‘GELİYORUM’ DİYEN PROVOKASYON

        ‘Geliyorum’ diyen Provokasyon

 

Birkaç aydan beri beklenen ‘ Zalim Esed’in kullandığı kimyasal bomba’ nihayet dün patladı ! 

Suriye Hükümeti ve Rusya Dışişleri Bakanlığının  geçtiğimiz ay içinde üç kez açıkladıkları ‘White Helmets’ provokasyon örgütü tarafından tezgahlanacak ‘kimyasal bomba’ hareketinin ABD-İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’ye hava saldırısı için gerekçe olarak kullanılacağı uyarısına karşın Doğu Guta’da aynı oyun yine oynandı.  Gazetemizin iki kez haberleştirdiği White Helmets (Beyaz miğferler’ örgütü bu amaçla kurulmuş bir istihbarat örgütü. İngiliz askeri istihbaratı tarafından planlanan ve başında eski bir İngiliz paralı askeri bulunan White Helmets adlı görünüşte bir sivil örgütü olan provokasyon gurubu İngiltere ve Türk istihbaratı tarafından  Suriye’de faaliyet gösteren Sünni Terör örgütleri militanlarını  maaşa bağlayarak kuruldu. Bu güne kadar üç kez Doğu Guta bölgesinde ‘kimyasal bomba’ patladı tiyatrosu oynayan White Helmets bunlardan bir tanesinde başarılı olmuş ve bu bahane ile ABD uçak ve füzeleri Şam yakınlarındaki bir askeri üssü vurmuştu.

 

                Talihsiz zamanlama

 

White Helmets ve ABD-İngiltere-Fransa ortaklığının ‘Esad kimyasal silah kullandı’ provokasyonlarının amacı, savaş ve El Kaide karşıtı Batı kamuoyunda ‘canavar Esad’ imajı yaratarak  Suriye’ye karşı bir savaşın yolunu döşemek. White Helmets örgütü bu alanda özellikle BBC üzerinden Batı kamuoyuna sunulan sahte videolar ve fotoğrafları temin eden örgüt. Örgüt’ün amacı genellikle faaliyet gösterdiği Doğu Guta ve İdlip çevresindeki El Kaide ve türevi örgütlerin hızla ilerleyen Suriye Hükümet kuvvetleri önünde dağılmalarını önlemek. Ancak çok önceden planlanan ‘kimyasal  bomba’ provokasyonu bu kez bir zamanlama hatası ile Suriye ile Doğu Guta’daki son çatışma bölgesinde bulunan Cayş El İslam adlı El Kaide gurubu arasında bir ateşkes ve tahliye anlaşması imzalandığı gün  yapıldı. 7 Nisan günü imzalanan ateşkes anlaşmasına göre Suudi Arabistan destekli Cayş El İslam militanları 8 Nisan günü Kuzey Suriye’deki Türkiye kontrolündeki Al Bab bölgesindeki Cerablus kentine  gönderilmeye başladılar.

 

    Rusya bu Kez SS400 şalterini indirmiyor.

 

ABD-İngiliz ve Fransız Hava Kuvvetlerinin Suriye’ye karşı hazırlanan provokasyon uyarınca harekete geçmeleri halinde daha önce yaptıkları gibi Akdeniz’deki Savaş gemilerinden Suriye’de hükümete ait askeri üslere ve Şam yakınlarındaki birliklere karşı füze ve uçak saldırısı yapmaları bekleniyor. Ancak bu saldırının Suriye’nin  Akdeniz sahillerinde konuşlandılmış ve Rusya’nın Hmeymim hava üssü çevresindeki SS400 Bataryalarının savunma yapması halinde engelleneceği belirtiliyor. Suriye’de hala rejim değiştirme çabası içinde bulunan bir başka yönetim ise Türkiye’deki Erdoğan yönetimi. Bugün Siirt’te konuşan Erdoğan Batı ülkelerini ‘Suriye’de Doğu Guta’da işlenen müslüman katliamına karşı sessiz kalmakla suçladı’. Ancak Rusya ile yaptığı anlaşma sayesinde Suriye’de kalabilen Türkiye’nin ABD-İngiltere-Fransa dan Suriye’ye yapılabilecek  bir saldırıya fiilen bir destek verebilmesi beklenmiyor. 

Mahir Tan        LondraPosta-Londra