Devrimin Göklerdeki Kadını

 

  Devrimin Göklerdeki Kadını

Ressam- Moda Grafikçisi Esengül Şaşı ‘Costumes Of the Revolution’ sergisi ile büyük bir çıkış yaptı. Hiç bir şey bu sergi kadar zamanında ve yerinde olmamıştır. Gördük ki kadın 90 yıl önce ‘Göklerdeydi’ Mustafa Kemal Atatürk devrimleri ile.

Esengül yıllarını verdiği Moda Grafikçiliğini, resim ile birleştirerek yaptığı sergi ile bir ‘ilk’ oldu.  Tıpkı sergisinde en büyük yeri kaplayan ‘Devrimin Göklerdeki Savaşçı Kadını’ Sabiha Gökçen gibi. Geçtiğimiz hafta ölümünün 16. yılında andığımız Gökçen, Dünya’da bir ‘İlk’ ti. Dünya’nın ilk kadın savaş pilotunu bizim devrimimiz yetiştirmişti.

Esengül, Costumes Of The Revolution sergisinde Türkiye’de Atatürk Devrimleri yaşandığını, kadının göklere çıkarıldığını ve bunu yapanların biz olduğunu anlatıyor tüm resimleri ile. İşte yine yapıyoruz  diyor ‘Devrimin Kostümleri’ sergisi ve Esengül.

Esengül Şaşı’nın sergisi Londra’da moda,sanat ve kadın haklarının tarihsel merkezlerinden biri olan Mayfair de açıldı. Ünlü Mayfair kadınları bu haklara polisten,kraliyetten yedikleri baskı, şiddete karşı mücadele ederek, ölümlere katlanarak ulaşmışlardı. Oysa Türkiye 1923 Devrimleri ile kadına bunları ‘doğal haklardan’ olarak tanımıştı. Esengül’ün Göklerdeki Kadın’ı ile bir kez daha gurur duyduk.

   ‘Sabiha Gökçen Benim Kahramanımdı’

Esengül, bize böyle anlattı sergi salonunda Gökçen’i.

Dünya’nın ilk kadın savaş pilotu Esengül’ün fırçasından bir helikopter pilotu olarak yine göklerde. Öyleyse varız ve yaşıyoruz devrimlerde. Esengül’ün kavramsal resimlerinde görüyorsunuz  eski-yeni, karanlık-aydınlık, çağdışı ve çağdaş olanı. Olağanüstülük burada. Tam 95 yıl önce yakalanmış bu Türkiye’de devrimlerle.

Genç Sanatçımız Esengül, Türkiye’de doğdu ilk sanat ve moda grafik eğitimini Tasarı College’de tamamladı. 2008 yılında Londra’ya gelen Esengül St. Martin’s College de moda ve sanat eğitimi gördü. Tv dizileri, Opera ve Müzikallerde grafik düzenleri yapan  (Greenwich Playhouse ve Edinburgh Fringe Festival) Esengül,üçüncü ve  son sergisinde ise bir başka ilk yaratttı. Moda grafik,suluboya ve yağlıboya tekniğiyle ilk kez olarak tablolara aktarıldı.

Esengül yıllarca incelenecek ve üzerinde konuşulacak bir sanatçı. Onu yaratanın ne olduğunu tüm resimlerinde görüyorsunuz. Toprağına doğduğu ve yetiştiği Türkiye’nin güneşe bakan yüzü o. Sanat’ın önde gelen bir savaşçısı ile yüzyüzesiniz burada. Genç, güzel kadınların yüzünde gurur ve mücadele var. Uçuyorlar ve savaşıyorlar. Öyleyse varız..

23 Mart 2017 de yoğun bir katılımla açılan Esengül Şaşı sergisi 1 hafta boyunca Mayfaiğr semtinde ki Parergon Galeri’de izleyicilerin ziyaretine açık. Küratörlüğünü Sosyolog-Yazar Semra Eren Nijhar’ın yaptığı sergi Uluslararası Kadın Hakları Haftası nedeniyle Londra’daki ana etkinliklerden biri olarak değerlendirildi.

 

Mahir Tan   LondraPosta-Londra