İngiltere ‘BEYAZ SURİYELİLERİ’ GERİ ÇEKİYOR

             İngilizler’den ‘Beyaz Miğfer’ Suriyelilere Belediye evi

 

İngiltere’de bir Paralı Asker tarafından kurulan ve Suriye’de bir dizi provokasyon aylemine karıştıkları ile sürülen Beyaz Miğferler (White Helmets) adlı karanlık örgüt militanları geri çekilmeye başladı.

Geçtiğimiz ay içinde Londra’da evsizler için kullanılması gereken Belediye evlerine Suriye’den getirilen 100 Beyaz Miğferler üyesi yerleştirilirken, İsrail’in Suriye ordusunun önünden kaçan 800 Beyaz miğferliyi, tahliye ederek Ürdün’e geçirdiği belirtildi. İngiltere’ sayıları 3000 e varan beyaz miğfer örgütü mensubunu Ürdün üzerinden İngiltere’ye çekiyor.

Beyaz Miğferler adı verilen sözde kurtarma ve yardım örgütü, İngiltere’de James Le Mesurier adlı bir paralı asker tarafından kurulmuştu. Le Mesurier’in 2012 yılından itibaren Türkiye ve Ürdün üzerinden Suriye’ye soktuğu iddia edilen ve önemli bir bölümü Al Nusra adlı terör örgütü üyelerinden oluşan sözde İnsani yardım örgütü Suriye ve Rusya tarafından ‘provokasyon’ örgütü olmakla suçlanmıştı.

Daha çok Suriye’nin Guta bölgesinde ‘kimyasal silah’ kullandığı konusunda provokasyonlara karıştıkları ileri sürülen Beyaz miğferler mensupları, BBC üzerinden bir dizi düzmece video yayınlayarak Dünya’da Suriye aleyhinde kamuoyu yaratmaya çalışmışlardı. En son olarak 2017 yılında yaratılan bir Kimyasal bomba ‘tiyatrosu’ sonunda Birleşmiş Milletler kararı olmaksızın ABD,ingiltere ve Fransız uçakları Suriye’de bazı askeri üsleri bombalamışlardı.

İngiltere’nin bugüne kadar toplam olarak 12.500 Suriye’li göçmene oturma izni verdiği ve bu sayının 2020 yılında 20 bine varacağı belirtiliyor. Beyaz miğferler örgütü mensuplarının ise İsrail tarafından Ürdün’e geçirilerek bu ülkeden İngiltere’ye transfer edildikleri kaydediliyor. Kurulduğu aşamada sayıları 3000 olarak bildirilen Beyaz Miğferler mensuplarının, İngiltere’ye aileleri ile birlikte getirildikleri için İngiltere’nin tanıdığı ‘Suriye kontenjanının’ büyük ölçüde kendi kurduğu sözde yardım örgütü tarafından doldurulacağı anlaşılıyor.

Mahir Tan               LondraPosta-Londra