HERŞEY NE KADAR DEĞİŞTİ ?

                 Herşey Ne Kadar Değişti ?

 

Erdoğan ve partisi AKP gerçekten Batı medyasında sık sık yapılan bir değerlendirmeye göre; Great Surviver. Bir yolunu bulup diriliyor.

İstanbul seçiminin son gününde şapkadan çıkarılan İmralı’dan Öcalan Mektubu tam olarak bunun ifadesi.

Öyle bir zamanlama ki; Muhalefet kesiminin karşı bir atak geliştirmesi için vakit çok geç. Bu Gece 12 den sonra seçim yasakları başlıyor.

Nitekim, Öcalan’ın avukatları, ‘Müvekkilimizle görüşmeden cevap veremeyiz’ diyerek kendilerini sığ sulara attılar. Üstelik avukatlar, ‘akadamist’in sözünü ettiği mektubu da yalanlamadılar. Bu durum iki gün önce İmamoğlu’nu destekleyeceğiz diyen HDP nin de elini kolunu bağlıyor. HDP nin bugün yaptığı açıklamaya göre; ‘HDP tarihi bloklaşma’da Öcalan’ın belirttiği gibi taraf değildir.’ Yani İki blok arasında (bloklar Cumhur ve millet ittifakı) arasında taraf olmamaya dayalı olarak  üçüncü yol çizgisini sürdürmeye kararlıdır’

HDP Bildirisinde de avukatların açıklaması gibi kavramlarla oynayarak yaygın bir karartma yürütülüyor.

Ortada, blokları temsil eden iki aday var.

‘İki blok’, Cumhur ve Millet ittifakı blokları ise, bunların dışında nasıl kalacaktır HDP seçmeni.?

‘Üçüncü yol’  nereden geçiyor. Oy pusulalarına ‘şerh düşmek’ mümkün olmadığına göre HDP boykot çağrısına mı katılıyor.Üstelik HDP Eşbaşkanları ; Belediye seçiminde değişiklik yok diyorlar.

Sonuç olarak, sürpriz bir biçimde İmralı’ya sızan akademistin ortaya bıraktığı dinamit bütün pozisyonları etkiledi. En komik durumdaki parti başkanı ise Cumhur İttifakı ortağı Devlet Bahçeli.

Bahçeli, Öcalan mektubunu ‘teröristbaşı’nın ‘HDP nin zillet ittifakına verdiği desteğe itirazın,duyduğu tepkinin sonucudur’ diyerek değerlendiriyor. Bahçeli’ye göre; Teröristbaşı bile olsa Öcalan bu kez olumlu bir iş yapmış ve HDP’nin ‘zillet ittifakına verdiği rezil desteğe tepki göstermiştir. 

Kuşkusuz bu açıklamanın MHP tabanınında ne kadar alıcı bulacağı, seçim gecesinde görülecek.

 

Bir üst akıl var mı bu operasyonda ?

Kuzey Irak’tan yeni başkan Barzani’nin aynı gün Erdoğan ile görüşmek için gelişi bu ihtimali güçlendiriyor. Erdoğan medya açıklamasında; Necirvan Barzani’nin görüşmek için randevu istediğini ve Cuma günü (seçimden bir gün önce) için randevü verdiğini söylüyor. Gırtlağına kadar seçim çalışmalarına dalmış bir lider için garip bir zamanlama.

‘Üst akıl’ dendiğinde ‘olağan şüpheli’nin yerleşik bulunduğu cihetten gelen bir ziyaret bu.

Bir de son günlerde beklenmedik bir hareketlenme içine giren ‘Oslo katılımcısı akillerden’oluşan Londra merkezli DPI adlı örgütlenme var. Bu akiller, ‘Açılım halen devam ediyor’ açıklamasını yaptılar bu hafta içinde.

Öcalan  mektubu , 23 Haziran sonuçlarını ne kadar etkiler ?  İki gün içinde anlarız bunu.

Ancak, İmralı’ya adam sokup,seçim öncesinde milleti yerinden hoplatacak bir mektup sızdırmak sıradan bir iş değil.

Bunun arkasında önemli bakanlıklar,İstihbarat örgütleri ve devlet gücü olmalı.

Seçim sonrasında mektupçular ve bağlı guruplaşmalar verilen sözlerin tutulmasını isteyeceklerdir.

Hele, kendi paylarını sandıkta ödedilerse.

 

Mahir Tan             LondraPosta-Londra