İADD ‘KADIN VE BAŞARI’ PANELİ _ 4 ARALIK’TA

İADD ‘KADIN VE BAŞARI’ PANELİ

 

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği, 16 Mart 2018‘de başlattığından beri yoğun ilgi duyulan “Kadın ve Başarı” konulu panellerinin ikincisini 4 Aralık 2018’de gerçekleştirecektir.

KKTC Londra Büyükelçisi Sayın Prof. Dr. Oya Tuncalı etkinliğimize katılacak ve panelin açış konuşmasını yapacaktır. Azerbaycan House’de düzenlenecek paneli Semra Eren-Nijhar yönetecek ve Doç. Dr. Arın Bayraktaroğlu, Cllr. Yasemin Brett ve Esna Su konuşmacı olarak katılacaklardır.
Panel herkese açık olacaktır ve yerler kısıtlı olduğundan panel için kayıt önemle rica olunur.
Tüm ilgililere duyurulur.
Bilgi için: 07461101840

PROGRAM
Açış Konuşması: İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı
Jale Özer Swailes

Semra Eren-Nijhar
Yazar, sosyolog ve belgesel yapımcısı

Doç. Dr. Arın Bayraktaroğlu
ASK Language Services, Cambridge

Cllr. Yasemin Brett
Enfield Belediye Meclis Üyesi

Esna Su
Takı Sanatçısı

***

Tarih: 4 Araliık 2018, Salı akşamı
Saat: 18:30 -21.00
Adres: Azerbaycan House
228 Kingsland Road
London E2 8AX

Ulaşım:
– Liverpool Street metro istasyonundan Dalston yönüne giden 242 ve 149, 67 nolu otobüsler
– Old Street metro istasyonundan 243 nolu otobüs
-Hoxton tren istasyonundan Dalston yönüne doğru yürüme mesafesinde veya 242,243,149,67 nolu otobüsler
– Dalston Kingston, Dalston Juction tren istasyonundan güneye doğru 10 dakika yürüme mesafesinde veya güneye giden otobüsler.
–Otobüs durağı: Laburnum Street
Düzenleyen: İNGİLTERE ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ
Konuşmacıların CV’leri:

 

Semra Eren-Nijhar

Yazar, sosyolog ve belgesel yapımcısı Semra Eren-Nijhar 2001 yılında Oxford Üniversitesi’nden ayrılarak SUNCUT Danışmanlık ve Yapımcılık şirketini kurmuş ve 2001’­den beri de yöneticiliğini yapmaktadır.
Uluslararası konferanslarda özellikle göç, kadın, gençlik, Avrupa Topluluğu ve politikaları, Avrupa’da yaşayan Türklerle ilgili sorunları içeren sunumlar yapmış ve son 30 yıldır Avrupa ve Türkiye’de kamu politikası alanında çalışmalarda bulunarak, sivil toplumun oluşturulmasında ve sosyal engellerin yok edilmesi yönünde gerekli organizasyonların kurulmasına aktif bir şekilde destek sağlayarak Lordlar Kamerası’nda danışmanlık yapmıştır.

Özellikle kişisel portreler ve biyografilere yönelik fotoğraf çeken Semra Eren-Nijhar, İngiltere, Belçika ve Türkiye’de fotoğraf sergileri açmış ve birçok serginin de küratörlüğünü yapmıştır.

Eren-Nijhar birçok ödülün yanısıra, 2004 yılında Millennium Awards Fellowship tarafından toplum içinde gösterdiği kişisel başarısından ötürü ‘Yetenek ve Başarı Ödülü’nü, 2015 yılında yaptığı çalışmaların kendi alanında farkındalığı, kaliteyi ve yenilikçiliği temsil ettiği için ‘Uluslararası Avrupa Kalite Zirvesi Ödülü’nü ve 2018’de de İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu tarafından verilen ‘Başarı Ödülü’nü almıştır.

Dr. Arın Bayraktaroğlu

Arın Bayraktaroğlu 1977-1982 yılları arasında Cambridge Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı konusunda öğretim görevlisi olarak çalıştı, ardından eşiyle birlikte kurdukları ve çeşitli ülkelerden gelen öğrencilere İngilizce öğrettikleri The Cambridge Centre for Languages’da Yardımcı Direktör görevini 20 yıl süreyle yürüttü.

1988 Yılında doktorasını aldı ve 2006 yılında Türkiye Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından doçentliği (Associate Professorship) kabul edildi. Türk dili  ve kültürü hakkında yabancı yayınevleri tarafından basılmış kitapları yanısıra yabancı dergilerde basılmış çeşitli makalesi ve Türkiye’de basılmış tercümeleri mevcuttur.

2005-2010 yılları arasında Journal of Politeness Research: Language, Behaviour, and Culturedergisinde kurul üyeliği, 1990’dan bu yana da British Association for Turkish Area Studies derneğinde yönetim kurulu üyeliği yaptı.
Cambridge Üniversitesi Lucy Cavendish Koleji’nde Combination Room üyesidir ve Chartered Institute of Linguist kapsaminda “Fellow” ünvanını taşımaktadır.
Halen eğitim konularında dünya çapında hizmet veren ASK LANGUAGE SERVICES’in kurucusu ve direktörüdür.

Cllr. Yasemin Brett

Yasemin Brett  Istanbul’da doğmuştur, annesi Türk ve babası Bangladeşlidir.Eğitimine Fransa’da başlamis Siyasal Bilimler ve Felsefe okuyarak İngiltere’de Reading Üniversitesi’nden mezun olmuştur.

İmece’nin üç kurucu üyesinden biri olan Brett Fransızca, Türkçe, Bengalce, İngilizce ve Almanca konuşmaktadır ve kadın çalışmalarında aktif olmuştur.

‘UK Friends of Bosnia’nın aktif yöneticilerinden biri olarak savaş boyunca bu alanda çalışmış ve Devlet Başkanı Mirza Hariç’ten yazılı takdir almıştır.

1994’da İşci Partisi’nden Belediye Meclis Uyesi seçilmis ve halen Enfield’de Bowes bölgesini temsil etmektedir.Brett aynı zamanda 2001’de Avrupa ve İngiltere’de seçilen ilk Türkçe konuşan Yerel Belediye Başkanı olmuştur.

Enfield Belediyesi’nde iki dönem icinde olduğu kabine çalışmalarına devam eden Brett  bir ‘Hayvan Sever’ olarak tanınmaktadır ve bu alanda yaptığı çalışmalardan dolayı Enfield’de ödül almıştır.

Dinlerin bir araya geldiklerı SACRE’de on yıl boyunca değişik zamanlarda Meclis Başkanlığnı yapmış, Aleviliğin okullarda  müfredata alinmasi ve İngiltere’de Kıbrıs Türk kimliğinin tanınması için de çalışmıştır.

Yasemin Brett ‘Stand up Racism’ adlı kuruluşun Kuzey Londra Enfield kampanyasında aktif yer almaktadır.

Esna Su

Antakya doğumlu olan Esna Su ikinci üniverstesi olan Central Saint Martin’s Takı Tasarım bölümünü 2015’te tamamlamıştır.

Mezuniyet koleksiyonu  “Göçmen ve Yolcu”, savaş nedeniyle Suriye’den göç etmek zorunda bırakılanların geride bıraktıkları yıkılmış yaşamlarını ve toplumdan dışlanmışlıklarını anlatmaktadır.

Hasır tekniğini kendi diliyle harmanlayarak geleneksel anlayışı modernlikle sunan Su, bu çalışmalarıyla 2015’te dünyanın en büyük Modern Takı Galerisi “Galeri Marze”nin düzenlediği ve 36 ülkeden katılanlar arasında en iyi konsept ödülünü almıştır.

2017’de sanata verdiği katkıdan dolayı Hospital Club tarafından H.Club 100 Sanat ve Tasarım Odülü’ne layık görülmüştür.

Sanatçının çalışmaları Hollanda, İsviçre, Güney Kore, Çin ve Belçika gibi dünyanın birçok yerinde sergilenmekle birlikte, bu alanda yaptığı çalışmalar ile atölye çalışmalarına ve sempozyumlara da katılmaktadır.