İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu, Türk toplumu yararına çalışmaları hızlandırıyor

Özer: ‘Federasyonun önceki yönetiminin, bugüne kadar çesitli nedenlerle yapamadığı veya yaptırtılmadığı çalışmaları olmuştur. Yeni yönetim kurulu olarak, genel kurulda dile getirilen sorunları da göz önünde bulundurarak, gerek Türk makamları, gerekse İngiliz makamları nezdinde toplumumuzun haklarını aramak ve savunmak birinci hedefimiz olacaktır’.

Haftanın belirli günlerinde sağlık, göçmenlik-hukuk ve eğitim konularında danışmanlık hizmeti vermek; Federasyonun amaç ve tüzüğü doğrultusunda yeni dernekleri kazanarak, toplumun farklı kesimlerine ulaşmak ve böylece Türk toplumunun temsil gücünü arttırmak; Federasyonun yönetimine bağlı olarak çalışacak komiteleri kurarak, Türkiye’nin ulusal çıkarlarını korumak ve yurt dışında itibarını arttırmanın yanı sıra sözde Ermeni soykırım yalanlarına karşı ve Kıbrıs konusuyla ilgili çalışmalar, üniversite ve Türk okullarına yönelik projeler’ ve Türklerin yoğun oldugu bölgelerdeki belediyelerle ilişkilerin geliştirilmesi konuları İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu’nun hedefleri arasında. 
İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu (İTDF), geçtiğimiz perşembe günü Londra’da bir iftar yemeği düzenledi. Sade Retoran’da gerçekleştirilen iftar yemeğine İTDF üyesi dernek temsilcileri ve üyelerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.
1 Haziran 2014 tarihinde, Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirerek yeni başkan ve yönetim kurulunu seçen İTDF’nin oybirliğiyle yeni başkanı seçilen Jale Özer, iftar yemeğinde yaptığı konuşmada ‘İngiltere’de yasayan tüm vatandaşlarımızşunu bilmelidirler ki; İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu, çalışmalarındadin, dil, ırk ve mezhep ayırımı gözetmeden toplumun sesi olacaktır. Yeterki bizden güven ve desteğiniziesirgemeyin’ dedi.

İTDF Başkanı Jale Özer

Özer konuşmasına şöyle devam etti:
Gerek ulusal günlerimizin, gerekse dini gün ve bayramlarımızın, yurt dışında yaşayan Türklerin bir araya gelip, ulusal bilincin oluşmasına ve yaşadığımız ülkenin şartlarına uyum sağlayarak, birlik ve beraberlik içinde, çocuklarımızın daha aydınlık bir geleceğe doğru adım atmalarını sağlamanın bir başlangıcıdır.Bizler de bu bilinç içinde bu akşamki iftar yemeğini düzenledik.
T.C.’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ünbizlere laik bir düzen bırakarak, dini “devlet ve siyasetten ayırarak, sadece kişi ve Allah arasında bir ibadet ve inanma konumuna getirdi, diğer Müslüman ülkelere örnek teşkil edecek bir sistem kurdu. Ülkemiz 1.5 milyarlık Müslüman coğrafyanın tek laik ülkesidir. Bugün Ortodoğu’daki mezhep ve etnisiti çatışmaları neticesindeki kan gölüne bakınca, Atatürk’ün kurduğu çağdaş ve laik, Cumhuriyetin ve kazanımlarının, Yurtta Barış Dünyada Barış dış politikasının ne derece doğru ve sadece Türk Milleti için değil, bulunduğumuz coğrafya açısından da ne büyük bir kazanım olduğunu, hepimiz idrak ediyoruz ve bu yüzden her zaman ve her yerde Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkmayı görev sayıyoruz. Bu vesile ile Atatürk’ün dinimiz konusunda söylediği 2 konuşmayı anımsatmakta yarar görüyorum:

Milletimiz din ve dil gibi kuvvetli iki fazilete maliktir. Bu faziletleri hiçbir kuvvet, milletimizin kalp ve vicdanından çekip alamamıştır ve alamaz. 1923 (Atatürk’ün S.D. II, S. 66-67)

Atatürk dinin önemini dile getirirken, dini kullanarak siyaset yapmanın tehlikesini de 1923 yılındaşu sözleriyle dile getirmiştir:

Bizi yanlış yola sevk eden soysuzlar bilirsiniz ki, çok kere din perdesine bürünmüşler, sâf ve temiz halkımızı hep din kuralları sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz… Görürsünüz ki milleti mahveden, esir eden, harabeden fenalıklar, hep din örtüsü altındaki küfür ve kötülükten gelmiştir.” 1923 (Atatürk’ün S.D. II, S. 127)

Federasyona bağlı dernekler arasında uyum ve iletişim sağlanacak

Çalışmalarını yürütürken ve komiteleri kurarken tüm derneklerle, Kibrıs Türk Dernekleri Konseyi ileve değerli çalışmaları bulunan akedemisyenlerle bağlantılı çalışmalar yapacaklarını açıklayan Özer, ‘Yeniyönetim olarak ekip çalışmasına inanıyor ve bunu çok önemsiyoruz. Bildiginiz gibi Federasyonumuzun bir yeri yoktur. Ancak, aynı zamanda başkanı olduğum İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği (İADD), Federasyon kendisine yer bulana kadar, üyesi bulunduğu çatı örgütüne kolaylık sağlayarak, topluma yönelik çalışmalarına başlayabilmek için derneğimizin ofisini kullanmasına izin vermiştir. İADD yönetim kuruluna bu yüzden Federasyon olarak teşekkür ederiz‘ dedi.


Federasyonun yeni başkanıolarak en büyük amacının:Federasyonabağlıdernekler arasındailetişimi, uyumu sağlamak ve bu yüzden üye dernek başkanlarıyladüzenli toplantılar yaparak, dernekler arasındaki iletişimi daha canlı hale getirmek olacağını ifade eden Özer, tüm derneklerin tüzüklerine uygun olarak yapacakları faaliyetlerine saygı göstermenin yanında, Federasyonun bağımsız bir çatı örgütü olduğunu unutmadan, tüm derneklerin, İTDF tüzüğünün ortak paydalarında buluşarak, hareket etmesini sağlamayı hedeflediklerini belirtti.


Federasyonun yeni yönetimi

1Haziran 2014 tarihinde, Olağan Genel Kurulunu gereçekleştirerek, yeni başkan ve yönetim kurulunu seçen İTDF’de görev dağılımı şöyle:
Başkan Yardımcısı : Dr .Ali Tekin Atalar
Başkan Yardımcısı : Eşref Yılmaz
Mali İşler Sorumlusu: Emir Osman
Dış İlişkiler/ Hukuk Sorumlusu: Vehbi Ballıkaya
Sekreter: Gonca Sarıkartal
Etkinlikler Sorumlusu: Eylem Handan Yılmaz
Basta M. K. Atatürkve silah arkadaslarıolmak üzere, Gezi veSoma şehitlerini, hayatlarını kaybeden Türkmenkardeşlerimizive Atatürk’üanlatan çeşitlieserler bırakanve tam bir rkiye sevdalısıolan İngiliz tarihçi ve gazeteci-yazar Andrew Mango’yu saygıylaanan Özer, ‘Bizi onurlandırdığınız için hepinize şahsım ve yönetim kurulu arkadaşlarım adına teşekkür ederim‘ sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Aynur Yavuz / LondraPosta / Londra

Telif hakkı saklıdır 2014! Kaynak gösterilmeden yazı, fotograf ve video kullanılamaz!