GÜLSİN ONAY’DAN ‘CUMHURİYET KONSERİ’

    Gülsin Onay’dan ‘Cumhuriyet Konseri’

 

Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi piyano virtüözlerinden Gülsin Onay’ı bir kez daha izledik. Bir kez daha gururlandık. Onay seslendirdiği eserlerdeki sihirli dokunuşları yanında, ‘bizim’ sanatçımız.  Bu nedenle dün Atatürkçü Düşünce Derneği için verdiği resitale bir Cumhuriyet Konseri demekte hiç bir beis yok.

Anneannesi Atatürk’ün yanında şeref konuğu olarak yer alan üç kuşak Atatürkçü bir aileden geliyor,  ilk konserini 6 yaşında veren Onay.   Babası Alman annesi Türk olan Gülsin Onay, Fransa,Almanya ve İngiltere’de  uzun yıllar yaşadı ve Dünya’nın hemen tüm ülkelerinde konserler verdi. Devlet Sanatçısı ünvanlı Gülsin Onay,Şopen eserlerini en iyi seslendiren sanatçı olarak ödüle sahip.

25 ocak akşamı Londra’da Puşkin House’da verdiği resitalde  Bach, Bethoven ve Chopen’den mini bir konser veren Gülsin Onay, ünlü Vladimir Ashkanadze ile birlikte katıldığı üç konserle de tanınıyor.

Atatürkçü Düşünce Derneği başkanı Jale Özer’in bir açış konuşması yaptığı geceyi, sosyolog- yazar,programcı Semra Eren Nijhar sunarken, Gülsin Onay son olarak seslendirdiği ‘Ay Işığı Sonatı’ ile izleyicileri büyüledi.

Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, 16 yıldanberi sanat danışmanlığı yaptığı ve her yıl unutulmaz konserler verdiği Gümüşlük ilçesinde yer alan Klasik Müzik Festivali ile her yıl yeniden ve yeniden toplumda edindiği ‘bizim sanatçımız’ yerini perçinliyor.

Gülsin Onay’ın yaşamı çok büyük başarılarla dolu.  Kuşkuya yer yok ki bu seviyede bir başarı grafiği ancak aileden gelen bir müzik kültürü ve sonsuz bir yetenek ile yakalanabilir.

Dün akşam bir kez daha gördük ki, Gülsin Onay tam olarak Cumhuriyet toplumunun onun için hazırladığı yere oturuyor.  Cumhuriyet’in kurucusunun masasında yer alan bir aie büyüğü, onların yetiştirdiği ve Dünya’ya mal ettiği bir müzik yeteneği ve yıllardan beri süren en üst düzeydeki çalışma.

Bunlar hergün rastladığımız gelişmeler değil.

Gülsin Onay’ın yarattığı bir başka süreç ise güncel olarak süregiden Gümüşlük Klasik Müzik festivali.

Bu yıl 17.si yapılacak olan festival Türkiye’nin en çok ihtiyacı olan toplumsal gelişmenin bir habercisi.

Ters yönde giden bir akıntıyı doğru yöne çevirmeye yönelik.

Bunlar sıradan insanların işi değil.

Bir ucundan Gülsin Onay gibi Cumhuriyet’in yetiştirdiği özel yeteneklerin tutması gereken bir çaba.

Onay, bizi gururlandırmakla kalmıyor, umutlandırıyor da.

Bir kere yaptı Türkiye, yine yapar.

MAHİR TAN