‘Erdoğan, mal, mülk derdine düştü!’

‘İlker Başbuğ, AKP’nin kapatılmasına Genel Kurmay Başkanlığı uğruna engel oldu!

‘Tayyip Erdoğan, geçen zaman içinde seçmen profilinin değiştiğinin farkında değil. O, mal, mülk derdine düştü!’

 AKP Elazığ eski milletvekili Feyzi İşbasaran

‘Benim tek ümidim: Gezi’den gelen genç, eğitimli, bilinçli ve çok farklı olan yeni nesildir!’


AKP Elazığ eski milletvekili Feyzi İşbasaran, Türkiye Politika ve Araştırma Merkezi’nin (ResearchTurkey) geçtiğimiz salı günü düzenlediği, “2014 Seçimleri Yaklaşırken: Türkiye’de Siyasetin Dünü, Bugünü ve Yarını” başlıklı bir konferansta konuştu. Royal Holloway Üniversitesi İşletme Fakültesi öğretim görevlilerinden Doç. Dr. Gül Berna Özcan’ın başkanlık ettiği konferans, London School of Economics’in (LSE) Yeni Akademik Binası’nda gerçekleştirildi. 

‘Türkiye’de herkes sokağa çıkarak Cumhuriyete sahip çıkmıştır!’

Türkiye’de benim de ümidimi kaybettiğim bir ortamda, hiç beklenmedik bir şey oldu ve rüyamda görsem inanmayacağım ‘Gezi Direnişi’ne şahit olduk diyen İşbaşaran, ‘Osmanlı’da isyanlar vardır. Fakat, bunlar halk hareketi değildir. Dolayısıyla, ‘Gezi’ hepimiz için umut kaynağı olmuştur. Gezi, siyaseti şekillendirecektir’ yorumunu yaptı.     

‘Seçimlerde % 100 hille olacak!’


Dışarıdan bakan atamanın çok olağanüstü hallerde başvurulan bir yöntem olduğunu belirten İşbaşaran, ‘İçişleri bakanlığı için atama yapan Erdoğan, seçimlerde kesinlikle hille yoluna başvuracak. Fakat, AKP İstanbul’u kaybederse, genel seçimi de kaybeder’ öngörüsünde bulundu.  

‘Siyasi Partiler Yasası değişmedikçe gençlerin seçilmesi mümkün değil!’


Türkiye’deki mevcut siyasi sisteme gençlerin girmesinin çok zor olduğuna değinen eski milletvekili, ‘Fakat, gençler bu sistemi değiştirecekler. Gençlik Tayyip’i dinlemiyor. Bu gençlik değişimi sağlayacak. 8 Mart’ta kutlanan Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne, İstanbul Beyoğlu’nda kalabalık bir kitle katılımda bulundu. Hak aramanın hukukla olamayacağını inanlar artık zorla hak alma yolunu seçiyorlar. Polis ise hiç değişmemiş… Yıllar önce beni coplayan polis, bugün kinle, nefretle gençleri hedef alıyor. Değişecekler ama… Bu halk bunun yolunu buldu artık!’ dedi.  

İşbaşaran: ‘İlker Başbuğ, AKP’nin kapatılmasına Genel Kurmay Başkanlığı uğruna engel oldu!


Türkiye, sonuçları büyük bir merakla beklenen Mart ayındaki yerel seçimlere hazırlanırken, Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili varsayımlar ve Cumhurbaşkanı adayları ile ilgili söylentiler gündeme damga vuruyor. İşbaşaran, 26. Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ’un Cumhurbaşkanı olması gerektiğini düşünen ve önerenlere, daha önce hiç dile getirmediğini söylediği bir iddiada bulundu: Eski milletvekiline göre; Genel Kurmay Başkanlığı görevine atamasının imzalanmasını bekleyen Başbuğ, Erdoğan tarafından çağrılarak, ‘Partinin kapatılmasını engellemezsen, atama kararını imzalamıyorum’ tehdidinde bulunmuş. Anayasa Mahkemesi’nin AKP’yi kapatma kararını kesinleştirmemesi için, arkadaşlarını arayan Başbuğun ataması da bu sayade imzalanmış. İşbaşaran, böyle bir davranışın iki yıllık Genel Kurmay Başkanlığı için değmeyeceğini ve Başbuğ’un ‘İmzalamazsan, imzalama!’ diyerek, o dönemde rest çekmesi gerektiğini düşündüğünü anlattı. 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, AKP’nin “laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği” gerekçesiyle, partinin kapatılması, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de dahil olmak üzere, 71 kişinin 5 yıl süre ile siyasetten uzaklaştırılması istemiyle hazırladığı iddianame, 14 Mart 2008 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne sunulmuştu. Anayasa Mahkemesi iddianameyi 31 Mart 2008 tarihinde kabul etmiş, 16 Haziran’da AKP savunmasını vermiştir. 30 Temmuz 2008 tarihinde kamuoyuna yapılan açıklamada ise; partinin temelli kapatılmaması, fakat hazine yardımının belirli bir oranda kesilmesi kararına varılmıştır.‘691 yıl boyunca böyle soygun görmedik!’


Türkiye’den çalınanların geri alınıp, alınamayacağını Soru-Cevap kısmında soran bir dinleyiciye İşbaşaran’ın cevabı şöyle oldu: ‘Osmanlı’da 600 yıl diyelim, 91 yıl da Cumhuriyet tarihinde; toplam 691 yıl boyunca böyle soygun görmedik. Diğer hükümetlerin dönemlerinde de yolsuzluk, rüşvet olmuştur. Fakat, son 12 yıl olduğu kadar hiç olmadı. Şundan emin olmalıyız ki kimsenin yaptığı yanına kalmayacak.’ 

‘Atatürk ve arkadaşları ‘O Dönemi’ hakkıyla yerine getirdi!’


Cumhuriyetin kuruluşundan beri devlet kurmanın kolay olmadığını, Atatürk ve arkadaşlarının ‘O Dönemi’ hakkıyla yerine getirdiklerini vurgulayan İşbaşaran, ‘Neden biz hep bu olayları yaşıyoruz?, Neden, 16, 18, 20’li yaşlarda hapse giriyorum?, Bu yapı neden bozulmuyor?, Neden, gerçek bir lider çıkaramıyoruz? sorularını sormalı ve bu sorulara cevap aranmasının önemine değindi. 

20’li yaşlarında öğrenci liderliği yaptığını, darbeler gördüğünü, üzerlerinden tanklar geçtiğini, asker ve polisle çatıştıklarını, be nedenle de ‘Research Turkey’ gibi öğrenci kuruluşlarına çok önem verdiğini ve desteklediğini anlatan İşbaşaran, ‘Ben Türkiye’yi çok çok iyi tanıyorum. fakat, iyi şeyler yapmama müsade edilmedi. AKP’den ayrılmamın başlıca nedeni budur’ dedi. 

AKP: Cemaat, Milli Görüş’ün yenilikçi kanadı ve eski ANAP’lılarla kuruldu

‘Menderes’in bir kırılma noktasından sonra ortaya çıktığını biliyoruz. Sonra Demirel gelmiştir. Demirel ise asker ve darbecilerle anlaşarak devam edebilmiştir. Demirel-Ecevit olayına ne demeli? Daha sonra da Turgut Özal… Darbecilerin o dönemde Özal’a ihtiyacı vardı. Demokrasi yolu kapalı olduğundan, Özal böyle iktidara gelebilmiştir. Darbe dönemi korkunç bir dönemdi’ şeklinde konuşan İşbaşaran, Kara Çarşamba da olarak bilinen, 2001 Krizi sonrası dönemi ise şöyle özetledi: ‘Kasamız boş olmasına rağmen, biz AB’ye, Dünya Bankası’na yalan söyledik. Halk herşeyini kaybetti. 2001 krizinden sonra kim çıksa kazanırdı. AKP, Cemaat’in desteği, Erbakan’ın partisinden kaçan ‘Milli Görüş’ün yenilikçi kanadı ve ANAP’tan ayrılanlarla seçimi kazandı. ANAP her kesimi içinde barındıran bir parti olduğundan, AKP’nin de aynı olacağını düşünerek, Abdullah Gül’ün davetini kabul ettim ve AKP’ye geçtim.’ 

Feyzi İşbaşaran kimdir?


Siyasetçi ve işadamı Feyzi İşbaşaran, Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi’ni bitirdi. Anavatan Partisi (ANAP) kuruluşu çalışmalarında bulundu. Başbakan Turgut Özal’ın Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü, Ereğli Demir Çelik ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyeliği, ve Turban Turizm Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra Cumhurbaşkanı Başdanışmanı oldu. 

1991 Genel seçimlerinde ANAP’tan İstanbul Milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu Üyeliği ve Başkan Vekilliği yaptı. Anavatan Partisi’nde Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik yaptı. 2007′de Ak Parti’den Elazığ Milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Çevre Komisyonu üyeliği yaptı. 2009′da Ak Parti’de yaşadığı fikir ayrılığından dolayı istifa etti. TBMM’de Bağımsız Milletvekili olarak görev yaptı. Fenerbahçe Kongre ve Ankara-Kavaklıdere Tenis Kulübü üyesidir.

Aynur Yavuz / LondraPosta / Londra
                                    

Telif hakkı saklıdır 2014! Kaynak gösterilmeden yazı, fotograf ve video kullanılamaz!