İNGİLTERE’DEN GAZ KOKULARI YÜKSELİYOR

İngiltere’den gaz kokuları yükseliyor.

 

İngiltere’nin Salisbury kentinde eski Rus- İngiliz ajanı ve kızının ‘gaz zehirlenmesi ‘ olayı kuşkuya yer yok ki Dünya’da olabilecek yeni gelişmeleri habercisi. Zira bugün İngiltere Parlamentosu’nda Başbakan Theresa May’in yaptığı açıklamalarla alevlenen İngiltere- Rusya sürtüşmesi çok yakında Birleşmiş Milletlere yansıyacak.

Eski Rus ajanı ve kızının zehirlenmesi olayı (gerçek ise) İngiltere Parlamentosu’nda hiç beklenmedik bir temel üzerinde geliştirildi ; Rusya’nın askeri kullanım için üretttiği sinir gazı- Novishock Nerve Agent.  Medya ve israrla istemesine karşın Rusya’ya verilmeyen Salisbury kimyasal gazı, olayın yaşandığı Salisbury’ye  çok yakın bir yerde kurulu Porton Down kimyasal ve biyolojik silahlar araştırma merkezi tarafından belirlendi. 1916 yılında 1. Dünya savaşı sırasında biyolojik ve kimyasal silahlar üretimi için kurulan Porton Down, aynı zamanda geçtiğimiz yıllarda iki kez Suriye’de Doğu Guta’da  Esad ordusunun kimyasal silah kullandığı konusunda verdiği raporlarla tanınıyor.

Kısaca, Rusya ve Suriye’nin ABD-İngiltere nin ‘Beyaz Miğferler’ örgütünü kullanarak Doğu Guta’da ‘Esad kimyasal silah kullandı’ provokasyonu tezgahladığını resmi olarak açıkladıkları günlerde İngiltere’den gaz kokuları yükseliyor. Ünlü gaz üreticisi Porton Down’ın birkaç kilometre uzağındaki Salisbury kentinden.

ABD’de CİA Müdürünün Dış İşleri Bakanlığına atandığı, İsrail-ABD ittifakının zirveye çıktığı ve Doğu Guta’da  Rus malı kimyasal silah kullanıldığı iddiaları Birleşmiş Milletlere ABD tarafından sunulmuşken, İngiltere’nin ‘Porton Down’ raporu da Dünya’ya servis ediliyor.

 

   Rusya temsilcisi;  Sizde Novishock Var mı ?

 

İngiltere Başbakanı Theresa May’in yazdığı mektupla toplantıya çağırdığı BM GK inde bugün yapılan toplantıda, kolayca tahmin edileceği gibi, ABD,Fransa,İsveç,Hollanda  İngiltere’nin Rusya’yı suçlama çağrısına katıldılar. Kalan ülkelerin çoğunluğu  ve veto yetkisi olan Çin ‘Bağımsız Soruşturma’ istediler.Sabah İngiltere Parlamentosu’nda akşam da  BMGK Toplantısında alelacele Rusya’yı suçlama kararı aldırtmaya çalışan Therasa May girişimi şimdilik boşa çıktı.  Ancak uzun bir konuşma yapan Rusya’nın BM temsilcisi Vasily Nebenzya bazı önemli soruları güvenliik Konseyine taşıdı.  Rus Temsilci öncelikle Rusya’nın istediği ‘Salisbury de kullanılan Novishock adlı kimyasal maddenin neden gönderilmediğini sordu. Oysa İngiltere’nin suçlaması ‘bu maddenin yalnızca Rusya tarafından geliştirildiği esasına dayanıyor. Vasily Nebenzya’nın okuduğu bir kimyasal silah uzmanının raporuna göre ise; ‘bir kimyasal silah ve muhtevasının ne olduğunun bilimsel olarak anlaşılması için onun mukayese edilecek bir örneğinin bulunması şarttır.’ Rus temsilcisi bu nedenle BM ye sordu; Novischock, ‘İngiltere’nin kimyasal silah üretim merkezi olan Porton Down’da bulunmuyorsa neye dayanarak bu rapor verildi’.

Rusya’nın BM Temsilcisi Nebedzya’nın çabalarının, tüm hesaplarını Irak savaşı öncesinde olduğu gibi,’kimyasal silah’ üzerine inşa eden ABD-İngiltere savaş blokunu durdurmaya yetip yetmeyeceğini kısa bir süre içinde göreceğiz.

Mahir Tan         LondraPosta-Londra