaların savunucusu oldu. İngiltere’de uzun yıllar ‘Palestine Solidarity Campaing’ (Filistin Destek Hareketi) Başkanlığını yürüten Corbyn, aynı zamanda ‘Boycott İsrael’ kampanyasının da öncülerinden. Geçen yıla kadar ABD ve Siyonizm karşıtlığı alanında en güçlü kitle örgütü olan ‘Stop The War Coalition’un Başkanı olan Jeremy Corbyn, Ken Livingston’a soruşturma sonunda disiplin cezası verilirse sol ve müslüman topluluklardan gelen desteği kaybetme tehlikesi altında.. Şu sıralarda Londra politik arenasında en çok sorulan soru ; ‘Jeremy Corbyn’in Kızıl Ken’e soruşturma açarak kendi ayağına kurşun sıkıp sıkmadığı’.

İşçi Partisi içinde bu parlamento döneminde 80 Yahudi asıllı milletvekili bulunuyor.

Mahir Tan   LondraPosta-Londra