‘İNCE’Lİ-‘İNCE’SİZ

        ‘İnce’li – ‘İnce’siz

 

CHP nin 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı adayı Muharrem İnce, Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’a telefon ederek İstanbul Büyükşehir  Belediye Başkanlığına, ön seçim yapılması koşuluyla aday olacağını açıkladı. İnce’nin bir tv programında gerekçeleriyle birlikte açıklaması beklenen bu ‘formal’ olmayan adaylık çıkışı CHP ve Seçim tartışmalarına yepyeni bir boyut katacaktır.

Muharrrem İnce’nin ‘önseçim’ talebi İstanbul ve ülke çapında bir çok ilde aday adaylarının büyük bölümü tarafından paylaşılıyor. CHP Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamalarda ‘önseçim’ için takvim engeli bulunduğu ileri sürülüyor. Seçime 5 ay gibi bir süre varken dayatılan takvim engeli kuşkuya yer yok ki ipe un sermek olarak değerlendiriliyor.

Muharrem İnce’nin şartlı adaylık açıklamasına CHP Genel Merkez’inin nasıl bir cevap vereceği konusu doğal olarak önümüzdeki günlerde gündemin birinci maddesi olmak için ‘kaşıkçı’ olayları ile çekişir.

Zira Muharrem İnce’nin adaylık çıkışı CHP de, yerel idare seçimleri sonrasına ertelenmiş bir hesaplaşmanın sürpriz biçimde öne çekilmesi anlamına gelir. CHP de önseçim isteyen diğer adaylardan farklı bir siyasi kişilik Muharrem İnce. İnce’nin gerçek adaylığı, kendisinin defalarca ilan ettiği gibi, CHP Genel Başkanlığı ve önümüzdeki seçimde Cumhurbaşkanlığı için.

Başa güreşen İnce, yaptığı açıklamaya göre, Türkiye için önemi dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesine aday olmak istiyor. İnce’nin bu alandaki güvencesi CHP nin İstanbul genelindeki 250 bin üyesi. Bu üyeleri ben harekete geçiririm demek istiyor Muharrem İnce.

             ‘Kader Seçimi’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi için aday gösterme meselesi kuşkuya yer yok ki CHP Genel Merkezi için en kritik kararı gerektiriyor.

CHP nin İstanbul’da İnce’nin vurguladığı gibi 250 bin üyesi var. Bu üye sayısının en az 3te 2 sinin CHP nin klasik seçmenini oluşturan Cumhuriyetçi-Atatürkçü kesim olduğu da açık. Nereden bakılırsa bakılsın bu seçmeni yerel seçimde sandık başına götürebilecek aday Muharrem İnce  olarak görünüyor. CHP seçmeni İstanbul’da sağcı bir adaya, HDP ile içli dışlı bir adaya yada halkta hiçbir karşılığı olmayan ikinci cumhuriyetçi varyantı adaylara oy vermeyecektir.

Muharrem İnce’nin önseçim yoluyla belirlenecek adaylığı, CHP nin İstanbul için en azından ‘elinden geleni yaptığı’ sonucunu ortaya çıkarır.

Muharrem İnce’yi İstanbul Belediyesi için sokaklara, sandıklara indiren bir CHP, bazı kayıplara karşın, yine de seçmen indinde ‘zimni meşruiyet’ kazanacaktır.

Kuşkuya yer yok ki; Muharrem İnce, 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimde CHP seçmenini ardına alıp seçimi kazanırsa Partide değişim çok hızlı bir biçimde başlayacaktır. Bunu ‘delege sistemi-imza verip çekme’ gibi yollarla engellemek mümkün değildir.

Yerel Seçimin İstanbul ayağı bu nedenle CHP Merkez yönetimi için kader seçimidir.

Ancak gider ayak, halka ve CHP ye büyük bir serviste bulunmuş olurlar. Arkalarından teneke çalınmaz.

CHP yönetimine bu yol tavsiye edilmelidir.

 

MAHİR TAN                LONDRAPOSTA-LONDRA