İADD; TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TAPU SENEDİ LOZAN ONURUMUZDUR

 
 TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TAPU SENEDİ LOZAN ONURUMUZDUR.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Tapusu olan Lozan Barış Antlaşması’nın 95.yılını kutluyoruz.
Lozan, Mustafa Kemal’in Nutuk’ta belirttiği gibi “Türk ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Serv anlaşması ile tamamlandığı sanılmış, büyük bir yok etme eyleminin (suikastın) kırılıp önlenişini bildirir bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasal utku anıtıdır.” Lozan, Osmanlı İmparatorluğunun tarihe gömüldüğünün, çağdaş ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin resmen tanınmasının belgesidir.Türkiye Cumhuriyeti’nin “TAPU SENEDİ”dir.
Topraklarında bir çok ülkenin kurulmasına olanak veren, Ankara ve çevresinde küçücük, denizden ırak bir toprak parçasına hapsedilen yenilmiş, gururu kırılmış, askeri gücü elinden alınmış bir İmparatorluğa dayatılan ölüm fermanı olan Sevr yırtıp atılarak, yerine Cumhuriyetimizin temeli olan  ve dünyada emperyalizme karşı bağımsızlık savaşlarının da onurlu öncüsü olarak tarihe geçen  Lozan Antlaşmasını hep onur bildik ve hep savunduk. Dün olduğu gibi bugün de tarihi gerçekleri saptırarak Lozan’ı tartışmaya açan ve emperyalistlerle işbirliği içindeki din satıcılarına karşı da savunmaya devam edeceğiz.  
Lozan Antlaşmasının 95. Yıldönümünde  başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, müzakereler sırasında büyük bir diplomasi mimarı olduğunu gösteren İsmet İnönü ve Lozan heyetinde yer alan  üyeleri saygı, minnet ve şükranla anıyoruz. 

Jale Özer
İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı