İADD; ATATÜRKSÜZ ÇANAKKALE’YE ‘HAYIR’

ADD’nin ‘Atatürksüz Çanakkale’ tepkisi

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından 19 Mart günü,İslington semtindeki Kilis Kitchen restorant da düzenlenen Forum-Kahvaltı toplantısında Atatürk- Hayır ve Referandum konuşuldu. İADD ve CHP İngiltere Birliği üyelerinin büyük ilgi gösterdikleri toplantıda 16 Nisan’da yapılacak Anayasa Değişikliği Referandumunda İngiltere’den rekor seviyede ‘Hayır’ oyu çıkacağı belirtilerek, yurttaşlara ‘oylarımıza sahip çıkalım’ çağrısı yapıldı. Portsmouth kentinde 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma töreninde İngiltere’deki Diyanet İşleri Sorumlusu Mahmut Özdemir’in şehitlerin ruhuna fatiha okuturken Çanakkale Savaşlarının en büyük kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ün adını ‘es geçmesine’ büyük tepki gösterilen toplantıda, Türkiye’de TSK nın bastırdığı Çanakkale afişlerinde -ilk kez olarak- Atatürk’ün yer almaması yoğun olarak eleştirildi. İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği yönetim kurulu üyelerinden Gönül Celasun ve Ayşe İşeri’nin organize ettiği başarılı forum- kahvaltıya katılan üyelerin özellikle Türkiye ve Yurtdışında körüklenen Atatürk Düşmanı faaliyetler ve yaklaşan Referandum Günlerine ilişkin konularda sorular sorup konuşmalar yaptıkları görüldü. Çok sayıda izleyinin aktif olarak katıldıkları toplantıda Prof. Belma Ötüş Baskett, Araştırmacı Yazar Abdullah Nihat Yılmaz, CHP İngiltere Birliği Başkanı Hasan Dikme ve yönetim kurulu üyeleri yer aldılar.

  ‘Atatürksüz Çanakkale’ tarihimizi katletmektir

ADD nin 19 Mart Kahvaltısında yer alan izleyicilerden bir bölümü,bir gün önce Portsmouth kentinde yapılan Çanakkale Şehitlerini anma törenine katılmışlardı. Dahası,bazıları Büyükelçilik Diyanet İşleri Görevlisi Mahmut Özdemir’in okuttuğu ‘Atatürk adının geçmediği fatiha’ sonrasında Özdemir’e tepki gösterip ‘Neden Atatürk’ün adını söylemediniz ?’ diye soran bir gurup yurttaş arasında yer almışlardı.Bu nedenle 19 Mart toplantısında ana tema, ‘Körüklenen Atatürk Düşmanlığı ve Tarihimizi Çarpıtma çabaları’ oldu. Konuşmacılar bu nedenle 16 Nisan Referandumunda ‘Neden Hayır Demeliyiz’ sorusunun cevap bölümünde bu gerekçeyi temel faktörlerden biri olarak vurguladılar. Konuşmacılardan Yazar Abdullah Nihat Yılmaz; ‘Atatürksüz Çanakkale olmayacağı gibi Atatürksüz Türkiye de olmaz’ diyordu konuşmasında.

19 Mart ADD kahvaltısında ilk konuşmayı yapan Yönetim Kurulu üyesi Gönül Celasun’dan sonra Araştırmacı-Programcı ve Gazetemiz Yazarlarından Abdullah Nihat Yılmaz ve CHP İngiltere Birliği Başkanı Hasan Dikme birer konuşma yaptılar. Toplantının sonunda izleyiciler arasında bulunan Avrupa Gazetesi Editörü Vatan Öz’ün kızı Rüya, katılımcılara bir keman dinletisi sunarak en genç müzisyenlerimiz arasına katıldı.

  Bir Hilkat Garibesi ‘Başkanlık’  

‘Neden Hayır Demeliyiz ?’ sorusuna cevap veren konuşmacılar Türkiye’de 16 Nisan günü referanduma sunulacak olan Anayasa değişikliğinin öngördüğü sistemin Dünya’da bir örneği bulunmayan bir dikta rejimi olduğuna dikkat çektiler.Tüm demokratik sistemlerin ana unsuru olan Kuvvetler Ayrılığı İlkesinin bu değişikliklerle temelde kaldırıldığına işaret eden konuşmacılar, Yasama-Yürütme ve Yargı nın tek bir kişi tekeline alınarak her türlü denetim yolunun yok edildiğini söylediler. Bu referandum’da ‘evet’ sonucu çıkması için her türlü baskı yöntemini deneyen İktidarın son olarak Hollanda krizi örneğinde görüldüğü gibi ‘Dış Düşmanlar’ yaratıp ‘mağdur’ rolü oynayarak kitle desteği sağlamaya çalıştığını belirten konuşmacılar, ‘bütün gücümüzle HAYIR için mücadele edeceğiz’ dediler.

Toplantıda, ‘Britanya Hayır Platformu’ imzasıyla ‘NEDEN HAYIR DİYORUZ’ adlı bir bröşür dağıtıldı. İşte HAYIR gerekçeleri ;

Tek Adam rejimine Hayır

Parti devletine Hayır

Meclisin Tasfiyesine Hayır

Sorumsuz Yönetime Hayır

Teslim Alınmış Yargıya Hayır

Ekonomik Krize Hayır

Teröre Hayır

Ortak Değerlerin Tahribine Hayır

Bölünmeye Hayır

Seçilmiş Krallığa Hayır

 

 

Mahir Tan     LondraPosta- Londra