Colonel John Dorrian; MEMBİÇ’E ABD BAYRAKLI ZIRHLI ARAÇLARI BİZ GÖNDERDİK

‘Kanal Harekatı’ olur MEMBİÇ

Suriye’de El Bab’ da sıkışıp kalan ‘Başkanlık Harekatı’ Türkiye iç politikasına ‘Membiç’ gazı veriyor. Devlet kesesinden yapılan propaganda masraflarına Suriye sınır bölgesinde yapılan askeri yığınak harcamaları da ekleniyor. Doğrudan yandaş medya dışında kalan, ana akım medya tarafından yapılan ‘sahte haberler’ le yapılan hayali Suriye Seferi, dün ABD tarafından Membiç te yapılan bir gövde gösterisi ile bir kez daha duvara tosladı. ABD yönetimindeki Birleşik Kuvvetler (Combined Joint Forces) sözcüsü John Dorrian’ın yaptığı açıklamada Birleşik Kuvvetlerin Membiç’e, ‘IŞID’a karşı mücadelenin teminatı olarak ek kuvvetlerin gönderildiğini’ açıkladı. Pazartesi sabahından itibaren Batı ve ABD medyasında yer alan Getty İmages kaynaklı fotoğraflarda çok sayıda ABD askerinin, güçlü zırhlı araçlarla Membiç içine ve çevresine yollandığı haberleştirildi.Şu anda PYD-SDF konrolünde olan Membiç’in Rusya desteğindeki Suriye Devlet güç.lerine teslim edileceği haberlerine karşılık bir ABD hamlesi olarak yorumlanması gereken Membiç’e ABD bayraklı zırhlı araç sevkiyatı açık bir biçimde Türkiye’ye ‘olduğun yerde kal’ mesajı.

Bölge tam bir ‘Cadı Kazanı’

Türkiye’nin hangi amaçla olduğu tam olarak anlaşılamayan Suriye operasyonu Rusya’nın oluru ve Suriye devletinin onayı ile gerçekleşti. El Bab kasabasından kalan IŞID militanlarının çekilmesi  sonuçlanan operasyonun bu bölgeden Mümbiç hatta Rakka yönüne devam ettirileceği yolunda Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar, Suriye sınırında askeri yığınak ile birleşince, bir yanda Rusya bir yandan da ABD yetkilileri harekete geçti. Düne kadar Rusya ile anlaşmalı olan Membiç’teki  ‘Membiç Askeri Konseyi’ pazar günü yaptığı açıklamada, ‘Membiç’i Suriye kuvvetlerine teslim etme gibi bir düşünceleri olmadığını, Membiç’i ABD askeri desteği ve ‘danışmanları’ ile birlikte saldırılara karşı savunacaklarını’ vurguladı. Bugün Dünya medyasına Getty İmages tarafıondan servis edilen fotoğraflardaki ABD bayraklşı zırhlı araçlar, karşıdaki gücğün ne olduğunu net olarak gösteriyor.

Roj Peşmerge

Türkiye’nin Fırat Kalkanı ile içine girdiği KUzey Suriye ve Kuzey Irak çevresinde IŞID işgali ile yaratılan kan deryası , IŞID dağılmaya başlarken bu kez yeni bir cadı kazanına ev sahipliği ediyor. Satranç tahtasının başındaki ABD nin tüm hamleleri kontrol etmeye başlamasıyla hepsi Türkiye’ye düşman olan  bir dizi etnik ve kültürel gurup, IŞİD sonrası pastadan pay kapmak için birbirleriyle çatışmaya başladılar. Bunlardan sahneye en son çıkarılan  gurup Barzani’ye bağlı Iraklı ve Suriye’li Kürtlerden oluşturulan Roj Peşmerge (Rojova Peşmergesi). Barzani’nin geçtiğimiz hafta Türkiye’ye yaptığı ‘Bayraklı’ gezi sırasında muhtemelen konuşulduğu üzere, Roj Peşmerge, Irak toprakları içindeki Sincar bölgesine saldırdı. Sözümona PKK- Peşmerge savaşı olarak tanıtılan bu çatışmanın, gerçekte ABD nin organize ettiği ve onayladığı Roj Peşmerge nin, Irak devletine bağlı Sincar’ı Kürdistan Bölgesine katması için yürütüldüğü ortaya çıktı. Çatışmanın taraflarından Şingal’ın yerel halkı olan Yezidilerden oluşan YBS güçlerinin komutanı Said Hasan’ın yaptığı açıklamaya göre; ‘ROJ Peşmerge kuvvetlerinin Şingal’e saldırısı bölgeyi Kürdistan’a  katmaya yönelik. Yezidiler Irak devletine bağlı bir bölge olarak kalmak için mücadele ediyorlar. YBS örgütü Irak Devleti tarafından silahlandırılmış ve Yezidilerden oluşan bir silahlı güç.’ Şingal Çatışmalarının uzun süre devam edeceği belirtilirken, Barzani tarafından silahlandırılan Roj Peşmerge kuvvetlerinin sayısının yakında 10 bine çıkarılacağı kaydediliyor. Şingale ‘ABD’nin oluru ve isteği üzerine gittiklerini açıklayan Roj Peşmerge Komutanı Sharvan Diroki; ‘ABD bize Suriye’deki Rojova bölgesinede  gitmemiz için talimat ve destek verdi. Ancak PYD bizi orada istemiyor. dedi.

Mahir Tan       LondraPosta-Londra