HAYALLERİ SURİYE’YE TAŞIMAK

      Hayalleri Suriye’ye taşımak

 

Türkiye’nin 14 günlük Afrin Harekatı’nın başlattığı Suriye merakı Türk siyasetinde ‘akıl verme’ ile karışarak yayılıyor.  Şimdi Suriye rejiminin ne olacağı, Kuzey Suriye’nin geleceği gibi konular revaçta.

  • Suriye ile İttifak yapalım
  • Afrin’i alıp Suriye ye bırakalım.
  • Suriye Üniter devlet mi olsun,federal devlet mi ?

tartışmaları başladı.

 

Gerçekte bu tür tartışmaları ‘size sorarlarsa’ kaydıyla cevaplandırılması gerekir diyerek geçebiliriz.

Ancak bazı gerçekleri hatırlayarak Suriye meselesine bakılmalı.

Suriye 7 Yıldır süren amansız bir iç savaşın içinde. Şu anda ülke yönetimi,Rusya ve İran desteği sayesinde  topraklarının yarısından fazlasını kontrol edebiliyor. Ülkenin üçte biri fiilen ABD üsleri ve onun piyadesi durumundaki PYD tarafından tutulmakta. Kalan bölgelerde yer yer El Kaide- IŞID kontrolünde bulunn kent ve kasabalar var. Şam’ın hemen güneyinde çok ciddi bir İsrail tehdidi yaşanıyor.

Suriye’nin geleceği büyük bir olasılıkla Cenevre toplantılarından birinde bir denge anayasası ve bir denge yönetimi kurularak bir süre için çözüme kavuşturulacak.

Fiilen ülkenin içinde bulunan ABD ve Rusya’nın yapacağı bir tür anlaşma ile bu yıl içinde federal bir yapı içinde bir yönetim kurulacak. Suriye’nin Doğu ve Kuzeyinde İsrail’in çıkarları doğrultusunda bir yerinden yönetim kurmak için yerleşen ABD’yi oradan çıkaramazsanız ilk federe yapı orada durup duruyor.

Afrin ile Kuzey Suriye’de ikinci nüfuz bölgesini elde etmek üzere bulunan Türkiye’yi oradan çıkarmak da savaş yorgunu Suriye’nin harcı değil. Bir savaş pazarı olan Orta-Doğu’da elde edilmesi sudan ucuz olan modası geçmiş Katyuşa ve Grad füzelerini temin etmenin önüne geçemeyeceğinize göre Türkiye’nin bulunduğu yerde kalmasını gayri meşru gösteremezsiniz.

Rusya ve Suriye de Sünni Cihadçılığının daha sınırlı bir bölgede ve Türkiye kontrolündeki biçimiyle yaşamasına ehven-i şer olarak bakıyor olmalı.

 

Türkiye’den birileri ‘Suriye Üniter bir devlet olmalıdır’ diye bastırıyor. Rusya ve ABD nin uygulamaya çalıştığı ‘Federal demokratik Suriye’yi  reddediyor. Olur. Şam’a gidip söyle.

 

Mahir Tan               LondraPosta-Londra