HUAWEİ, İNGİLTERE’DE HÜKÜMETİ KARIŞTIRDI

    Huawei, İngiltere’de Hükümeti karıştırdı

 

     İngiltere’nin Çin Halk Cumhuriyeti devlet kuruluşu Huawei ile ülkedee 5G telekominikasyon teknolojisini kurma konusunda anlaşacağı yolundaki tartışmalar Hükümeti karıştırdı. Geçtiğimiz hafta Medyada yer alan Huawei ile İngiltere’de 5 G teknolojisinin kurulacağı haberlerinin Milli Savunma bakanı Gavin Williamson tarafından sızdırıldığını ileri süren Başbakan Theresa May, bakanın görevine son verdi. İngiliz Medyasına yansıyan bazı değerlendirmelerde  Williamson’un İngilitere’de 9 yıl önce kurulan NSC (Ulusal Güvenlik Konseyi) gizli toplantısında konuşulan Huawei-5 G konusunu Daily Telegraph gazetesinin bir muhabirine yaptığı 11 dakikalık bir telefon konuşmasında sızdırdığı belirtiliyor.

Gavin Williamson’ın yerine Penny Mordaunt İngiltere’nin ilk kadın Milli Savunma Bakanı olarak atandı.

İngiltere’de günün flaş haberini oluşturan Williamson’un kabineden atılışı bir güvenlik gerekçesi ile gerçekleşmesine karşın yapılan yorumlar  kısa zamanda siyasi bir boyut kazandı.

Öncelikle eski bakan Williamson Huawei olayını kendisinin sızdırdığını kabul etmeyerek bir ‘Kangru Mahkemesi’ kararı ile suçlandığını ileri sürdü. Kangru Mahkemesi terimi ‘uydurma’ ve sonucu önceden belli yargılamalar için kullanılıyor.

Yaklaşık 1 hafta önce medyada yer alan Huawei’nin ingiltere’de 5 G teknolojisini kuracağı haberleri üzerine bazıları kabinede yer alan birçok bakanın, bu düşünceye güvenlik gerekçesiyle karşı çıktıkları belirtiliyor.Bir devlet kuruluşu olan Huawei’nin 5 G teknolojisi ile İngiltere’nin tüm Telekominikasyon alanına hakim olacağı ordu ve güvenlik kurumlarının tüm sırlarının Çin’in bilgisi içine gireceği iktidardaki Muhafazakar partinin sağ kanadı tarafından savunuluyor.  Gavin Williamson da, Muhafazakar parti’nin sağ kanadında yer alan, Rusya ve Çin’e karşı sert tedbirler alınması gerektiğini savunan milletvekillerinden biri.  Williamson geçtiğimiz yıl yaşanan eski bir Rus ajanının Salisbury kentinde zehirlenmesi olayı sırasında Rus muhatabına ‘kapa çeneni’ diye hitap ettiği ve son derece saldırgan bir tutum aldığı  biliniyor. Suriye’ye ve Çin denizine İngiliz uçak gemileri göndermeyi savunan ve bu yolda öneriler getiren Williamson, siyasi düşüncelerindeki dengesizlikler nedeniyle ‘Makyavelist’ olarak değerlendiriliyor.

Williamson son genel seçimlerde hükümet kuracak çoğunluğu sağlayamayan Muhafazakar partiye, İrlanda DUP partisinden milletvekili transferini gerçekleştiren politikacı olarak tanınıyor. Geçtiğimiz ay bazı gazetelerde Williamson’un ‘Theresa May’i ben iktidara getirdim.İstediğim zaman gönderirim’ yollu konuştuğu bu nedenle Başbakan ile arasının bozuk olduğu ileri sürüldü.

Medya kuruluşlarında Gavin Williamson’ın kabineden uzaklaştırılmasına neden olan ‘sızdırma’ hareketine kuşkuyla bakılırken olayın bağımsız bir araştırma komisyonu tarafından incelenmesi isteniyor.

Williamson olayının siyasi yönünde ise Muhafazakar parti’nin sağ kanadının  Çin şirketi Huawei ile yapılması beklenen 5G anlaşmasını basına sızdırarak, tartışma konusu yapmak ve engellemek olduğu giderek daha fazla dillendiriliyor.Zira Huawei, son dönemde ABD nin de baş düşmanları arasında yer alıyor.

Mahir Tan         LondraPosta-Londra