‘Doğu Guta’da Çevrilecek Yeni ‘Kimyasal Bomba’ Filmi Bekleniyor

 

Türkiye ‘Küçük Gurup’ ta mı ?

 

Suriye’de Cenevre görüşmeleri yoluyla sona doğru gidildiği belirtilirken, sözüm ona IŞID karşıtı koalisyon güçlerinde yeni guruplaşmalar var. BM ve Cenevre yoluyla Barış görümeleri sırasında yepyeni olaylar bekleniyor.  Buna uygun saflaşmalar  Rusya-İran-Suriye-Türkiye’nin içinde ‘resmi olarak’ bulundukları Astana gurubu. Geçen ay ortalarında medyaya sızan bazı belgelere göre ise bunun karşısında yer alan güç;   ABD-İngiltere-Fransa-Suudi Arabistan ve Ürdün’den oluşan ‘Küçük Gurup’.

Küçük Gurup’un varlığı, Dünya medyasına İngiltere adına toplantılara katılan Benjamin Norman’ın yazışmalarının deşifre edilmesiyle ortaya çıktı. Küçük gurup 11 ocak ve 23 Ocak tarihlerinde yaptığı iki toplantıda Suriye’de yapılacak anayasa ve seçimler konusunda önemli kararlar almış. Bu kararların özü ABD nin her durumda PYD ve onun kontrolünde bir Kürt otonomisini koruyacağı ve bu konuda senelik 4 milyar dolarlık bir harcama yaparak askeri yapıyı muhafaza edeceği. Küçük Grup’ta Suriye’de Rejim konusundaki tartışılmaz ilke ise ; Esad’ın seçim kazanamayacağı bir anayasa ve yasal sistemin kabul ettirilmesi.

Küçük Gurup, gurubu Türkiye’nin de katılımıyla genişletmek istiyor. Ancak ingiltere Temsilcisi,Kuzey Suriye’deki  Kürt oluşumu ile çatışma halinde olan Türkiye’yi bu aşamada ikna etmenin zor olduğunu belirtiyor. ‘Suriye topraklarının üçte birini elinde tutan’ PYD yi görmezden gelmenin mümkün olmayacağını söyleyen İngiltere temsilcisi, ABD nin Kürt oluşumunda ‘etnik dengeleri değiştirerek’ durumu Türkiye lehinde yumuşatacağını kaydediyor.

          Küçük gurup ‘Doğu GUTA Birliği mi’

Suriye’ye ilişkin  gelişmelerde dikkati çeken noktalardan biri ;  11 ve 23 Ocak Küçük Gurup toplantıları sonrasında aniden Doğu Guta olaylarının ağırlık kazanması ve Gurubun önemli ortakları Fransa ve İngiltere’nin birbiri ardına yaptıkları ‘Kimyasal bomba kullanılırsa Şam’ı bombalarız’ açıklamaları.

Sonuçları itibariyle bir felakete neden olan Libya savaşını Dünya’nın başına bela eden iki ülke olan Fransa ve İngiltere’nin yaptıkları ‘kimyasal bomba’ uyarısı, Doğu Guta olayları ile çakışıyor. Fransa ve Doğu Guta’da örgütlü haber kaynakları olan tek ülke İngiltere Dışişleri Bakanlarının ‘bir bildikleri mi’ var ? .   ‘Zalim Esed, Doğu Guta’da demokrasi isteyen masum El Kaide (El Nusra) militanlarını bombalıyor’ haberleri BBC nin ana haberleri arasında yer alıyor. Doğu Guta’da sözde yardım kuruluşu olarak çalışan İngiliz yapımı ‘Beyaz miğferler’ örgütü ve İngiltere Merkezli SOHR (Suriye İnsan Hakları Gözlem Merkezi) Doğu Guta’da faaliyet gösterebilen örgütler.

Beyaz miğferler (White Helmets) 2014 yılında İngiltere’de İngiliz Özel Savaş Uzmanı James Le Messurie  tarafından kurulmuş, CIA çevresinden ve İngiliz Dışişleri üzerinden üç yıl içinde 150 milyonluk bir destek görmüş, Örgüt Türkiye ve Ürdün tarafından destekleniyor.Doğu Guta’da faaliyet gösteren elemanların hemen tümü El Nusra ile birlikte hareket eden militanlar. 2015 yılında Doğu Guta’da Esad tarafından atıldığı iddia edilen kimyasal bomba olayından sonra sahnelenen ‘geceyarısı sokaklarda ağlayarak koşturan çocuklar’ oyununu yapan beyaz miğferler bu servisi karşılığında bir sinema ödülü almıştı.

Küçük Gurup, ‘Esad’ın kazanamayacağı bir seçim ve buna uygun bir Anayasa’ peşinde. Bunun gerçekleşme olasılığının ne olduğu bu yıl içinde yapılacak Cenevre toplantılarında ortaya çıkacak.

‘Beyaz Miğferler’ ve onun içinde önemli bir rol oynayan İngiltere-Türkiye ve Ürdün, ‘Esad tarafından gelecek Sovyet yapımı kimyasal bomba’ için beklemede.

Mahir Tan                    LondraPosta- Londra