İsrail ajanına Oscar

İsrail’i nükleer devlet yapan casus ödüllendirildi

Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen Oscar ödül töreninde beklenen oldu. Favori gösterilen ‘12 years a slave’ kazandı. İngiliz siyahi rejisör tarafından çekilen film, Başkan Obama’nın ülkesinde defalarca işlenmiş bir konu olan kölelik yılları ile zafer elde etti. Bu yılın Oscar ödüllemesinin tartışmaya açık olan yönü ise; filmin yapımcısı İsrail’li milyader Arnon Milchan. Milcham sıradan bir İsrailli milyarder değil. İsrail doğumlu milyarder işadamı ve film yapımcısı Arnon, Tv ekranında İsrail casusu olduğunu kabul etmiş ve bu nedenle İsrail’de de ödüllendirilmiş biri. Beyaz Perde’de izlediğimiz birçok ünlü yapıma imza atan Arnon, günümüzün en önemli uluslararası gündemini oluşturan nükleer silahlar konusunda casusluk yaptığını ve ABD’den yasal olmayan yollardan nükleer sır ve parçaları İsrail’e kaçırdığını resmi olarak açıklayan bir sinema adamı.

Beyazperde ve Gerçek Dünya 

Başta ‘Bir zamanlar Amerika’da’ olmak üzere bir dizi filmin yapımcısı olan Arnon Milchan, 2014 Oscarı’nı kölelik karşıtı ’12 Years a slave’ filmi ile kazanırken, ciddi eleştirmenler tarafından yine kendi yaptığı bir açıklama ile anımsandı. Arnon’un casusluk faaliyetleri arasında, ırkçılık ve ayrımcılığın 20.yy’daki en önemli temsilcisi Güney Afrika lehinde yaptığı reklam ve propaganda çalışmaları. Arnon Milchan bu işi, ‘1980’li yıllarda Güney Afrika’nın, İsrail’in Uranyum zenginleştirme programını desteklemesi karşılığında yaptığını’ Tv önünde kabul etti.
                           

Onlara çok özel ilgi gösteriyor

               

Simon Perez; ‘Onu casus kadrosuna ben aldım’


İsrail Cumhurbaşkanı Simon Perez, ünlü sinema yapımcısı Oscar ödüllü Arnon hakkında bir 2010 yılında ABD’li gazeteci ile yaptığı röportajda şunları söylüyor: 

 “Arnon çok özel birisi. Onu ben Milli Savunma Bakanı olduğum yıllarda istihbarat kadrosuna aldım. Arnon çok sayıda savunma ilişkili operasyon ve faaliyetlerde bulundu. Onun gücü çok yüksek seviyelerdeki bağlantılarından geliyordu. Çalışmaları bize stratejik, diplomatik ve teknolojik alanlarda çok büyük avantajlar getirdi.’ Gerçekte Arnon, ABD’nin nükleer dökümanlarını ve ‘Nükleer Tetik’ (krytons trigger) teknolojisini Lakman adlı İsrail’in en üst düzey istihbarat teşkilatına ulaştırmıştı. Daha sonra ortaya çıkartılan, İsrail’e ABD Nükleer tesislerinden casusluk soruşturmasında ortağı olan Richard Kelly Smith yakalanıp mahkum olurken, Arnon, bir yanda ABD’deki yakın dostları, bir yanda İsrail’den gelen baskılar sonucu yakasını kurtarmıştı. New Regency film şirketinin sahibi olan Arnon, bir çok büyük şirketin yanında Puma spor ayakkabılarına da sahip. 2013 yılında 4.5 Milyar dolarlık bir serveti bulunduğu açıklanan Miltchan, film endüstrisi içindeki en zengin yapımcı olarak tanınıyor. London School Of Economics and Politics’den kimya diploması olan Arnon, ABD-İsrail arasında ticaret yaptığı görüntüsüyle kurduğu bir dizi paravan şirket üzerinden, nükleer malzeme ve dökümanların yanında kimyasal silah kaçakçılığı da yapmıştı. 2014 Oscar Ödülleri’nin verilmesinden bir ay önce İsrail’in Uvda (gerçek) Tv kanalından İlana Dayan ile yaptığı röportajda konuşan Arnon, ‘ABD’nin en önemli nükleer uzmanlarını İsrail ajanları ile tanıştırdığını ve ülkesine bu silahların ve bazı roket başlıklarının gönderilmesine aracı olduğunu’ söyledi. Bir silah tüccarı olmadığını ve bu işi sadece ülkesine hizmet etmek amacıyla yaptığını vurgulayan Arnon, Oscar töreninden 2 ay önce yaptığı açıklamaların, yapımcısı olduğu film açısından ‘bir reklam’ aracı olduğunu ortaya koydu.

Mahir Tan / LondraPosta / Londra


Telif hakkı saklıdır 2014! Kaynak gösterilmeden yazı, fotograf ve video kullanılamaz!