DİZ BOYU GÜL

     DİZ BOYU GÜL

 

Merkez Medya ve Havuz Medyası kaynaklı ‘Gül’ fırtınası esiyor. Kimi övüyor,kimi suçluyor ama Gül her hal ve karda birinci haber. Yaratılan beklenti Gül’ün bir siyasi cephe üzerinden yol arkadaşı Erdoğan’a bayrak açacağı ve 2019 da ‘çatı adayı’ olacağı.  Böyle bir büyük sürprizin ortaya çıkma olasılığı ne kadardır ?  Halk içinde yapılan ciddi araştırmalara değil de, Merkez Medya’nın ‘Kulislerin nabzını elinde tutan’ köşe yazarlarının ‘bugüne kadar kendilerini hiç yanıltmamış olan’ özel kaynaklarına dayanarak yaptıkları açıklamalara bağlıyız.

   Gül ‘kurucu mu değil mi’ ?

 

Abdullah Gül ve son dönemde yaratılan ‘daha aktif politika’ girişimi hergün yeni boyutlar alarak gelişiyor. Ana Muhalefet Partisi CHP nin adayını açıklamadığı sürece de böyle gideceği görülüyor. Zira, hazırlanan senaryo Gül’ün ‘Muhalefete Çatı Adayı’ gömleği giydirilmesi üzerine.Aynı öneri ‘Ekmeleddin Vakası’ sırasında o dönemde Muhalefet Partilerinden biri olan Devlet Bahçeli tarafından dönemi sona eren Cumhurbaşkanı Gül’e götürülmüştü. Gül’ün cevaben ‘Devlet Bey, ben AKP nin Kurucu üyesiyim’ dediği biliniyor.

AKP yöneticileri şimdi Gül kurucu üye değildi derken Muhalefet içinde yer aldığı bilinen bazı eski AKP liler ‘hayır kurucu idi’ diyorlar. Yani ‘büyük felaketin asli faillerinden bir idi’.

Salt bir senaryo üreticiliği hevesinden değilse Gül isminin ortaya çıkarılmasının nedenlerini bulmak gerekir. Birileri ‘Erdoğan kalmadı, Gül verelim’ diyor mu ? İngiltere bunu Gül’ün Cumhurbaşkanlığı dönemi sonunda yayınlattığı ‘Yeni Türkiye’yi İnşa etmek’ dlı kitabında söylemişti. Chatham House’ın gediklilerinden biri olan Gül’e bu yönden destek mevcut. Ne var ki bu cihetten gelen rüzgarlar bizim coğrafyada artık fazla etki yapmıyor.

 

  % 50 yi görmüş bir Muhalefet var

 

Herkes biliyor ki 16 Nisan Anayasa Referandumunda Hayır cephesi oyların yarısını aldı. Bu sınırı aşacak bir gücü şimdi de bir arada tutabilme yeteneğinde olduğunu bilen bir muhalefete, Gül Formülasyonunu yutturabilirmi siniz ?  Demek ki  Gül operasyonunu yapanların bir bildikleri var.

Bu cepheden Meral Akşener Cumhurbaşkanlığı Adayı olacağını açıkladı. İkici turda CHP adayı lehine yarıştan çekilirim diyor. Yine ‘hayır’ saflarından gelmekte olan HDP bir açıklama yapmamış olmasına karşın, ‘Dünya ve Türkiye’nin bugünkü koşullarında’ Erdoğan için oy kullanmaz.

Adayını açıklamamış tek önemli güç ise CHP.  Bu noktada bir boşluk mu var düşüncesi ile harekat düzenleyen Medya Erbabı nın işimi bu, Gül kampanyası ?

‘Hayır Platformu’ ile % 50 yi rahat rahat gördüğünü bilen bir Amiral Gemisinin kaptanı bu hatayı yapmaz.

Bu nedenle bir an önce CHP’nin beklenen Cumhurbaşkanlığı Adayının yani kendi Genel Başkanı’nın ismini açıklarsa çok yerinde bir iş yapmış olur. Gül fırtınası da kesilir.

 

Mahir Tan       LondraPosta-Londra