‘Ensar’ Vakfı Karaman’dan sonra Londra’da

Bizi ‘Ensar’sız bırakmadılar

Ensar; Karaman’dan sonra Londra’da

Karaman olayı ile Türk toplumunun belleğine kazınan ‘Ensar Vakfı’, ortaklıkları ile birlikte artık Londra’da çocuklarımıza hizmet vermeye başladı. Ensar Vakfı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönettiği Turgev Vakfı tarafından 2014 yılında ABD de ortaklaşa kurulan Turken Foundation, bu yıl Londra’da faaliyete geçti. Bilal Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen 2016 İftar yemeği ile Londra çalıpşmalarına başlayan Turken Vakfı’nın Londra Ekibi ,MÜSİAD,Diyanet Vakfı gibi örgütlenmeleri de yöneten tanıdık simalardan oluşuyor. Türkiye’de öğrenci yurtlarını yasal engelleri, Vakıf ismi belirtilmeden kullanarak aşan Ensar, Londra’ya da farklı bir vakıf ismi- Turken Foundation UK- adı altında girdi.Turken Vakfı internet sitesinde belirtildiğine göre vakıf, Türk öğrenciler için konaklama ve eğitim hizmetleri vermek amacıyla kuruldu. 2016 yılında bir konferans yanında Bilal Erdoğan, Londra’daki Türkiye Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç,Turken Vakfı Başkanı Hakan Camuz ve bazı AKP milletvekillerinin katıldığı bir iftar düzenleyen Turken Vakfı, Londra’nın İslington semtinde bulunan bir apartman sitesinde erkek öğrenciler,West Hamstead semtinde de kız öğrenciler için daire ve odalar kiraladı. Vakfın, internet üzerinden yaptığı açıklamaya göre, konaklama yanında öğrencilere verilecek eğitim ve kültürel destek ile inançlı bir kuşak yetiştirilmesi hedefleniyor.

Creme de la creme

Londra’da lisans,lisans üstü ve dil eğitimi gören Türk öğrenciler için hazırlanan konaklama apartmanların ücretlerine bakıldığında, Turken Vakfı’nın faaliyetinin salt ‘hayır’ amacına yönelik olmadığı görülüyor. Erkek öğrenciler için verilen ücret tarifesi 3 kişilik odalarda 325,iki kişilik odalarda 425 ve tek kişilik odalarda 750 sterlin olarak açıklanıyor. Kız öğrenciler ise 345-495 ve 995 sterlinlik bir konaklama ücreti ödeyecekler. Vakfın ABD merkezinden yapılan açıklamada ise Suriye’li öğrencilerin bu odalarda ücretsiz olarak kalacakları kaydediliyor.

Turken Vakfı adı altında Londra’da da  yürütülecek olan ‘eğitim’ faaliyetleri ana hatlarıyla bu vakfın kurucu ortakları olan Ensar ve Turgev vakıflarının ‘örtülü’ bir faaliyeti. Ödecek olan konaklama ücretlerinin ana kurumlar olan Turgev ve Ensar tarafından değişik fonlar altında karşılanması ve Türkiye’de muhalefet saflarında yeni bir merak ve araştırma konusu olması bekleniyor.

Mahir Tan     LondraPosta-Londra