EN BÜYÜK KAYIP

                                                 En Büyük Kayıp

 

31 Mart Yerel seçimlerinin kazananı her zamanki gibi sallantıda kalacak. AKP-MHP  kazanırsa tüm seçimlerde olduğu gibi devlet desteği, YSK gibi yan unsurlar nedeniyle şimdi yapılmakta olan değerlendirmeler sürdürülecek.

CHP Ankara’da seçimi kazanırsa, bu sonuç CHP yönetiminin durumu sürdürülebilir kılmasında esaslı bir destek olur. Ankara Adayı Yavaş, muhtemelen CHP içinden seçilmediği için tartışmaya neden olmadı. Ankara’da kilit önemdeki Atatürkçü oyları alarak kazanması normal sonuç olur. 

Kazananı belli olmayacak olan bu seçimlerin kaybedeni şimdiden belli; Kaybeden Ana Muhalefet Partisi CHP yi yıllardan beri sırtında taşıyan Atatürkçü Seçmen.

Oyları ile CHP yi ‘büyük parti’ statüsünde tutan Atatürkçü seçmen, ne parti yönetiminde ne de yerel yönetim listelerinde temsil edilmiyor.

CHP nin seçimlerde tutturduğu 12 milyon oyun % 80 i ‘Atatürk’ün Kurduğu parti’ söylemi ve İzmir marşı eşliğinde Atatürkçüler tarafından sandıklara boca ediliyor yıllardan beri.

Yine öyle olur mu ?

CHP nin başkan yardımcılarının niteliklerine,İstanbul İl teşkilatına, Yerel yönetim adaylarına, belediye Meclis Üyelerine bakıldığında öyle görünmüyor.

Partisinden ihraç edilen, yerel yönetim listelerinde üstü çizilen, hala tıpış tıpış oy verecekler gözüyle bakılan Atatürkçü seçmen, köprüden önceki son çıkışta, siyasete ağırlığını koymak istiyorsa,

bunun yeri İstanbul olmak zorundadır.

CHP toplamda aldığı 12 milyon oyun 2.5 milyonunu İstanbul dan alıyor. Bu oyun büyük bölümü ise Kadıköy,Beşiktaş,Bakırköy,Kartal,Şişli gibi ilçelerinden geliyor.

Bu ilçelerde gösterilen CHP adaylarına oy verecek mi Atatürkçü seçmen ?    

Kim olduklarını, gerçek birer aday olduklarını bilseler belki.

Ama bilmiyorlar.

CHP nin oy deposu ve büyük rant merkezleri oldukları bilinen bu ilçelerde adaylar ve belediye meclis üyelikleri, rantçılar,ikinci cumhuriyetçiler ve HDP liler arasında pay edilerek belirlendi.

Kimsenin tanımadığı bu adaylar yavaş yavaş günışığına  çıkartılıyor.  

Garanti belediyelerden Beşiktaş’ta gösterilen aday; Erdoğan Toprak’ın muhasebecisi çıktı.

Kadıköy adayı HDPli.

Ona övgüler düzen bir Sözcü yazarının kardeşi de Belediye Meclis Üyesi adayı çıktı.

CHPnin yeni Ağababalarından olacağı gün gibi aşikar olan Erdoğan Toprak’ın gösterdiği Bakırköy ve Kartal  Başkan adayları hala çocukları.

Maltepe Belediye başkanı ve seçimdeki CHP adayı hakkında, kendi partisi tarafından yürütülen ‘temiz toplum-Şaibesiz aday istiyoruz’kampanyası var. 

 

Ancak CHP nin Atatürkçü seçmeni için mesele bundan daha derin.

Yerel Seçimlerin sonucu ne olursa olsun, Atatürkçü CHP için bir parti sorunu net olarak ortada.

Yönetiminin her kademesine rantçılar,ikinci cumhuriyetçiler ve HDP lilerin yerleştiği bir parti’nin ‘Atatürk’ün Kurduğu Parti’ levhasını daha fazla taşıması beklenmemeli.

Türkiye’de 1923 Devrimlerini yok etmeye çalıştığı kabul edilen bir karşı devrim iktidarda.

CHP de de, AKP öncesini başlatan ‘Özal Kuşağı’ bütün kademelerde partiyi ele geçirmiş durumda. 

Özal’ın ‘işini bilen memurları’ yerine CHP nin ‘işini bilen belediye adayları’ var.

Seçimler sonrasında bu ekipler, CHP de ‘resmi olarak’ harekete geçecek ve partide kurumsal olarak değişimi gerçekleştirecektir.

Bu seçimlerin önemi, yaratacağı sonuçların Atatürkçü halk kitlelerine örgütlenme açısından bir ışık tutup tutmayacağı noktasında.

İstanbul rantının kimler arasında paylaşılacağı meselesi,sonuçta ‘Atatürk’ün partisinin’ kimler tarafından yönetileceği meselesidir.

Kendi ayağınıza sıkmak isterseniz, İstanbul sandıkları bunun için en güzel yer olur. 

 

 

Mahir Tan                      LondraPosta-Londra