CUMHURİYET’İN PARASIZ YATILISI

         Cumhuriyet’in ‘Parasız Yatılı’sı

 

Gazeteci Uğur Dündar’ın 22 aralık gecesi  Halk Tv’de Arena programında yayınlanan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile yaptığı görüşme son dönemdeki en iyi gazetecilik örneklerinden birini verdi.

Öncelikle İYİ parti lideri Meral Akşener, Türk politika sahnesinin en çok merak edilen kişiliği olması nedeniyle başarılı oldu Arena ve Dündar. Programın sonunda deneyimli gazeteci Uğur Dündar’a ‘En son olarak yine sizin Adana’da yaptığınız bir programda TV ye çıkmıştım. Ondan başka bir programda görünme şansım olmadı’ diyerek teşekkür eden Meral Akşener’e uygulanan ambargo bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu. Dündar’ın yönlendirme sorularına itibar etmeyip, Akşener’in kendisini ve partisini rahatça anlatmasına yol açan tarzı bize göre programı daha da değerli kıldı.

    Cumhuriyet’in net ve süpriz bir kazanımı

İYİ Parti başkanı Akşener’in program boyunca söyledikleri, çoğu bu partinin üyeleri olan izleyicilerin çoşkusu ve attıkları sloganlar Türk politikasında önemli değişikliklerin ortaya çıktığını gösterdi. Cumhuriyet Değerlerine, kazanımlarına sahip çıkan, özellikle kadın ve eğitim faktörünü en ön safa taşıyan, ‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’ sloganını atan ve İzmir Marşı’nı en yüksek sesle söyleyen yeni bir güç var siyaset sahnesinde.  İYİ parti lideri Akşener’in 2019 öncesi seçim siyasetinin anahtarlarını veren konuşması esas hatlarıyla referandum ve ‘Hayır’ın motiflerini sadık bir biçimde izleyeceğinin mesajları ile doluydu. Akşener, ‘Hayır’ın Türkiye’de iktidar değişikliğine en yakın durak olduğunu çok iyi biliyor. Bu nedenle ‘Seçim hilelerine karşı mücadele’ bölümünde yaptığı açıklamalar halkın en çok sorduğu soruya net bir cevap teşkil ediyor; ‘Son referandum’da hiç hesapta olmayan bir yöntem geliştirdiler. ‘HAKEM MAÇI SATTI’ diyen Akşener, ‘Bu kez bize neye mal olursa olsun, bunu yaptırtmayacağız’ diyerek halkın verdiği oylara sahip çıkacakları sözünü verdi. Gecenin en önemli mesajlarından biri ve halkın en temel ihtiyacı bu soruya aldığı cevap ile karşılandı.

  Bursa ‘Parasız Yatılı’ Öğretmen Okulu

Uğur Dündar- Meral Akşener programının getirdiği en önemli yükleme ise; Muhalefet sahnesine sadece yeni bir partinin değil, ‘yeni toplumsal kategorilerlerin’ katılmış olmasıydı. Akşener ile Cumhuriyetçilik, bir ‘elit’ işi olmaktan çıkıp gerçekten ‘temsil ettiği’ toplumsal tabana oturuyor. ‘Parasız Yatılı’ olarak okuyan bir köy kızı olduğunu defalarca vurgulayan, palto ve ayakkabılarının bile okul tarafından karşılandığını, Cumhuriyeti kuran öğretmen kahramanlar arasında bulunduğunu gururla anlatan bir politik lider tipi, bütün açıklığıyla halkın karşısındaydı. ‘Bizde kuru fasulye sulu yapılır ve kaşıkla yenilirdi. Çatal kullanmayı, sofra düzenini okulda öğrendik’ diyen bir parti liderine Türkiye halkının çok büyük bir ihtiyacı vardı.

        ‘Neye Mal Olursa Olsun’

 

İYİ Parti ve Lideri Meral Akşener’in siyasi programı, yarım kalmış bir işi tamamlamaya yönelik bir söylemle uygulama alanında. ‘Hayır Platformu’nun sandıkta büyük ölçüde tamamlayıp, ‘sonuçlara’ yansıtamadığı bir işi tamamlayacağı sözü veriyor Akşener. ‘bize neye mal olursa olsun, sandık oylarına sahip çıkacağız’ diyen Akşener, gerçekte halkın 2019  Cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında Türkiye’de ve Dünya’da en fazla ‘kuşku’ duyulan cevabı veriyor. ‘Bir daha asla..’ sözü, Halk Tv de yapılan ve büyük olasılıkla izlenme rekoru kıran programın en önemli bölümüydü.

Zira, herkes biliyor ki; ‘Hayır Platformu’ bileşenlerinin oyu Türkiye’de hayati önemdeki iktidar değişikliğini gerçekleştirmeye yeterlidir. Halkın öğrenmek ve emin olmak istediği şey ise seçim gecesi ne yapacağınız ? ‘Bize neye mal olursa olsun’, yeterli ve tatmin edici bir cevap…

 

Mahir Tan   LondraPosta-Londra