‘DÜŞÜNÜYORUM O HALDE VAR’

     ‘Düşünüyorum, o halde var’

 

 Patrick Faure’nin dünyası bu. Faure resimleri ile bir gerçek artık. Düşündüğü için ve düşündüğü biçimde.

Monako doğumlu sanatçı, gerçeği resmederek onu yaratıyor. Urfalı (masturbasyon yapan) Patrick Faure onu resmettiği için var ve tam olarak o biçimiyle var. Kısaca Urfalı, Faure’nin yarattığı bir gerçek ve varlığını bu yolla sürdürecek.

Bugüne kadar 10 kişisel sergi açan Faure için 2019 en verimli yıl olmuş. Çoğunluğu Anadolu toprağı diyebileceğimiz gerçekte medeniyetin kök verdiği yerlerden gelen Faure sergileri bizim kültürümüz için de tanıdık çağrılar veriyor. İcarus, Faşizmin Kanatları, Göbeklitepe gerçekte tek bir tablonun içine sığdırılabiliyor. Uzak geçmiş ve muhtemel bir gelecek Faure’nin figürleri ile aynı resmi yaşama taşıyor.

Kimse, Perulu rahiplerin Urfalı akrabalarımızdan daha gerçek ve daha ‘medeni’ olduğunu savunamaz. Zira Faure’nin dün açılan sergisinin adı Cehalet Korkusu.. Agnoiaphobia.

Korkulan, geçmişin en azından büyük bölümüyle peru,nazca ve göbeklitepe gibi taşlar, sütunlar ve yıkıntılar arasında kaybolup gitmesi

Giderek artan ‘cehalet’  Faure’nin ve insanlığın büyük bir bölümünde bu korkuyu yükseltiyor.

 

Didar Aslan yönetimindeki ACAİ Art Gallery tarafından gerçekleştirilen sergi THE FEAR OF IGNORENCE adı altında ‘STARTART  FAİR 2019’ olarak Saatchi gallery de yer aldı. Dört gün sürecek olan festival, gösterim günü yaşanan yaygınlığa göre, yılın en önemli sanat etkinliği olma yolunda.     

 

Mahir Tan