‘Die Hard’ lider özlemi

                         
     

                     
                                Garp Cephesinde yeni bir şey    
                       
                          “Die Hard” lider özlemi
‘Die Hard’ son yıllarda Dünya sinemasının çok iş yapan film serisi oldu. Türkiye’de yanlış Türkçeleştirme nedeniyle ‘Zor Ölüm’ adıyla oynayan film, son derece büyük bir kararlılıkla,cesaretle ve ölümü göze alarak mücadele eden bir kişiliği ön plana çıkarıyordu. Gerçekte ‘Die Hard’ tam olarak bu demek, zor ölüm falan değil. Die Hard tavizsiz, kararlı,cesur, ölümüne mücadele eden kişi ve guruplar için kullanılan bir tanımlama.
10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Anamuhalefet cephesinde,son derece doğal olarak, başlayan çalkalanma herşeyden önce bir ‘Die Hard’ Cumhuriyetçi lider özlemini ve CHP tabanında bu konudaki açlığı gündeme getirdi. Sosyal Medya’da yoğunlaşan ancak Medya’nın ciddi organlarının yazarlarında da dile getirilen bu özlemin CHP nin tabanında (örgüt kademelerinde değil) çok geniş bir taraftar kitlesi olduğu besbelli. Aranan kan, yani ‘Die Hard’ CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’mi ?. Bunu zaman gösterecek. Ancak İnce’nin bu inançla ve cesaretle yola çıkmış olması bile yeterli ve umut verici. O,Cumhuriyet’e bugün,yarın ve herzaman çok gerekli olacak.
                         ‘Hamam Kongresi’ hiç bir şeyi kurtarmaz.
10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimindeki ‘Çatı Aday’ olayı 5-6 Eylül tarihinde yapılacak olan ‘Olağanüstü Kurultay’ın zahirdeki nedeni oldu. Ancak Cumhurbaşkanlığı seçimi ‘çürümenin artık dökülme aşamasına geldiği’ bir bitişin acı verici bir görüntüsü oldu.  Artık, bir ‘yeniden inşa’ gerekliliğini gözler önüne seren 10 Ağustos, ‘Gandi’ tufasına gelen ve kaybolmaya yüz tutan bir büyük partinin bu alanda ‘istidadı’ olup olmadığını sorgulamasına yol açtı. O bu yeteneğin kendi içinde var olduğunu görecektir. Yangından mal kaçırırcasına,öğrenci derneği kongresi cinsinden bir kurtultay ile işi geçiştirmeye çalışan CHP’nin mevcut yönetimi, son iki yıldan beri kapıya gelen tüm faturaları ödemek zorunda kalacaktır.
                          ‘Muhalefet Şirketi’ne iş başvuruları
CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Milletvekili Muharrem İnce’nin yaptığı ilşk açıklamalar CHP nin siyasal ve örgütsel en ciddi açıklarına yönelen oklarla dolu. CHP nin siyasi anlamda ‘savunmakla görevli’ olduğu 6 okuna dikkatleri çeken İnce, örgütün bunu gerçekleştirmek için mutlaka sahip olması gerek araçlarıda belirtiyor. Genel Başkanın ‘koltuk’ sevdalısı olamayacağı, milletvekillerinin tabandaki üyeler tarafından seçilmesi gibi demokratik bir partinin olmazsa olmazlarından söz ediyor İnce. Onun açıklamalarındaki ‘muhatap’,çok açık bir biçimde anlaşılacağı gibi, 5-6 eylül delegeleri değil, CHP yi herşeye karşın ayakta tutan tarihi ve ona oy veren yurtsever tabanı.  5-6 Eylül de başlayacak olan mücadele bu partiyi Türkiye’nin umudu ve kurtuluşu yapmak yada onu bir ‘Muhalefet Şirketi’ olarak tutmak için yapılacaktır. Herbirine bol keseden milletvekilliği vaadedilen delegeler, parti memuru il başkanları, 40 bin satan gazetelerin işsiz yalaka yazarları, yıllarca AKP den karnını doyuran sözde sivil toplum yöneticileri, parti kapısında kuyruk olan ikinci cumhuriyetçilerdir ‘Muhalefet Şirketi’nin personeli. Mustafa Kemal Atatatürk’ün kurduğu CHP sizin gibileri çok gördü.       
Mahir Tan                LondraPosta- Londra