İsrail Lobisinin ‘Jeremy Operasyonu’

  İsrail Lobisinin ‘Jeremy’ Operasyonu

 

İngiltere’de İsrail Lobisi, İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn aleyhinde Parlamento önünde protesto yaptı. Bir gün önce Medya’da başlatılan Jeremy Corbyn aleyhindeki İsrail operasyonuları 2012 yılında içinde ‘anti-semitik’ unsurlar bulunduğu ileri sürülerek Müslüman çoğunluklu Tower Hamlet Belediyesi tarafından sildirilen bir duvar resmi konusunda 6 yıl önce yaptığı yorumların haber piyasasına sürülmesi ile uygulandı. Jeremy aleyhindeki İsrail çıkışlı kampanyalar düşük platformda yürürken, bu kez yükselmesine ise İşçi Partisi Lideri Corbyn’in ‘İşçi Partisi içinde bazı politikacıların anti semitik kabul edilen yönleri bulunduğunu’ söyleyerek İsrail Lobisinden ‘özür dilemesi’ oldu.

Dün ilk kez olarak Parlamento meydanında bir İsrail lobi örgütünün düzenlediği Jeremy aleyhtarı miting Jeremy Corbyn’in ‘İsrail Lobisinden özür dilemesi üzerine’ bir zafer sarhoşluğu ile gerçekleşti.

Yaklaşık 1000 İsrail destekçisinin katıldığı mitinge karşı gösteri olarak İşçi Partili Jeremy Corbyn taraftarı çok sayıda üye ve milletvekili katıldılar. İsrail taraftarlarının ‘Holacoust İnkarına son’ sologanlarına karşılık Jeremy Corbyn taraftarları ‘Yahudilere değil, İsrail’in ırkçı politikasına karşıyız’ açıklamaları ile cevap verdiler.

  

        Duvar resmi ‘Yeni Dünya Düzeni’ ni hedef alıyordu.

 

Londra’da Müslüman nüfusun ve İşçi Partisi’nin kalelerinden  biri olan Tower Hamlet’te bir duvara ressam Kalen Ockerman tarafından çizilen bir resimde bazıları klasik Yahudi banker görüntülü uluslararası para çevreleri ve elinde  ‘Yeni Dünya Düzeni’ pankartı taşıyan bir işçi yer alıyordu. Açık bir biçimde sol politik mesaj taşıyan ve ırkçılık olarak yorumlanamaycak bir eser olan duvar resmi aynı yıl içinde ‘gelen şikayetler üzerine’ bölge belediyesi tarafından sildirilmişti. 2012 yılında İşçi Partisi milletvekili olan ve Stop The War Coalition ve Palestine Solidarity Campaign gibi örgütlerde yöneticilik yapan Jeremy Corbyn, bu duvar resmini savunan mesajlar yayınlamakla suçlanıyor. 

Oysa ABD-İsrail ve Batı Ülkeleri tarafından savunulan ve Dünya’daki büyük savaş ve katliamların sorumlusu olan ‘Yeni Dünya Düzeni’ Sovyetler Birliğinin yıkılışından sonra Dünya’da gerçekleşen Tek Kutuplu dengenin politik ve mali anlamdaki ifadesiydi. İngiltere’de İşçi Partisi  adını taşımasına karşı son 20 yıl içinde özellikle Tony Blair’in başkanlığı döneminde  Yeni Dünya Düzeni’nin başlıca uygulayıcılarından biri olan İşçi Partisi’ne Başkan olan Jeremy Corbyn, bu nedenle Dünya’daki en güçlü yahudi Lobilerinden biri olan İngiltere İsrail Lobisi tarafından hedef tahtasına kondu.

İsrail lobisi İngiltere’de İktidar partisi Muhafazakar Parti içinde olduğu kadar, İşçi Partisi içinde de çok sayıda milletvekili tarafından temsil ediliyor. İngiltere yahudi Lobilerinin şu sıralarda ön plana çıkan hedefi ‘İsrail politikalarını eleştirmeyi, Holacoust savunuculuğu olarak kabul ettirmek’ olarak gündeme geliyor. Geçmişte Barış ve demokrasi taraftarı büyük kitle örgütlerine liderlik etmiş olan Jeremy Corbyn ise , bugünü ile değil ancak geçmişi ile Yahudi Lobilerinin hedefi durumunda…

 

Mahir Tan   LondraPosta-Londra