İADD; MADIMAK’TA YANAN ATEŞ,TÜM ÜLKEMİZİ SARDI

Madımak’ta Yanan Ateş Ülkemizi ve Cumhuriyetimizi Sarmış Durumdadır.
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ.

2 Temmuz 1993 tarihinde “Sivas’taki Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında aralarında Behçet Aysan, Metin Altıok, Uğur Kaynar, Hasret Gültekin, Nesimi Çimen, Asım Bezirci ‘nin de bulunduğu 33 ozan,yazar ve düşünür ile birlikte 2 otel çalışanının Madımak Oteli’nde radikal islamcılar tarafından diri diri yakılışının 25 yılında onlara karşı sorumluluklarımızı yerine getirememenin acısıyla anıyoruz.

Madımak’ta yitirdiğimiz 33 aydınımızın kişiliğinde Modern Türkiye’nin sanatını,ezgilerini ve renklerini ateşe verenler aslında Türkiye’nin aydınlanmasını ateşe vermişlerdir.Öyle ki  Madımak’ta yanan bu ateş , hala ülkemizi ve Cumhuriyetimizi sarmış durumdadır.

Dün olduğu gibi bugün de din, etnisite  ve mezhep ayırımı  , siyasetin en önemli beslenme kaynağı olarak kullanılıyor ve bunun neticesinde  yıllarca birlikte yaşayan halklar  arasına nifak tohumları ekilerek toplum ayrıştırılıyor. Gün hepimizin birlik olup bu oyunları bozma günüdür.

Ancak Herkes şunu bilmelidir ki ;Türkiye ve Cumhuriyetimiz sahipsiz değildir.  Özgür, laik,demokratik,emeğe dayalı,barışın ve kardeşliğin egemen olduğu Çağdaş bir Türkiye yaratana kadar yılmadan mücadale edeceğiz.

25 yıl önce Sivas’ta yitirdiğimiz ve her biri Türkiye’nin modern aydınlanmasının mihenk taşı olan dostlarımızı, aydınlarımızı ve sanatçılarımızı Cumhuriyet’in tekrar yönetime geleceği iktidar ve hükümet bilincimizle anıyoruz.

Saygılarımızla
İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği

                                         ——-
Edip Akbayram

Güneşin ak yüzüne, bir duman çöktü.
Bir türkü çığlıkla ateşe düştü.
Kuytu bir köşede bir çiçek küstü.
Döktü yaprağını, boynunu büktü.

Şu Sivas’ın elinde sazım çalınmaz.
Güllerim yandı, yüreğim dayanmaz.

Kararmış yüreğin hiç ışığı olmaz.
Bilmez misin ki türküler yanmaz.
Günü gelir sanma hesap sorulmaz.
Dayanır kapına ”Pir Sultan” ölmez.

Şu Sivas’ın elinde sazım çalınmaz.
Güllerim yandı, yüreğim dayanmaz.