‘Elimizi Çabuk Tutmazsak Türkiye Başımıza Yıkılacak!’

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği (İADD) ve İngiltere Türkiye Gençlik Birliği’nin (İTGB) ortaklaşa düzenledikleri 19 Mayıs Resepsiyonu ve Kurtuluş Savaşı Dönemi Fotoğrafları Sergisi, geçtiğimiz Pazar günü Abney Public Hall’da gerçekleştirildi.
Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç dönemi olan 15 Mayıs-18 Ekim 1919 tarihleri arasında İstiklal Harbi Gazetesi’nde çıkan yazı ve fotoğraflardan oluşan etkinlikler zinciri 18 Mayıs 2014 Pazar günü Newington Green Park’ta yapılacak 19 Mayıs Gençlik Festivali ile devam edecek.

Gazeteci Yazar Abdullah Nihat Yılmaz 

‘Hergün yeniden kazanmalıyız!’


Gazeteci ve Yazar Abdullah Nihat Yılmaz etkinlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi: ‘Biz ‘kazandık’ diye herşeyi bir kenara bıraktık ve bu bize çok pahalıya maloldu. Mustafa Kemal ne yapılması gerektiğini biliyordu. Türkiye’nin yolunu nasıl açacağız, ne yapacağız diye düşünen kimse yoktu. O’nun fikirleri çerçevesinde gerekli tedbirler alınmıştır. Kurtuluş savaşının başlangıcı olan, 19 Mayıs 1919 dendiğinde bunu Atatürk’ün getirdiğini herkes bilmelidir. Kurtuluş kendiliğinden gelmemiştir. Biz, 19 Mayıs, 23 Nisan, 30 Ağustos, 29 Ekim gibi günlere hep yüzeysel olarak baktık. Bu günlerin öneminin farkına varamadık’ dedi.
29 Ekim’in arkasında bağımsız bir devlet, bağımsız bir dünya ve koskoca bir Cumhuriyet olduğunu anlayan Türk halkının O’na sahip çıkmaya başladığını ifade eden Yılmaz, ‘Özellikle Atatürk’ün ölümünden sonra, 1939 yılından itibaren kamp değiştirdik ve emperyalizme karşı savaş kazanan bir ülke konumundan, nasıl oldu da emperyalizmin kucağına düştük ve emperyalizmin yanında saf tutmaya başladık. Bunların araştırılması ve gerekli tedbirlerin bir an önce alınması gerekli. Aksi takdirde, Türkiye’yi çok karanlık günler bekliyor! Belki de 10 sene sonra gerici bir döneme gireceğiz. Elimizi çabuk tutmazsak, örgütlenmezsek Türkiye başımıza yıkılacak’ uyarısında bulundu.
Türkiye’de yaptığı bir dizi temaslar sonrası, aynı gün Türkiye’den Londra’ya dönen İADD Başkanı Jale Özer de bavullarını eve bırakıp, soluğu resepsiyonda aldı.
İTGB Başkanı Musa Ballıkaya

‘Cumhuriyete sahip çıkıyoruz!’

Resepsiyonda yaptığı konuşmada, emperyalizm ve onların Türkiye’deki gerici işbirlikçilerinin, ulusal bilinci ve beraberliği pekiştiren bayramların kutlanmasını engellemeye çalıştıklarına değinen İGTB Başkanı Musa Ballıkaya, etnik, inanç bazında bölünmeyle ve yasaklarla halkımıza yeni bir Ortaçağ dayatıldığını söyledi. Cumhuriyet düşmanlarının bütün çabalarına ve daha önce delinmesi çok zor gözüken yasakları delerek, Cumhuriyete ve Atatürk Türkiyesine sahip çıkıldığını ifade eden Ballıkaya, çalışmalarına aralıksız olarak devam ettiklerini ifade etti.
Azerbaycan Evi Başkanı Dr Ali Tekin Atalar da etkinlikte yaptığı kısa bir konuşmayla, kendi çocukluğunda coşkuyla kutlanan önemli günlerimizin, artık bilincinde olunmadığı ve bu bayramların arkasında yatan vatan ve özgürlük bilincinin, mutlaka yeniden yeşertilmesi ve yaşatılması gerektiğini söyledi.

İADD Başkanı Jale Özer, Gazeteci Yazar Abdullah Nihat Yılmaz, İTGB Başkanı Musa Ballıkaya
Milli birlik ve beraberliğimiz açısından son derece önemli olan bu tür etkinliklere, halkımızın ve özellikle gençlerimizin daha fazla ilgi gösterek, katılım sağlamaları Türkiye’nin ve Türk ulusunun geleceği açısından son derece önem taşımaktadır.  


18 Mayıs 2014 Pazar günü, 12.00-18.00 arası Newington Green Park’ta yapılacak 19 Mayıs Gençlik Festivali’nin detayları aşağıdaki broşürde görülebilir:

Aynur Yavuz / LondraPosta / Londra

Telif hakkı saklıdır 2014! Kaynak gösterilmeden yazı, fotograf ve video kullanılamaz!