‘EKMEK İÇİN EKMELEDDİN’ TADINDA BİR TANITIM

                                         “Ekmek için Ekmeleddin” tadında

 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu adına yayınlanan bir PR videosu  sosyal medyada dünün Rahip Bronson dan sonra en çok ilgi çeken haberini oluşturdu.

Video nun ilgi odağı olmasının sebebi başarılı olması, iyi bir tanıtımcılık özelliği taşıyor olması anlamına gelmiyor. İlgi kuşkuya yer yok ki aynı gün erken saatlerde 19.30 da CHP nin ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayımızı açıklıyacağız’ beyanından ileri geliyordu. Medya’da geniş ölçüde yer alan açıklama biraz kuşkulu biraz da heyecan verici karşılandı.

CHP nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıklamak, Genel Başkan’a düşen bir görev olmalıydı. Adayları ön seçimsiz  olarak belirleyen bir Yönetim mekanizması dururken, İstanbul İl Başkanı tarafından bir tweet ile açıklanıyordu bu kilit isim. Herkes biliyor ki Büyükşehir Belediyeleri içinde CHP Adayı olarak belirlenecek tek önemli aday İstanbul için gösterilecek aday.

Zira İzmir zaten CHP tarafından kazanılacağı besbelli bir seçim ile yeni Başkanı belirleyecek. Ankara  ise tam tersine. Ancak İYİ Parti ile birlikte tesbit edilecek bir başkan adayı olacak CHP nin Başkentte.

İstanbul, eğer doğru bir ittifaklar politikası izlenirse, kazanılabilecek ve Cumhuriyet toplumuna çok şeyler kazandırabilecek bir seçime gebe.

Bu nedenle 1 Nisan türü bir açıklama ile yapılan şakanın soğuk karşılandığını görmek zorunda bu PR harikasını hazırlayanlar.

‘Ekmek için Ekmeleddin’ PR cılığı akıllara gelmiş olmalı hemen.

 

                                              Aday Adaylarının tümü Milletvekili ve İlçe Başkanı

 

İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu tarafından ‘İstanbul Adayımızı açıklıyoruz’ beyanı öncelikle Aday Adayı olarak kuyruğa girmiş Milletvekilleri ve İlçe Başkanlarının yüreklerini hoplatmış olmalı.

Zira başta gelen aday adayları İstanbul Milletvekilleri Gürsel Tekin, Akif Hamzaçebi ve Mahmut Tanal. Büyükşehir ve ilçe Belediyeleri için ise İstanbul daki CHP İlçe başkanları istifa kuyruğunda.

Kaftancıoğlu videosu ise belki bir Arabesk örneği olarak düşünülerek hazırlamış . İşte adaylarımız başlığı altında simitçiler, taksi şöförleri,balıkçılar, emekliler gibi toplumun en alttakileri resmediliyor.  Kısaca gerçekle hiç bir bağlantısı yok.

İstanbul İl Başkanlığı böyle bir video yayınladıktan sonra , İstanbul Büyükşehir Belediyesi için,yağlı Beşiktaş,Şişli, Kadıköy,Bakırköy için  CHP aday adayı olan simitçilerin,balıkçıların,gazozcuların isimlerini açıklamakla yükümlüdür.

Gerçekte şu ana kadar isimleri açıklanan aday adayları daha 4 ay önce simitçilerin,balıkçıların oylarıyla milletvekili seçilmiş parlamento üyeleri.

Ucuz bir başlangıç yaptı CHP İstanbul İl Başkanlığı, seçim kampanyasına.

 

Mahir Tan            LondraPosta-Londra