Erdoğan’ın ‘kritik’ Londra Ziyareti

 

                    Erdoğan 13-14 Mayıs’ta Londra’da

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 Mayıs günü Londra’ya geliyor. Daha önce bildirilen ve medya akreditasyonununun Türkiye’den yapılması nedeniyle fazlaca duyulmayan  Erdoğan’ın Londra ziyareti bugün İngiliz İndependent gazetesinde açıklandı. 14 mayıs Salı günü İngiltere Başbakanı Theresa May ile Başbakanlık binası 10 Downing Street te görüşececek oln Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki günlük ziyareti içinde Kraliçe’yi de Buckingham Palace’da ziyaret edeceği belirtiliyor.

Türk medyasında fazla yer verilmeyen Erdoğan ziyaretinde, geçtiğimiz yıl öngörüşmeleri yapılan İngiltere’nin ürettiği Rolce Royce uçak motorlarının Türkiye’de üretilecek  Türk savaş uçaklarına monte edilmesini içeren anlaşma konusunun da gündeme gelmesi bekleniyor. Yaklaşık 100 Milyar sterlin değerindeki anlaşma İngiltere’nin motorlarını yaptığı Eurofighter savaş uçaklarının yapımından vazgeçilmesi üzerine ‘hazır motor’ arayan Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre yeniden organize edilmesi nedeniyle geçen yıl Theresa May’in Türkiye ziyareti sırasında gündeme gelmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’deki yoğun seçim gündemi nedeniyle Londra’ya yapacağı  ziyareti kritik bir önem taşıyor. Geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Johnson’ın ‘Türkiye’nin sınırlarını güvenlik altına alma çabasını  destekliyoruz’ biçimindeki açıklamasına karşılık İngiltere kamuyounda Türkiye’deki gazeteci ve politikacıları tutuklamaları ve  ülke çapında uygulanan OHAL rejimi nedeniyle ciddi bir tepki var. Bunun yanında İngiltere’de ve özellikle başkent Londra’da yaşayan Türkiye yurttaşlarının yaklaşan seçim ve oy kullanma hazırlıkları nedeniyle ‘politize’ olmaları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Londra gezisinde yaygın bir tepki göreceğinin işareti olarak görülüyor. Geçtiğimiz yıl yapılan referandum oylaması sırasında % 80 oranında ‘hayır’ diyen İngiltere’de yaşayan Türkiyeli seçmenlerin yine yaklaşan bir seçim ortamında gerçekleşecek olan Erdoğan ziyaretinde nasıl bir tepki gösterecekleri fazla bir merak konusu olmuyor. 13-14 Mayıs günlerinde Tarafalgar meydanı ve çevresinde çok yoğun polis tedbirleri bekleniyor.

 

Mahir Tan    LondraPosta-Londra