Ece Clarke; Çağdaş Türk Kadınından Armağan

 

             Ece Clarke ; Türkiye’den çağdaş sanata bir armağan 

 

Londra’da yaşayan Türk ressamı Ece Clarke  Londra-Paris ekseninde Çağdaş Sanat dalında aranan bir sanatçımız artık. 22-25 Mart tarihleri arasında Paris’te düzenlenen DDESİGN 18 Modern sanat festivaline davet edilen Ece Clarke, binlerce modern sanat izleyici ve galerisinin katıldığı festivalin ilk gününden itibaren resim de satıyor. Geçtiğimiz yıl Paris’te bir sergi açan Ece, Paris’in uluslararası DDESİGN 18 çağdaş resim festivaline davet edilen tek Türk sanatçısı oldu.

Paris’in Richelieu Atelier salonlarında 22 Mart gecesi yapılan görkemli açılışla kapılarını izlericilere açan DDESİGN 18, Çağdaş resim alanında Uluslararası planda en itibarlı festivallerden biri. Paris,Londra, Brüksel kökenli 28 Galeri nin katıldığı DDESİGN 18, açılış gecesi ve izleyen günlerde resim koleksiyoncularının hücümuna uğradı. İlk gün sanatçımız Ece’nin bir resminin satıldığı festival 25 Mart gününe kadar devam edecek. Festival salonunun ve resimlerinin gördüğü ilgiden çok memnun olduğunu belirten Ece Clarke, ‘Paris Çağdaş Resim sanatının en önde gelen sanatçıları ile bir arada bulunmanın kendisi için güç kaynağı olduğunu’ söyledi.

‘Başladıktan Sonra Tam bir Kontrolüm yok’

Londra’da yaşayan Sanatçı , Londra ve Paris sergilerinde ağırlıklı olarak Etchings adı verilen eserleri ile tanınıyor. Metal levhalar üzerinde kimyasal etkileşim yoluyla değişimler yaratan Ece Clarke, bunun tarihte yapılan örneklerinden dolayı bir tür arşiv çalışması olduğunu söylüyor. Çalışmalarına başladıktan sonra kimyasal etkiler  nedeniyle sonuç üzerinde tam bir kontrolünün kalmadığını söyleyen Ece, etkileşimin doğal sonucunun ortaya çıktığını vurguluyor. Etching çalışmaları Paris’te sanat eleştirmenleri tarafından ilgi ile izlenen ve video çalışmaları ile tesbit edilen Ece Clarke, bazı eleştirmenlerin çalışmalarında ‘transcendence’ ve mistik bir yön bulunduğunu ileri sürdüklerini belirtirek ‘bir transendence( fizik ötesi aşkınlık) varsa bunun sadece ‘Laik aşkınlık’ olduğunu kaydediyor.

Çağdaş resim sanatında Dünya’nın  merkezi noktaları olan Londra ve Paris’te uluslararası piyasada kamp kuran Ece Clarke, çağdaş Türk kadınının en seçkin örneklerinden biri olarak yerini almış durumda.

 

Mahir Tan    LondraPosta