İNGİLTERE’DE ‘İSRAİL’E BOYKOT’ YASAK

İngiltere’de ‘İsrail’e Boykot’ Yasak

 

İngiliz Muhafazakar Partisi’ne bağlı bakanlar , İşgal edilmiş Filistin topraklarında üretilen İsrail mallarına boykot kampanyalarını yasaklama kararı aldı. İngiliz Muhafazakarları, boykotların ‘Militan Leftwing’ belediyelerin eseri olduğu gerekçesiyle yasaklama yoluna gidiyor.

İsrail Birleşmiş Milletlerin çok sayıda kararına karşın işgal altındaki Filistin topraklarında üretilen malları uluslararası piyasada satmaya devam ediyor. Filistinlilerin BDS (Divestment and Sanctions) hareketi ise Filistinlilerin işgal edilmiş topraklarındaki haklarını koruma amacıyla işgal edilmiş topraklarda devlet ve bağlı kurumların israil ile işbirliği yapmasını engellemek için güçlü ve yaygın bir kampanya yürütüyor.

BDS hareketi İngiltere’de çok sayıda belediye, öğrenci kuruluşu,sendika ve bazı dinsel guruplar tarafından desteklenirken, son dönemde bir dizi İsrail tarafından işlenen  insan hakları ihlallerini gündeme getirdi.

BDS kampanyasının son dönemde bazı büyük uluslararası şirketlere karşı yürüttüğü yürüttüğü kampanyanın başarılı olmasının İngiliz Hükümeti’nin ‘Boykot yasağı’ girişiminin gerçek nedeni olduğu belirtiliyor.

BDS nin İşgal altındaki Filistin topraklarında yürüttüğü mücadele son dönemde özlellikle Veolia ve G4S şirketlerinin hisselerini satarak bölgeden çekilmeleri ne neden olmuştu. İki büyük uluslararası şirket olan Veolia ve G4S gelen tepkiler üzerine hisselerini satmışlardı. Veolia birçok ABD kenti, Londra ve Paris gibi büyük kentlerde temizlik hizmetleri üzerinde dev bir kuruluş.. İsrail hapishanelerinde ve arama noktalarında kurulu bir özel güvenlik şirketi olan G4S şirketi ise, bazı ölümler dahil çok sayıda insan hakları ihlalinden sorumlu tutuluyor.

İngiliz Muhafazakar Parti’nin son ‘Boykot yasağı’kararının Filistinlilerin tepkilerine karşı İsrail’den gelen baskı sonucu alındığı vurgulanıyor .

Mahir Tan             LondraPosta-Londra