CUMHURİYET’İN FEDAİSİ ANILDI

   Cumhuriyet’in Fedaisi Anıldı

 

Gazeteci -Hukukçu Yazar Uğur Mumcu katledilişinin 24. yılında Tüm Türkiye’de olduğu gibi Londra’da da Atatürkçü Düşünce Derneği trafından düzenlenen bir panel toplantı ile anıldı. İADD Başkanı Jale Özer’in bir konuşma ve sunum ile yönettiği anma gecesinin konuşmacıları  Araştırmacı-Yazar Abdullah Nihat Yılmaz ve Gazeteci İrfan Taştemur  oldular. Tiyatro Sanatçısı Müslüm Alataş’ın seslendirdiği Nazım Hikmet’ten şiirlerle birlikte sunulan Uğur Mumcu’yu anma gecesi Londra’da yaşayan Cumhuriyetçi Türk Toplumu tarafından yoğun bir ilgi ile izlendi. Uğur Mumcu’yu anma gecesinin en çok ilgi çeken bölümlerinden birisi ünlü yazarın sağlığında Türkiye’de katıldığı bir panelden ADD tarafından alınan bir konuşmasının video ile yayınlanması oldu. Zira Türk Medyasının yetiştirdiği en büyük araştırmacı ve yazarlardan Uğur Mumcu’nun 25 yıl önceki konuşması ve yaptığı uyarılar, bugün yapılmış gibi canlı ve gelişmeleri açıklayıcı nitelikteydi. Sadece bu konuşma bile onun ‘en büyük’ lerden biri olduğunu göstermeye yetti.

        Cumhuriyet Şehitleri Örgütü;ADD

 

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Jale Özer yaptığı açış konuşmasında; bir 24 Ocak günü katledilen Uğur Mumcu yanında yine uğursuz 24 Ocak günü şehit edilen Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okan, ADD Genel Sekreteri iken öldürülen Ahmet Taner Kışlalı, ADD Kurucusu Muammer Aksoy, Bahriye Uçok, Necip Hablemitoğlu, Çetin Emeç, Abdi İpekçi, Turan Dursun gibi Türk Hukuk sistemi ve Medyasında en önemli kişiliklerin öldürülmesine önemle temas etti. Özer’in konuşmasında vurguladığı gerçek, katledilenlerin çok önemli bölümünün ADD yönetici ve ileri gelen hukukçu ve yazarlarından meydana geldikleri oldu. Aynı zamanda büyük bölümü Ankara Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri olan Cumhuriyet şehitlerinin ‘neden öldürüldükleri’ Özer’e göre bugün daha net ortaya çıkıyordu.  İADD Başkanı Jale Özer konuşmasını, ADD Kurucusu  Prof. Muammer Aksoy’un şu sözleri ile bitirdi;  Uygarlıktan yana olanlar, gerilikten yana olanlar kadar yürekli ve özverili olmadıkça, Türkiye’nin aydın ufuklara doğru gidişi sürdürülemez, dahası ortaçağ karanlığına gömülmesi önlenemez…”

 

               Abdullah Yılmaz; Uğur Mumcu, Atatürk ve Anti Emperyalizm demektir.

 

Cumhuriyet Şehidi Uğur Mumcu ile aynı dönemde gazetecilik,sendikacılık ve kitle örgütü yöneticiliği yapan  Araştırmacı Yazar Abdullah Nihat Yılmaz,Uğur Mumcu’nun siyasi yönü ve düşünce tarzına ilişkin açıklamalar yaptı. Uğur Mumcu’nun Düşünce sistemini belirleyen yapının  Atatürkçülük ve Atatürkçü çizgiyi Anti Emperyalizm doğrultusunda izlemek olarak özetledi.Dönemin en çok satan kitaplarının yazarı Uğur Mumcu’nun özellikle silah kaçakçılığı ve Rabita şeriatçı örgütlenmesine karşı yaptığı uyarılara dikkat çeken Abdullah Yılmaz, ‘Mumcu’nun silah kaçakçılığı ile ilgili olarak yaptığı bir araştırma döneminde’ öldürüldüğünü vurguladı. Uğur Mumcu’nun kendi tanımlaması ile özetlediği siyasi çigisini ‘9 Ben’ biçiminde belirten Yılmaz; Bunların antiemperyalizm,laiklik, demokratlık,yurtta sulh cihanda sulh  gibi Atatürkçülüğün temel ögeleri olduğunu kaydetti.

24 Ocak 2017 trihinde yapılan Uğur Mumcu’yu anma gecesi panelinin son konuşmacısı Gazeteci İrfan Taştemur , Uğur Mumcu’nun özellikle gazetecilik yönü üzerinde durdu. Türk Medyasının mevcut durumundan, Hürriyet ve Habertürk gibi gazetelerin işveren çıkarlarına göre düzenlenen yapısından örnekler veren Taştemur; ‘İşte Uğur Mumcu’lar, Çetin Emeç’ler bu nedenle ve bu sonucu yaratmak için öldürüldüler’ dedi.

 

MAHİR TAN       LONDRAPOSTA-LONDRA