Hilary Clinton; ‘Benden Türbanlı kızının okulu için tavsiye istedi’

 Hilary Clinton;
‘Benden Türbanlı kızının okulu için tavsiye istedi’
                                 
                                 ‘Türkiye’nin gideceği yön kuşkulu’
       Bu başlığı önemli kılan içindeki ifadeyi kullanan yazarın kimliği. O Hilary Clinton, ABD nin eski Dışişleri Bakanı ve pek muhtemelen iki yıl sonrasının Cumhurbaşkanı. Hilary geçtiğimiz ay yayınlanan ‘Hard Choises’ adlı kitabında sıradan bir araştırmacı yada ‘strateji uzmanı’ olarak değil, son yıllardaki birçok önemli olayın organizatörü, canlı tanığı ve yakın bir gelecekteki muhtemel takipçisi olarak konuşuyor. Türkiye’ye yaptığı ve tüm üst düzey yöneticilerle görüştüğü bir resmi ziyaret sonrası yaptığı bir değerlendirme de 4 yıllık Dışişleri bakanlığı deneyimini şöyle özetliyor; ‘Türkiye benim 4 yıllık görev süremde önemli ancak zaman zaman sinir bozucu bir müttefik oldu. Bazı konularda birlikte olduk bazı konularda ayrı. Türkiye’nin gelecekteki yönü kuşkulu. Kesin olan yan ise onun bölgedeki önemi.’
                                 ‘Bizim kıza yardımcı ol’              
Başbakan Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeden karışık duygularla ayrılan ABD Dışişleri Bakanı ‘türban’ konusunda ABD de yapılan farklı değerlendirmelere yer verdikten sonra Erdoğan’ın kendi kızlarının türbanlı oluşundan büyük gurur duyduğunu söylediğin belirtiyor. Ancak ABD nin en güçlü kadınlarından Hilary Clinton, Türkiye Başbakanından   muhtemelen şaşkınlığa düştüğü bir istek alıyor; ‘Kızımın ABD’de lisans üstü eğitim yapması için tavsiyede bulunur musuz’ ?
ABD Dışişleri bakanı olarak Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Hilary, anılarında 2013 yılında ortaya çıkan ve bakanların adının karıştığı yolsuzluk soruşturmalarından kitabında üç kez söz ettikten sonra ‘kızının okul işinde yardım isteyen’ Başbakan’a özel bir yer ayırıyor.
Mahir Tan       LondraPosta- Londra