Erol Başarık; İNGİLTERE CHP’DE BAŞKAN VE YÖNETİM KURULU SEÇİMİ

İNGİLTERE CHP’DE BAŞKAN VE YÖNETİM KURULU SEÇİMİ

07.04.2018

15 Nisan Pazar günü yapılacak olan CHP Olağanüstü Genel kurulunda şimdiye kadar adını yazdırmış iki bayan adayın yanında ben de Başkan adayı olduğumu açıklıyorum. CHP, İngiltere’de ilk faaliyete geçtiğinde Yönetim Kurulu üyesi olmuştum. O zamandan bu yana CHP’nin devamlı bir üyesi olarak bağlılığım devam etmektedir.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme – Maliye bölümü mezunuyum. 1970 yılından beri Londra’da yaşıyorum. Dört İngiliz Parlamentosu, bir Avrupa Parlamentosu ve Londra Büyük Şehir Meclisi Azalığı olmak üzere altı büyük seçime girdim. Türkiye’de 2002 yılında Saadettin Tantan’ın Yurt Partisinden İstanbul birinci Bölgeden ve 2007 yılında İstanbul üçüncü Bölgeden Bağımsız Bağımsız Milletvekili adayı olarak seçimlere katıldım. Kanal B, Halk Tv, Tele 1, Avrasya ve Ulusal Kanalda ve  bazılarında birden fazla programlara çıktım. Türk ve  İngiliz gazetelerinde siyasi, sosyal ve ekonomik birçok makalelerim yayınlandı. Aklın ve bilimin ürünü olan doğruların yolunda giden bir karakterim var. Adalet, demokrasi ve laiklik vazgeçilmezlerimdir. Her türlü etnik ve mezhepsel ayrılığa karşıyım.

CHP’nin İngiltere faaliyetleri maalesef bugüne kadar yeterli büyümeyi sağlayamadığı gibi her seçimden sonra küskünlükler, ayrılıklar yaşandı. Birliği sağlayabilecek bir Yönetim Kurulu başa gelmedi. Ümit ederim ki; uzun süren AKP yönetiminin Türkiye’ye verdiği zararların devam ettiği bu devirde halkın umutu olan İngiltere CHP’de bu gereksiz çekişmeler son bulur.

Başkan seçilirsem uygulayacağım manifestomu başlıklarıyla aşağıda açıklıyorum:

1- CHP’de birliği sağlayabilecek en iyi aday olduğuma inanıyorum.

2- Demokrasiyi köklü bir sekilde yerleştirmek için hazırlanmış olan tüzüğün yanlış uygulanmasının önüne geçecek düzeltmeler yapılmalı ve CHP Genel Merkezi tarafından onaylanması sağlanmalıdır.

3- İngiltere’de  CHP üye sayısını binlerce arttırmak için hepbirlikte çalışacağız.

4- Yeni politikalar üretip bunları Ankara’daki Genel Merkeze sunacağız. Bunun için her ayın ilk haftasında “Beyin fırtınası” toplantıları yapacağız. Aramızdan istekli arkadaşlar konferans verebilecek.

5- Başta ADD olmak üzere sivil toplum örgütleriyle yakın temasta bulunup, toplumumuzun eğitim,  sosyal ve hatta hukuki problemlerine çözüm bulma yolunda çalışacağız.

6- Kurucusu olduğum Reform 2000 Party’si vasıtasıyla Belediye Meclis üyeliklerine ve İngiltere   Parlamentosuna milletvekili çıkarma yolunda sesimi daha güçlü çıkarma şansını yakalayacağımdan  birçok Türk vatandaşına politikada hayat yolunu açmak için çalışacağım. 21 yıllık aktif siyasi hayatın verdiği birikimi kullanarak hep birlikte büyük adımlar atma yolunda ilerleyebiliriz. İngiltere Parlamentosuna Reform 2000 Party’sinden Türk vekillerin girdiğini görmek en büyük idealimdir.

CHP İNGİLTERE TÜZÜĞÜ

Aşağdaki maddelere geçmeden önce seçimlere üç, iki veya hiç olmazsa bir ay öncesine kadar olan sürede partiye kaydını yaptıranların bir sonraki seçimere kadar oy kullanma hakkı olmamalıdır.

CHP’nin hazırlanmış olan tüzüğü seçimlerin Blok liste ile değil, Çarşaf liste ile yapılmasını öngörüyor. Ayrıca Ankara’da son yapılan CHP Kurultayında da önemi vurgulanmıştır. Tüzüğümüzün 12. Maddesi:

  • Başkan seçimi, Genel Kurul Toplantısında gizli oylamayla yapılır. Genel Kurulda en yüksek oyu alan Başkan olarak seçilir.
  • Diğer sekiz asil ve ve üç yedek Yönetim Kurulu üyesinin seçimi için gizli oylama yapılır. Yönetim Kurulu üyeleri aldıkları oy sıralamasına göre Yönetim Kurulu asil ve yedek üyeliğine seçilirler.

Yukarıdaki maddeler Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri için ayrı ayrı seçim yapılmasını, yani Çarşaf listelerle yapılmasını açıkça belirtiyor. O halde Pazar günü yapılacak seçimlerin bu yöntemle yapılması gerekir. Yapılmazsa ne olur?

Ertuğrul Yeşildal adlı yazarın (31Aralık 2015 tarihli) Çarşaf liste – Blok liste başlıklı internetten aldığım yazısının satır aralarını aşağıya alıyorum:

Ancak çarşaf liste en demokratik olanıdır.

Blok listede bir dayatma vardır, kazanan taraf genellikle liste delinmeden tulum çıkarır. En sevilmeyen isimler bile blok listede seçimi kazanırlar, adayın sırtından seçimi kazanırlar. Çarşaf listede ise örgütün sevmediği, tanımadığı isimlerin seçilme şansı çok zayıftır.

Aynı listeden blok liste usulü ile seçilen yönetimlerin çok kısa zamanda birbirine düştüğü, istifalar olduğu ve yönetimlerin bu yüzden düştüğü ve hatta görevden alındığı da çok sık yaşanan gerçektir.

Son söz olarak blok liste ayrıştırıcıdır. Bir taraf kazanırken bir taraf kaybeder, 1 oy farkla seçim kazanılan örgütleri bir düşünün. Çoğu zaman kaybedenler bir dahaki seçime kadar bir daha partiye,derneğe uğramazlar, kırılırlar. Oysaki çarşaf listede partide, dernekte bir dağılma kırılma söz konusu olmaz. ‘ANAHTAR LİSTELER DELİNİR, SEVİLEN SAYILAN KİŞİLER’ yönetime girer. ‘PARTİ İÇİ DEMOKRASİ ANCAK VE ANCAK ÇARŞAF LİSTE İLE YEŞEREBİLİR’.

İşte yukarıya aldığım satırlar sanki İngiltere CHP’sinin bugünlere kadar olan durumunu anlatıyor.  Blok listeyle yapılan seçimlerin ayrıştırıcılık yarattığı açıktır. Bu nedenle, kıssadan hisse alırsak; umulan beklentilere, başarıya ulaşmayı zora sokan, demokrasi yoksunu bu yönteme son vermemiz  gerekir. Diğer Başkan adayı arkadaşlarımın da bu yazının içeriğini göz önünde tutarak Pazar günü yapılacak seçimde blok listeye itibar etmemeleri gerekir. Günün sonunda Yönetim Kurulu seçilirken, ayrı isimli futbol takımları gibi değil, CHP Milli Takımını çıkaracak yolu iyi saptamamız gerekir. Yazımın içeriğinden Türkiye’deki partilerin, derneklerin de yararlanması gerekir. Birliği sağlayalım, bir olalım. Gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklersek geri kalanların hepside  yanlış olur. Atatürk’ün partisini layık olduğu seviyeye ulaştırmak hepimizin görevidir. Küçük şahsi menfaatlerle yararlı kuralların önüne engeller koyarsak, yerimizde sayarız. Hep aynı şeyi yaparak farklı sonuç beklemeyelim. Yapılması gereken tek listeyle seçimlere gidip Türkiye dışındaki diğer ülkelere de rol-model olacak bir seçim yapmaktır. Demokrasinin giremediği yerden başarı çıkmasını beklemek boşa zaman kaybıdır. Ümit ederim ki seçime katılacak sayın üyeler yazdıklarımı dikkate alarak oy kullanır.

Yeni başlayacak dönemin bütün CHP’li arkadaşlarıma başarılar getirmesini diler, sevgi ile kucaklarım.

Saygılarımla

Erol Başarık  Ekonomist – Reform 2000 Party’si Genel Başkanı  E-mail: erolbasarik@yahoo.co.uk