Dünya Putin’in Etrafında Dönüyor

Dünya PUTİN’in Etrafında Dönüyor

9- 12 Mart günleri arasında Moskova Diplomasi alanında rekor sayılacak bir trafiğe ev sahipliği yapıyor. Suriye ve Irak’ta IŞID kabusu sona ermek üzere iken, aynı topraklarda hangi güçlerin hakim olacağının kararlaştırılacağı ziyaretçilerin kimliklerinden apaçık ortaya çıkıyor.

Diplomasi trafiği şöyle ;
9 Mart Günü Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan iki günlük bir ziyaret için Moskova’ya geliyor. Vladimir Putin ile Türkiye-Rusya arasındaki Yüksek Düzey Ekonomik İşbirliği görüşmeleri yapacak olan Erdoğan gezisi, Orta- Doğu konularında da işbirliğine yöneliyor.

9 Mart tarihinde Moskova’daki ikinci önemli ziyaretçi İsrail Başbakanı Benjamin Natenyahu. Natenyahu da Putin ile görüşecek. Masadaki konu, Rusya’nın resmi açıklamalarına göre, Batı Şeria’daki yeni İsrail Yerleşim merkezleri ve Hizbullah’ın Suriye-İsrail ve Lübnan-İsrail sınırları boyunca yaptığı yığınak. Ancak yorumcular Natenyahu’nun esas itibarıyla İran’ın Suriye ve Irak platformunda güç kazanması ve füze tehditlerini ön plana çıkaracağı kanısındalar.

12-13 tarihleri arasında Rusya’nın bir başka önemli konuğu İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson. Son 5 yılda Rusya’yı ziyaret edecek olan ilk İngiliz Dışişleri Bakanı olan Johnson’un ekonomik ilişkilerden ziyade, Suriye-Irak, Norveç ve Baltık’taki NATO yığınağı konularında, ve Genevre Formatı üzerinde mevkidaşı Lavrov ile görüşeceği bildiriliyor.

8-9 Mart Tarihlerinde Moskova’nın bir başka önemli ziyaretçisi Almanya Dışişleri Bakanı Siegmer Gabriel. Rus Dışileri Bakanı Lavrov ile görüşecek olan Gabriel’in problemi ise Orta-Doğu’dan çok Doğu Avrupa’daki NATO yayılmasına karşı Rusya’nın Almanya üzerinde kurduğu askeri baskı.Almanya’da Hükümet’in Rusya’nın askeri tepkisini çeken politikaları, Suriye’li sığınmacılar yanında en çok tepki alan konulardan birisi olarak kabul ediliyor.

Moskova’da bir hafta sonunun diğer konukları Genevre Görüşmelerini organize eden Birleşmiş Milletler’in üst düzey diplomatları.

Mahir Tan LondraPosta-Londra