DÜNYA’NIN DİBİNDEKİ TOPLUM ; DALİT

Dünya’nın Dibindeki Toplum ; DALİT

 

Hindistan nüfusunun % 16 sını oluşturan ‘Dalit’ toplumunu tanımlamak için ezilmişlik ifadesi çok ama çok az gelir. Dalit İngilizcede Broken yada Untucheable (Bozuk- Dokunulmaz) olarak tanımlanan ve yüzyıllardan beri Hindistan’ın  4 ayrı kast (toplumsal tabaka) tan oluşan sistemine kabul edilmeyen 5. kasta bağlı olan insanlar. Tam 3 bin yıldan beri süregelen  Dalit’in toplum dışı kaderi ne bir etnik nede dinsel bir   ayrımcılığa dayanmıyor. 300 milyon Dalit sadece ‘Dalit’ toplumuna bağlı oldukları için ‘dokunulmaz’ olarak yaşıyor. Dokunulmazlık bugün hala; Devlet okullarının sadece %15 ine Kabul edilmek, önceden ilan edilen lokanta, sinema, park ve umumi mekanlara gitmelerine izin verilmemek, ayrı mezarlıklara gömülmek,parlamento’da sadece kendi guruplarından olan Milletvekillerine oy verebilmek ve şüphesiz saldırılar ve toplu tecavüzler biçiminde sürüyor.

Dalit toplumu üzerindeki baskı tarihsel olarak toplumsal hayatta kast sistemini esas alan Hindular tarafından uygulanıyor. Bu nedenle Dalit,Hristiyanlığın çıkışından sonra bölgeye giden misyonerler vasıtasıyla Hristiyanlığa ve daha sonra da kısmen Müslümanlığa itibar göstermiş. Çoğunluğu Hristiyan olan Dalit’in Uluslararası Kampanyasının Genel sekreteri Rahip Dr. Vincent Manoharan’ın yaptığı açıklamaya göre ; Dalit toplumu üyeleri Kilise içinde bile  baskı ve ayrımcılık görüyorlar.

 

         Lanetli Toplum

 

25 nisan günü Amos Trust trafından düzenlenen ‘Dalit Teoloji Günü’nde konuşan dalit toplum temsilcilerinin önemli bir bölümü katolik kilisesi görevlileri. Kilise içinden başlayan ve Parlamento gurupları içinde uluslararası tanınma ve adalet mücadelesi veren Dalit toplumunun liderleri ‘Dalit Teoloji Günü’nde Hindistan’da süren baskıya karşı uluslararası tedbirler alınmasını istiyorlar. Rahip Dr. Vincent Manorahan’ın yaptığı açıklamalar göre ; Dalit toplumunun yoğun olduğu bölgelerde halkın % 48 ı kamuya açık kaynaklardan su alamıyor, % 39 unu devlet okulları kabul etmiyor, Dalit bölgelerinin % 25 ine posta idaresi servis vermiyor,postacılar bu semtlere gitmeyi reddediyor.

Dalitlerin % 75i köylerde yaşıyorlar. Ekonomik olarak toplumdaki en alt gurubu temsil eden Dalit’in Hindistan yönetimindeki payı sadece % 0.14. Dr. Manoharan’ın yaptığı açıklamaya göre ;2012 yılında polise intikal eden Dalitlere karşı yapılmış saldırı ve toplu tecavüz sayısı 40 bin.

Dr. Manoharan, Dünya’da kendilerine benzeyen baskı ve ayrımcılık altında bulunan ülkelerin Filistin, Romanya’daki  Roman toplumu ve Güney Amerikadaki bazı kabile toplumları olduklarını vurguluyor.

25 nisan günü yapılan Dalit Teoloji Gününde dait şiir ve şarkılrına da yer verildi. Kuşkuya yer yok ki Dalit, tüm umudunu Tanrıya bağlamış. Çalınan bir Dalit şarkısının sözleri şöyle;

Sen fakirlerin tanrısısın.

İnsan gibi ve sadesin.

Sokaklarda bizim gibi terlersin.

Sen işçilerin tanrısısın.

İşçi tanrısın sen..

 

Mahir Tan   LondraPosta-Londra