ERDOĞAN İSRAİL’İ ÖYLE BİRİ İLE KONUŞTU Kİ…

   İsrail’i Öyle Biri İle Konuştu ki ..

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İngiltere ziyareti sırasında işlenen İsrail’in 61 Filistinliyi katlettiği cinayet, dikkatleri farklı yönlere çekti. 10 Downing street’te Erdoğan ile birlikte basın toplantısı yapan Başbakan Therasa May’in çiçeği burnundaki katliamı kınaması, Erdoğan’ın git gellerle dolu İsrail politikasını iyice açığa çıkardı. Her iki yetkili de kendi tribünlerine mesajlar verdiler. Öyle ki, 15 Mayıs günü 10 Downing street önündeki Türkiye’li ‘Tamam’ protestocuların boşalttığı alanı, akşam saatlerinde Filistin’li protestocular doldurdular.

İngiltere’nin giderek trendi yükselen savaş üretimine bakıldığında fazlaca kuşkuya yer yok. İngiltere ABD ile birlikte İsrail’in en büyük destekçileri. Gerçekte İngiltere,İsrail katliamlarına destek olmak bakımından ABD’den bile daha ilerde bulunan bir ülke. Zira, Filistinlilerin üstünde patlatılan bombalar çok büyük ölçüde İsrail ve İngiliz firmaları tarafından ortaklaşa İngiltere’de üretiliyor.İsrail’e  silah  satışı değil, İsrail’in kullandığı bombaların ve onları sivil halkın üzerine atan İHA ların ve elektronik precision roketlerinin İngiltere’de birlikte üretilmesi söz konusu olan. 

İsrail’in en önemli savaş makinelerinden biri olan ELBİT SYSTEMS, SİPRİ rakamlarına göre Dünya’nın 27. Büyük silah üreticisi.

Elbit Systems ; İsrail’in hava gücünün büyük bölümünü İngiltere’de kurduğu ve satın aldığı 4 fabrikadan sağlıyor;  Shenstone,Broadstairs,Oldham ve Tamworth kasabalarında kurulu fabrikaların üretimleri esas olarak İnsansız Hava Araçları, Elektronik aksamı, İsrail tankları ‘Merkeva’nın elektronik ve motor parçaları ve akıllı bombalar için elektronik parçalar bu 4 fabrikada üretiliyor. Bunlardan Shenstone’da kurulu İHA fabrikasının savaş karşıtı göstericiler ve Filistinli protestocular tarafından işgali olayını basın mensubu olarak izlemiştik.

İsrail Elbit SYStems’in ortak üretim yaptığı İngiliz firmaları; UAV Engines, İnstro Precision,Ferranti Technologies ve Elite KL. Bunlardan Ferranti Technolgies geçtiğimiz yıl İsrail Elibit tarafından satın alındı. 

 

         Parlamento’da ayrı Başbakanlıkta Ayrı Masallar

 

İngiliz Parlamentosu ile Başbakanlık binası arasındaki mesafe sadece 100 metre. Cumhurbaşkanı Erdoğan’in İngiliz Başbakanı Theresa May ile ortak basın toplantısı yaparak İsrail’i eleştirdikleri gün aynı saatlerde İngiliz Parlmentosunda  Dışişleri Bakanlığı adına Muhafazakar Milletvekili Alister Burst ter döküyordu. Yeşiller Milletvekili Caroline Lucas’ın yaptığı ‘sizin sattığınız silahlarla dün 60 sivil öldürüldü’ suçlamasına Hükümet adına cevap veren Burst ‘biz İsrail’in kendini savunma hakkını tanıyoruz’ diye konuşuyordu. Erdoğan’ın 3 Günlük Londra gezisinde neredeyse teşrifatçılık yapan Dışişleri Bakanı Johnson’un Erdoğan ile birlikte ölen Filistinli siviller için ‘gözyaşları’ döktüğü saatlerde böyle garip şeyler oluyordu Kraliçe’nin ülkesinde…       

 

Mahir Tan           LondraPosta-Londra