İSRAİL; RUSYA,İRAN TESİSLERİNİ VURMAYA TOLERANS GÖSTERİYOR

   Hedef yine T4  Askeri Hava Üssü Olur

 

Amerika, Suriye toprağında vuracak hedef arıyor. ABD nin müttefikleri İngiltere,Fransa ve İsrail medyası dün bütün günü Rusya’dan gelen ‘Rus askeri vurulması bizim kırmızı çizgimizdir’ mesajını harita üzerinden yorumlayarak geçirdiler. Askeri Stratejistler; Esad rejimine oldukça ağır bir darbe indirecek, fazla sivil can kaybına neden olmayacak ve özellikle Rus askerine dokunmayacak hedeflere bombaları yağdırmak için çalışıyorlar.   Batı kamuoyunu en çok ilgilendiren konulardan birisi  Rusya’nın cevap vermesi ihtimali olduğu gibi, bir başka endişe kaynağı da  Emperyal güçlerin en saldırgan kesimlerinde mevcut ‘rejim değişikliği’ hevesi. Irak ve Libya’da ‘rejim değişikliği’ sloganıyla başlayan ve sonu korkunç bir kaos ile biten maceralar nedeniyle, Batı’da kimse Esad’ın düşmesi sonucunu verecek bir saldırıya okey vermiyor. Bugün ve hafta sonunda İngiltere’de kamuoyunun eğilimini ortaya çıkaracak iki büyük protesto gösterisi var savaş aleyhinde. Bugün gazetelerde yayınlanan kamuoyu araştırmalarında halkın sadece beşte birinin İngiltere’nin savaşa katılmasını desteklediği görünüyor. Theresa May kabinesi birkaç gün önce Batı’nın en saldırgan üyesi olarak ön plana çıkarken bugün ‘Suriye’de sadece kimyasal silah tesislerini vuralım’ çizgisine geldi.

         İsrail; Rusya, İran tesislerini vurmaya tolerans gösteriyor.

 

Üç gün önce İsrail uçakları Şam’ın güneyinde İsrail sınırına yakın bir yerde bulunan T4 Askeri hava üssünü 8 füze ile vurdu. Ağırlıklı olarak İran’ın İnsansız hava Araçları ve kara silahları bulunan T4 hava alanı üç ay önce yine İsrail tarafından vurulmuştu. Son saldırıda bir F16 uçağı kaybeden İsrail’in bu kez attığı 8 Füzeden 5i vuruldu. Ancak hedefe ulaşan 3 füze 14 İranlı personelin yaşamına mal oldu. T4 da Rus personeli bulunmuyor. T4 hava savunması da  SS 300 ler ve Rus malı Savunma silahı Pantzir uçaksavarlarından oluşuyor. Batı için kayıp vermek büyük olasılık olmasına karşın Üsse zarar verecek kadar füze isabeti sağlamak mümkün İsrail raporlarına göre.

Geçtiğimiz gün İsrail saldırısı sonrasında Moskova’daki İsrail elçisi, Dışişlerine çağrıldı. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’un İsrail’i tehlikeli bir gelişmeye imza atmakla suçladığı belirtildi İsrail gazetelerinde. İsrail medyası, Rusya’nın bu resmi uyarısından sonra onlarca kez İsrail uçaklarının Lübnan ve Suriye hava sahasını ihlal ettiklerini Ancak Rusya’dan herhangi bir tepki görmediklerini vurguluyorlar. Rusya’nın İran’ın Suriye’de güç kazanmasından hoşnut olmadığı İsrail’de yaygın bir kanaat. Bunu İsrail Başbakanı Natenyahu, geçtiğimiz yıl Londra’da konuştuğu Chatham House konferansında dile getirmişti. İsrail bu boşluğu alabildiğine kullanıyor.

İsrail İstihbaratı ile tam bir işbirliği içindeki Batı’lı uzman ve askeri liderlerinin bu bilgiden yoksun olduklarını düşünmek zeka yoksunluğu anlamına gelir.

Bu nedenle çok yakında başlayacak olan ABD-İngiltere-Fransa, savaş uçakları ve füzelerinin hedefleri, yerleşim yerlerinden uzak, Rus askeri personelinin bulunmadığı, İran asker ve tesislerinin ağırlık taşıdığı askeri üsler olacaktır. Çoğunluğu Şam çevresinde bulunan bu bölgelerin vurulması bir yanda Rusya’nın verdiği ‘Rus askerinin vurulması bizim kırmızı çizgimizdir’ mesajı ile uyumlu, diğer yanda İsrail sınırlarının güvenliği için gerekli. Kısacası ABD nin tek değilse bile en önemli hedefi Şam’a birkaç km mesafedeki T4 İran-Suriye askeri hava alanı.

 

Mahir Tan       LondraPosta-Londra