İKTİDARIN AKLINA KARPUZ KABUĞU DÜŞÜRMEK

 

Karpuz Kabuğunu Akla Düşürmek

 

Yaklaşan yerel seçimlerin muhalefet açısından ‘belirleyici’ PR yanlışı yapıldı. Bu yanlışlık seçim günü ‘ekmek için Ekmeleddin’ benzeri sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Herkes ‘domatis, büber,batlıcan’ diye yaygara yapıyor.

Bir hafta öncesine kadar Muhalefet, seçimin özellikle büyük kentlerde, temel statejisini yükselen sebze fiyatları üzerine kurmuştu.

Öyle ki, İstanbul ve Ankara’da bazı sebzelerin fiyatları alım gücünün Türkiye’den 5 kez daha fazla olduğu Londra fiyatlarını bile aşıyordu.

Ne var ki, Muhalefet ve özellikle muhalefetin ana partisine ‘servis’ yaptıklarını düşünen bazı gazete yazarları domates,biber ve patlıcanın AKP yönetimine karşı direnişe geçtikleri konusunda bir edebiyat üretiyorlardı.

AKP yönetimlerinin neoliberal genel politik çizgilerinin doğrudan bir sonucu olan sebze fiyatlarındaki hızlı yükseliş, elbette ki Hükümetin ve büyük kent belediyelerinin seçim öncesinde başını ağrıtacak konulardan biriydi.

AKP, bu açığı konusunda çabuk uyandı. Aklına karpuz kabuğu düşüren saldırılar ise muhalefet tarafından yönlendiriliyordu; ‘tomatis, biber, batlıcan’ söylemi le.

AKP büyük kentlerde Belediye Tanzim satışlarına başladı. Yönetim ve Büyük kent belediyeleri baştan düşünmediği bu büyük propaganda açığını bu yolla kapattı.

Tanzim Satışları, daha da ucuzlayarak seçim gününe kadar devam edecektir. Muhtemelen bugüne kadar olan seçimlerde uygulanan makarna,kömür vs. yardımı yerine ikame edilerek.

Kimse, halkın ve düşük gelir guruplarının daha ucuza ve belediyeler tarafından yapılan satışlarla sebze yemelerini ve bunun yakın dönemdeki sonuçlarını değerlendirmiyor.

Kuşkuya yer yok ki, ucuz sebze almak için kuyruklara giren yurttaşlar, bu satışlardan dolayı Muhalefeti alkışlamıyor.

İstanbul’da Muhalefetin Belediye Başkan Adayı olan kişi ; ‘Devlet manavlık yapmaz’ diye tanzim kuyruklarına uzak bölgelerde geziniyor.

Sözcü,Cumhuriyet gibi yandaş medya dışında kalabilmiş gazetelerin yazarları ‘tomatis vaa, batlıcan vaa’ türünden sözümona eleştiri yazılarını bıktırıcı bir biçimde tekrarlıyorlar.

Doğrudan doğruya halka ucuz sebze satan bir girişimi, hangi nedenle olursa olsun, suçlayamazsınız. Bu halkla ilişkilerin tüm kurallarına aykırı.

Çok meraklı iseniz, ‘Devlet manavlık yapamaz’ sözlerini gidip tanzim kuyruklarında söyleyiniz. Nasıl bir tepki alacağınızı görürsünüz.

Tanzim satışlarının gerçek mucidi İzmir ve Ege Belediyeleriydi. Bu seçim öncesinde de CHP ve Muhalefete bağlı belediyeler bu işi yapmalıydılar.

Domates,biber İstanbul,Ankara’da pahalı da,İzmir,Aydın’da ucuz mu ? Birbirinizi yiyeceğinize, halka ucuz sebze satmayı akıl edebilirdiniz.

‘Tomatis,batlıcan’ edebiyatı, gelen seçimlerin ‘Ekmek için Ekmeleddin’ vakasıdır.

Bu edebiyatı, ‘çok akıllıca bularak’ sürdüren yazarlar, geçmişte Ekmeleddin olayını destekleyip seçim sonrasında ona küfür edenlerdir.

Herkes, her seçimden sonra Ana Muhalefet partisinden bir fatura ödenmediğini, hiç bir şeyin değişmediğini biliyor.

Açık bir bilgisizlik örneği olan ‘tomatis, biber’ kampanyasının da sonunda ödenmeyen Ekmeleddin hesabına döneceğini biliyorlar.

 

Mahir Tan                         LondraPosta-Londra