GARP CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY

  Garp Cephesinde Yeni Bir Şey     

 

İstanbul  Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün başlayan Londra temasları ile çok güçlü bir giriş yaptı.  Ekrem İmamoğlu’nun neye çok güçlü bir giriş yaptığı ise yakın bir tarihte ortaya çıkacak. 

Bizim ilk izlenimiz İmamoğlu’nun İstanbul ve Türkiye için aranan kan olduğu doğrultusunda.

Ekrem İmamoğlu, öncelikle 16 Milyonluk dev bir seçim çevresinde, Türkiye’nin kalbi sayılan bir bölgede ,şeffaf ve güvenilir bir belediyeciliğin ilk işaretlerini verdiği için siyasi harekete çok güçlü bir giriş yapmıştır.       

 

Avrupa’nın Doğusunda En önemli Merkez 

İstanbul Belediye Başkanı İmamoğlu’nun daha çok Batılı iş ve sanayi çevrelerine verdiği ilk mesaj bir coğrafi belirleme oldu. İstanbulu ‘Avrupanın doğusundaki en önemli merkez’ olarak tanımlayan İmamoğlu, böylece Türkiye’nin ekonomik ve siyasi ilgi alanının esas olarak Batı Avrupa ile Türkiye’nin ‘ek yeri’ olan  16 milyonluk İstanbul ekonomisi olarak gördüğünü belirtiyordu.

Konuşmasında sık sık Türkiye’nin genç ve çalışkan nüfusuna çağrılar yapan İmamoğlu, İstanbulu bir değil iki kez inandırıcı bir biçimde kazanan, özellikle Büyükşehir olarak seçimleri kazanan İstanbul ve Batı Anadolu halkına global anlamda yol göstericilik yaptı.  İlk izlenimler, Ekrem İmamoğlu’nun bu boşluğu doldurmada, seçimlerden sonra Avrupa’nın doğusunda,Türkiye’nin batısında ortaya çıkan ‘hayal kırıklığ’na karşı önemli bir çözüm üretildiğinin farkındalığını vurguluyordu.             

 Evrensel İlkeler 

Ekrem İmamoğlu’nun ilk gün konuşmasında ağırlık evrensel ilkelerin tartışmasız desteklenmesi ve çağdaş yaşamın tüm yönleriyle günlük hayata sokulmasıydı.  İmamoğu tarafından sloganlaştırılan ‘Cesur Demokrasi’ kavramı bu yolda değerlendirilirken, ‘Halkın hiç bir baskı tedbirine boyun eğmeyeceği ve ne pahasına olursa olsun baskı rejimini değiştireceği ‘vurgulanıyordu. Kadın hakları yanında kreş uygulamaları ve İstanbul’da açılacak 150 kreş vaadi yer aldı. 

İçeriği tam olarak belli edilmese de İmamoğlu’nun  ‘maksimum şeffaflık’ ve ‘yaşam biçiminin izdüşümü’ bir model tanımlaması İstanbul ve büyük ihtimalle yakın gelecek Türkiye’de uygulanacak ‘yeni’ gelişmelerin habercisi oldu.  Özellikle eğitim ve Dünya ile iyi ilişkilerin kurulması vaadi ise büyükölçüde Türkiye’de  siyasi ve sosyal sosyal alanda yaşanan sorunlar yumağının en karmaşık noktalarına cesurca el atmanın önemli bir işareti olarak algılandıTürkiye’nin  . 

 İstanbul Belediye Başkanının  büyük bölümü Londra’da yaşayan Türk yurttaşlarından oluşan izleyicilere yaptığı konuşması büyük çoşku ile karşılandı. Gündüz temasları sırasında ise daha çok Dünya’nın önde gelen finans kuruluşları ve uluslararası medya ile görüşen İmamoğlu ulaşan mesajlara göre; Batı dünyası için de bir umut olarak değerlendiriliyor. 

Özellikle son belediye seçimlerinin adil olmadığı genel kabul gören rejim baskıları ve yöntemleri arasında yapıldığına inanan Batı Medyası,16 Milyonluk  İstanbul’un yeni patronundan büyük bir çıkış bekliyor. 

Bu beklenti, Erdoğan rejimi ve destekçilerinin yarattığı hayal kırıklığı ile birleştiğinde çarpan etkisi ile yükseliyor. 

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye halkı ve yakın gelecekte değişmesi beklenen toplumsal dengenin kritik bir noktaya ulaştığını ve yeni bir geleceğin son 20 yılda yarattığı olumsuzlukları değiştirecek bir lider   olarak göründü kısa Londra ziyaretinde. 

Durumda yeni ve umut verici olarak nakledilmesi gereken bu..   

MAHİR TAN     LONDRAPOSTA-LONDRA