‘İNSANLAR TUTUNACAK BİR DAL ARIYORLAR.BİZE SARILIYORLAR’

             Genco Erkal;

‘İnsanlar tutunacak dal arıyorlar.Bize sarılıyorlar’

 

Son günlerin en önemli röportajlarından biri ‘Sözcü’ gazetesinde 26 Kasım günü yayınlanan Genco Erkal konuşması oldu. Türk Tiyatrosunun dev sanatçısı Genco Erkal’ın sahnelediği ‘Göçmenleeer’ adlı oyunu konu alarak Türkiye ve Dünya’daki politik gelişmelerin değerlendirildiği röportajda, Türkiye de tiyatro’da olduğu kadar çağdaş politika da da çok etkili ve deneyimli bir sanatçı olan Erkal, Dünya’da yaşanan Globalizm ve sonuçları ile Türkiye’de yaşanan Atatürk düşmanı irtica konusunda mesajlar verdi.

Çavuşesku döneminde Romanya’dan kaçıp Paris’e yerleşen bir göçmenin yazdığı piyesi sahneleyen ve oyunda birden fazla kişiliği canlandıran Genco Erkal; Uluslararası göçü doğrudan doğruya globalizmin yarattığı bir sonuç olarak değerlendiriyor. Ve tüm boyutları ile inceliyor göçü bu oyunla.

Genco Erkal, Türkiye’nin en çalkantılı dönemlerinde tiyatroda en önde gelen eserlere imza atmış, kendi deyimiyle ‘Politik Tiyatro’nun devlerinden biri. Doğrudan doğruya halk demek olan seyirciyi onlarla yüzyüze izleme olanağı bulunan Genco Erkal; son dönemin gelişmelerini şöyle özetliyor;

‘Şimdiki politika nasıl Atatürk sevgisini arttırdıysa, bizim gibi politik tiyatroların seyirci sayısını da arttırdı. İnsanlar tutunacak bir dal arıyorlar. Bize sarılıyorlar’

Genco Erkal Türkiye’nin son 50 yıllık tarihinde defalarca ‘tutunacak bir dal’ arayan seyircilere oynamış bir sanatçı olarak, Atatürk düşüncesinin yükselişini sadece Türk halkına değil, tüm dünya’ya haykırıyor. Genco’nun çağrısı siyaset sahnesinde  ‘halka tutunacak bir dal’ olmak ile görevli politik liderlere aynı zamanda.

Genco Erkal ; ‘yapılacak doğru şeyin, bulunduğun yerden geri dönmek’ olduğunu vurguluyor.

 

Geride Atatürk dışında bir şey yok

 

Türkiye Cumhuriyeti adına inşa edilmiş herşey Atatürk demek. Özgür bir vatan, bu vatan üzerinde kurulu herşey, laik ve parlamenter Cumhuriyet rejimi ve onun inşaında rehber olan halkçı politika Atatürk demek. Bu tarihin önemli bir bölümünü halkın tam karşısında yaşamış bir sanatçı Genco Erkal çağırıyor; ‘Bulunduğun yerden geri dön’.

Geri dönüldüğünde karşınızda Atatürk’ü görüyorsunuz. Türkiye’nin çağdaş bir rejim olarak, tanıdığı ve yaşayarak toplumsal anlamda onayladığı tek sistem Atatürk. Soldan,sağdan hiç bir ideolojinin yerini tutamadığı ve alternatif oluşturamadığı bir sistem.

Genco’nun vurguladığı gibi ‘Ona  dönüş başladı’. Yılların dev sanatçısı bunu kendi önünde toplanarak bir ‘tutunacak dal arayan’ insanlarımızla birlikte yaşıyor.

 

Mahir Tan      LondraPosta-Londra