HERŞEY ŞİMDİDEN DEĞİŞTİ

        Herşey Şimdiden Değişti

 

24 Hazirana 1 hafta kaldı. Herşey şimdiden değişti bile.

Seçim kampanyasının başlarında ‘Tayyip ne yapar yapar, seçimi kazanır’ değerlendirmesi esas alınıyordu. Türkiye medyasını tamamen,goygoycu olarak kabul etseniz bile, bu hava Batı Medyasına da hakimdi. ‘Great Surviver’ Erdoğan’ın seçim kaybetmesi zayıf ihtimaldi.

En başta bu hava değişti. Bu işlerde İngiliz Medyası’nın verdiği mesajlar özel bir ağırlık taşır. Zira kim ne derse desin,Türkiye açısından bakıldığında Batı deyince, önce Londra anlaşılır. Sağcı olarak bilinen gazeteler bile seçim günü yaklaştıkça daha doğrudan ve daha anlaşılır vuruşlar yapmaya başladı. Daily Mail’in , son haberi özel bir yer işgal ediyor. Saray’ın duvar kağıtları, örtülü ödenek, First Lady’nin ‘pahalı alışveriş merakı’, 16 yılda ‘Saddamlaşan’ yönetimin yaptığı harcamalar Türk medyasında değil,İngiliz medyasında yer alıyor.

Seçim kampanyası işini bilmiyorsak, öğrenelim.. Direk vuruşlardan, karaciğere olanları para ve lüks yaşam ile ilgili.

Seçim’in değil ama ‘kampanyasının’ değiştirdiği bir başka nokta ; Alternatif lider sunumu..

Erdoğan’ın yerine kimin geçmesi gerektiğini parmağınızla işaret ediyorsunuz. Muharrem İnce.

Kampanya bunu netleştirdi. İnce, aranan kan olduğunu, hiç lamı cimi yok, Meydan’da herkese gösterdi. Düzeni değiştirmek istiyorsanız İnce’ye oy vereceksiniz. 1.5 aylık kampanya da son turda kalacak alternatif o. İnce’nin Erdoğan ile karşı karşıya kaldığı noktada ‘oyun oynayacak’ siyasi cesaret’olamaz hiç bir babayiğitte ..

Havayı değiştiren üçüncü nokta; İnce’nin yürüttüğü çok iyi organize edilmiş seçim kampanyası ve Medya’da dayandığı sayısal değil, niteliksel üstünlük. Muharrem İnce’nin kampanyasını yürüten danışman ekibi ve Medya’da çok etkili bir destek yaratan Uğur Dündar kazanılacak seçimin en önemli paydaşları. Muhtemelen 9 temmuz günü, İnce’nin siyasi ekibine, ‘fazla gölge etmeyen’ CHP parti yönetimine ve miting tadındaki programları nedeniyle gazeteci Uğur Dündar’a teşekkür borçlu olacağız. Yine de kampanyanın en önemli günleri, İstanbul’da yaşanacak olan son iki büyük miting ve yürüyüşler.

24 Haziran-8 Temmuz kader seçiminde son ve önemli etki noktası HDP’nin tutumu oldu. Kampanya ya, ‘Kürdistani Partiler’ söylemiyle başlayan HDP, son dönemeçte, birazda BBC Türkçe’nin dürtüklemesiyle, ‘Türkiye- Demokrasi’ ağırlığına geçti. İkinci turda ‘İnce’ anlamına gelen bu söylem dengelerdeki değişimi gözle görünür hale getirdi.

Seçim atmosferi, hareketlenen meydanlar, Muharrem İnce patlaması gibi yarım asırda bir görülebilen siyasi-sosyal olaylar bizi son haftaya kadar getirdi.

Erken-Baskın seçim kararı alındığında ‘Erdoğan kaybetmez’ diye başlayan kampanya da son gelinen noktada yorumlar ‘İnce’nin kaybetmesi sürpriz olur’ biçimine dönüştü.

Bu kadar büyük değişiklikler oldu işte…

 

Mahir Tan           LondraPosta-Londra